ପାକିସ୍ତାନରେ ଏବେବି ବନ୍ଦୀ ହୋଇ ଫସି ରହିଛନ୍ତି ୩୨୪ ଜଣ ଭାରତୀୟ ।

ପାକିସ୍ତାନରେ ଏବେବି ବନ୍ଦୀ ହୋଇ ଫସି ରହିଛନ୍ତି ୩୨୪ ଜଣ ଭାରତୀୟ, 324 indian in pakistan custody, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown, unlock

ପାକିସ୍ତାନ ବୁଧବାର ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ୨୭୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଏବଂ ୫୪ ଜଣ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ବନ୍ଦୀ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି । ଭାରତ କହିଛି ଯେ ବିଭିନ୍ନ ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ ହେବା ପରେ ଦେଶରେ ୯୭ ପାକିସ୍ତାନୀ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଏବଂ ୨୬୫ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ବନ୍ଦୀ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି ।

କୂଟନୀତିକ ଚ୍ୟାନେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଆଜି ଏକକାଳୀନ କଏଦୀଙ୍କ ତାଲିକା ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତ ୯୭ ଜଣ ପାକିସ୍ତାନୀ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଏବଂ ୨୬୫ ନାଗରିକ କଏଦୀଙ୍କ ତାଲିକା ଭାରତ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିବାବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ୨୭୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଏବଂ ୫୪ ଜଣ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ତାଲିକା ପାକିସ୍ତାନ ଅଧୀନରେ ରଖିଛି । ପାକିସ୍ତାନ-ଇଣ୍ଡିଆ ପିପୁଲ୍ସ ଫୋରମ୍ ଫର ଶାନ୍ତି ଆଣ୍ଡ ଡେମୋକ୍ରାସି (PIPFPD) ର ପୂର୍ବତନ ସଚିବ ଜାଟିନ୍ ଦେଶାଇ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହା କହିଛନ୍ତି ।

Pakistan shares with India list of 324 indian in pak
Google

ଦେଶାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୦୮ ରେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ଶ୍ୟାକ୍ଷର ହୋଇଥିବା କନସୁଲାର ଆକ୍ସେସ୍ ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ବୁଧବାର ଦିନ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କ ତାଲିକା ବିନିମୟ କରିଛନ୍ତି । ସେହି ଦିନଠାରୁ ଉଭୟ ଦେଶ ପ୍ରତି ଛଅ ମାସରେ, ଜାନୁୟାରୀ ୧ ଏବଂ ଜୁଲାଇ ୧ ରେ କଏଦୀଙ୍କ ତାଲିକା ବିନିମୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ଦେଶାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ହେପାଜତରେ ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ଏହାର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରୀରୁ ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ ଉଭୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ, ସେମାନେ ଅଜାଣତରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଆଞ୍ଚଳିକ ଜଳକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ ।

PIPFPD ହେଉଛି ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଏକ ଏନଜିଓ । ଏହାର ଉଭୟ ଦେଶରେ ଅଧ୍ୟାୟ ଅଛି ।

ଦେଶାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦ୍ୟମାନ ନଥିବା ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ଯୁଗ୍ମ ନ୍ୟାୟିକ କମିଟି ଏହାର ସମସ୍ତ ରିପୋର୍ଟରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରି ଦେଶକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ।
“ମହିଳା କଏଦୀମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ । ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସମୟରେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ, ମହିଳା କଏଦୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ କଏଦୀମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ଅଧିକ ଜରୁରୀ ଅଟେ ।”
ଏଥିସହ ପାକିସ୍ତାନ ତୁରନ୍ତ ଚାରିଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ କଏଦୀମାନଙ୍କ ମିଳିତ ନ୍ୟାୟିକ କମିଟିରେ ମନୋନୀତ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଏକ ବୈଠକ ଡାକିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

