ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ରେ ୩୨ କୋଟି ଠକେଇ: ୪ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଘରେ ସିବିଆଇ ଚଢ଼ଉ ।

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ରେ ୩୨ କୋଟି ଠକେଇ: ୪ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଘରେ ସିବିଆଇ ଚଢ଼ଉ ।, 32 crore money scam in pnb bhubaneswar odisha, PNB Bannk Scam, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown

ଭୁବନେଶ୍ୱର ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ ଛକରେ ଥିବା ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଶାଖା (ପିଏନ୍‌ବି)ରେ ୩୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଠକେଇ ହୋଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ର କିଛି କର୍ମଚାରୀ ଓ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟ୍ରେଡିଂ ସଲ୍ୟୁସନ୍ସ ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀ ମିଶି ଏହି ଟଙ୍କା ଠକେଇ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏନେଇ ସିବିଆଇ ପିଏନ୍‌ବି ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ର ୪ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଓ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟ୍ରେଡିଂ ସଲ୍ୟୁସନ୍ସ ଏମ୍‌ଡିଙ୍କ ସମେତ ୪ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି । ବ୍ୟାଙ୍କର ୪ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଘରେ ସିବିଆଇ ଚଢ଼ଉ କରିଛି । ଓଡ଼ିଶାର କଟକ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ଆନ୍ଧ୍ରର ବିଶାଖାପାଟଣା, ଜମ୍ମୁ ଓ କୋଲକାତାରେ ସିବିଆଇ ଚଢ଼ଉ କରିଛି । ଚଢ଼ଉ ସମୟରେ ଅନେକ କାଗଜପତ୍ର ଜବତ କରାଯାଇଛି । ୮ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଠକେଇ, ଫୌଜଦାରୀ, ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ଆଇନ ଧାରା-୧୩ (୨)/୧୩(୧) (ଡି)ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ।

Punjab National Bank PNB says no proposal for changing bank's name ...
Google

ସିବିଆଇ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟ୍ରେଡିଂ ସଲ୍ୟୁସନ୍ସ ସଂସ୍ଥାର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ କ୍ୟାସ୍‌ କ୍ରେଡିଟ୍‌, ବିଲ୍‌ ଡିସ୍‌କାଉଣ୍ଟ୍‌, ଲେଟର ଅଫ କ୍ରେଡିଟ୍‌ ଜରିଆରେ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରୁ ଟଙ୍କା ଠକିବା ଯୋଜନା କରିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହଯୋଗ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା । ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟ୍ରେଡିଂ ସଲ୍ୟୁସନ୍ସର ଏମ୍‌ଡି ଅବିନାଶ ମହାନ୍ତି ଏ ବିଷୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ପରେ ଲୁଟିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଯୋଜନା । ୨୦୧୦ରୁ ୨୦୧୫ ମସିହା ମଧ୍ୟରେ ପିଏନ୍‌ବି ବ୍ୟାଙ୍କର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ୩୧ କୋଟି ୯୨ ଲକ୍ଷ ୬୯ ହଜାର ଟଙ୍କା ଠକେଇ କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌କୁ ବଡ଼ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା ।

ଏଥିରେ କିଛି ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ କର୍ମଚାରୀ ଅନେକ ମୁନାଫା ପାଇଥିଲେ । ପାଣ୍ଠି ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି କମ୍ପାନୀର କାଗଜପତ୍ରକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଅଧିକାରୀମାନେ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଯାଞ୍ଚ କରି ନଥିଲେ । କମ୍ପାନୀର କାରବାର ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରି ନଥିଲେ। ସେପଟେ ଯେଉଁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରୁ ପାଣ୍ଠି ନିଆ ଯାଇଥିଲା ତାକୁ ମଧ୍ୟ ସେହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିନଥିଲେ । କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବେଆଇନ୍‌ ଭାବେ ଉକ୍ତ ପାଣ୍ଠିକୁ ନିଜର ସହଯୋଗୀ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲେ।

ଅଡିଟ୍‌ ସମୟରେ  ୩୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଠକେଇ ଧରାପଡ଼ିଲେ
PNB money scam
Google

କିଛି ଦିନ ତଳେ ଅଡିଟ୍‌ ସମୟରେ ଏ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ମଣ୍ଡଳ ମୁଖ୍ୟ ଗଣପତି ଲାଲ୍‌ । ଏନେଇ ସିବିଆଇ ଭୁବନେଶ୍ୱର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସେ ଏତଲା ଦେଇଥିଲେ । ସିବିଆଇ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ତଦନ୍ତ ବେଳେ ସିବିଆଇ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲା ଲୁଇସ୍‌ ରୋଡରେ ବ୍ୟବସାୟ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟ୍ରେଡିଂ ସଲ୍ୟୁସନ୍ସ ସଂସ୍ଥା ଲୁହା ପଥର ରପ୍ତାନୀ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରବାର ସହ ଜଡିତ ରହିଛି । ଏହି ସଂସ୍ଥା ଦେଶ, ବିଦେଶକୁ ଲୁହାପଥର ରପ୍ତାନି କରୁଛି । ସିଙ୍ଗାପୁରର ଏକ କମ୍ପାନୀ ସହ ବ୍ୟାବସାୟିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ ପରେ ସେଠାରୁ ଫରେନ୍‌ ଲେଟର ଅଫ୍‌ କ୍ରେଡିଟ୍‌ ହାସଲ୍‌ କରିଥିଲା । ସେହି ଲେଟର୍‌ ଅଫ୍‌ କ୍ରେଡିଟ ଜରିଆରେ ମାଷ୍ଟର କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ ଛକରେ ଥିବା ପିଏନ୍‌ବି ଶାଖାରୁ ଠକେଇ କରିଛନ୍ତି ।

ଏବେ ସିବିଆଇ ୮ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରୁଛି । ସେମାନେ ହେଲେ ମାଷ୍ଟର କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ ଛକ ପିଏନ୍‌ବି ଶାଖାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ପୂର୍ବତନ ଚିଫ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର ନାଗମଣି ସତ୍ୟନାରାୟଣ ପ୍ରସାଦ, ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର ଏସ୍‌.ସି ଶର୍ମା, ଚିଫ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର ମନୋରଞ୍ଜନ ଦାଶ ଓ ସିନିୟର ମ୍ୟାନେର ପ୍ରିୟତୋଷ ଦାସ । ସେହିଭଳି ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଟ୍ରେଡିଂ ସଲ୍ୟୁସନ୍ସର ଏମ୍‌ଡି ଅବିନାଶ ମହାନ୍ତି, ପୂର୍ବତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କୌଶିକ ମହାନ୍ତି ଓ ଅଂଶୁମାନ ସାମନ୍ତରାୟ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଧୁଭୂଷଣ ନାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଜାରି ରଖିଛି । ମାମଲା ଦାୟର ହେବା ଜାଣି ସଂସ୍ଥା ମୁଖ୍ୟ ଅବିନାଶ ସମେତ ଅନ୍ୟମାନେ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ, ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.