India, Pakistan exchange
Google

ପାକିସ୍ତାନର ଅଲଗା ଅଲଗା ଜେଲରେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇଅଛନ୍ତି ୨୭୦ ଜଣ ମତ୍ସଜୀବୀ ଓ ୫୪ ଜଣ ସଭିଲ । ଉଭୟଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଏକ ବୁଝାମଣା ହୋଇଥିଲା,ଯାହାଦ୍ୱାରା ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଇସ୍ଲାମବାଦରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସକୁ ଏହି କଏଦୀ ମାନଙ୍କର ଏକ ସୂଚୀ ଦେଇଥିଲେ । ୨୦୦୮ ମସିହାର ରାଜିନାମା ଅନୁସାରେ ଉଭୟଦେଶ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ୧ ଏବଂ ଜୁଲାଇ ୧ ତାରିଖରେ ପରସ୍ପରକୁ ନିଜର କଏଦୀ ଏବଂ ସୀମା ସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ଆଦାନପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ।

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନର ୩୬୨ କଏଦୀଙ୍କୁ ଅଲଗା ଅଲଗା ଜେଲରେ ବନ୍ଦିରଖିଛି । ଯେଉଁ ଖବର ଭାରତ ସରକାର ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଦୂତାବାସକୁ ଏହି ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ ଏହିସମୟରେ ଭାରତ ସରକାର ପାକିସ୍ତାନର ୨୬୫ ସିଭିଲ କଏଦୀ ଏବଂ ୯୭ ମତ୍ସଜୀବିଙ୍କୁ ଜେଲରେ ରଖି ସଜା ଦେଉଛି ।

ସୂଚୀ ଗୁଡିକର ଆଦାନପ୍ରଦାନ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ସଜା ପୂରଣ କରିସାରିଥିବା ୧୫ ଜଣ ସିଭିଲ କଏଦୀ ଓ ୪୭ ଜଣ ମତ୍ସଜୀବି ମାନଙ୍କୁ ଜେଲରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବାପାଇଁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଅପିଲ ଜାରିକରିଛି ।

ପାକିସ୍ତାନ ଏହି କଏଦୀମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଯେପରିକି ପାକିସ୍ତାନୀ ନାଗରିକତା ଓ ନିଜର ଦେଶବାସୀର ପ୍ରମାଣର ସବୁ ତଥ୍ୟ ଭାରତ ସରକାର ଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଏବେ ଭାରତ ସରକାର ଏହାକୁ କେତେଦୂର ଏହାର ସତ୍ୟତା ଗ୍ରହଣ କରି ପାକିସ୍ତାନ କଏଦୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଦେଶକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଦେଉଛନ୍ତି ଏହା ମାତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ବାକିରହିଲା ।

India asks Pakistan to reduce High Commission staff strength by 50 ...
Google

ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛିଯେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ନିଜ କଏଦୀ ମାନଙ୍କର ତଥ୍ୟ ତଥା ନିଜଦେଶର ନାଗରିକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ ଦେବାସହ ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତି କରିବାପାଇଁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଦାବି କରୁଛି । ଠିକ ସେହିପରି ଭାବରେ ଭାରତ ସରକାର କଣପାଇଁ ନିଜ ଦେଶର କଏଦୀମାନଙ୍କର ନାଗରିକତା ତଥ୍ୟ ଦେଖାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ କବଳରୁ ମୁକ୍ତ କରୁନାହାନ୍ତି ? ଏହିପରି ପ୍ରଶ୍ନ ଭାରତୀୟ ଜନସାଧାରଣ ମାନଙ୍କ ମନରେ ବାରମ୍ବାର ଉଙ୍କି ମାରୁଛି । ଭାରତ ସରକାର ନିଜଦେଶର କଏଦୀ ମାନକୁ ନିଜଦେଶ ଫେରାଇ ଆଣିବାପାଇଁ କଣ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଜଣ ପଡିବ ।

ଏହାସହିତ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଭାରତରେ ବନ୍ଦୀହୋଇ ରହିଥିବା ମତ୍ସଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୭୭ ପାକିସ୍ତାନୀ କଏଦୀଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଆଇନ ସୁବିଧା ଦେବାପାଇଁ ଦାବି କରୁଛି । ଉଭୟଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବିବାଦ କାରଣରୁ ଏହିବର୍ଷ ଅଟାରୀ-ବାଘ ସୀମାରେ ଥିବା କଏଦୀ ମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଦେଶକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇନଥିଲା ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମର ଏହି ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଏହି ଖବର ଟି ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କୁ ଶେୟର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.