ସନ୍ୟାସ ପରେ ପାର୍ଥିବ ପଟେଲ ଦେଲେ ବଡ ବୟାନ, କିଏ ଅଟନ୍ତି ପ୍ରକୃତରେ ଅଧିନାୟକ । ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ କଣ କହିଛନ୍ତି ଅଧିନାୟକଙ୍କୁ ନେଇ ।

ପାର୍ଥିବ ପଟେଲ ସନ୍ୟାସ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ବୁଧବାରକୁ କହିଛନ୍ତି କ୍ରିକେଟ ଛଡା ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ବି ଦୁଇ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳୀଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି ।

Google

ୱିକେଟକିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ପାର୍ଥିବ ପଟେଲ ସନ୍ୟାସ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ବୁଧବାରକୁ କହିଲେ କି ମହାନ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳୀ ଅନୀଲ କୁମ୍ବଲେଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି “ସଠିକ ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ”ଓ କ୍ରିକେଟ ଛଡା ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ଅନେକ ଖେଳାଳୀଙ୍କ ଉପରେ ପଡିଛି।

ଏହି ୩୫ ବର୍ଷୀୟ ଖେଳାଳୀ ବୁଧବାରକୁ ନିଜର ୧୮ ବର୍ଷର କ୍ରିକେଟ କ୍ୟାରିଅରକୁ ଅଲବିଦା କରି କହିଛନ୍ତି ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟରେ ପାଖାପାଖି ସବୁ ପୁରସ୍କାର ସହିତ ତିନିଥର ଆଇପିଏଲ ଚମ୍ପିୟାନ ହେବା ପରେ ଏବେ ଆଗକୁ ଗତି କରିବାର ସଠିକ ସମୟ ଆସିଛି। ପାର୍ଥିବ ପ୍ରେସ କକନ୍ଫରେନ୍ସରେ କହିଛନ୍ତି ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାବନ୍ଧନ କୌଶଳ ମାମଲାରେ ମୁଁ ସର୍ବଦା ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କୁ ସଠିକ ଅଧିନାୟକ ମାନିଥାଏ। ଗାଙ୍ଗୁଲି ଓ କୁମ୍ବଲେ ବହୁତ ଭଲ ଅଧିନାୟକ ଅଟନ୍ତି। ମୁଁ ଆଜି ଯାହା ଅଛି ସେଥିରେ ତାଙ୍କର ଯୋଗଦାନ ଅଛି।

ସମ୍ଭାଳିକି ରଖିଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଟୋପି:

ସେ କହିଛନ୍ତି ମୋ ପାଖରେ ଏବେବି ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚର ଟୋପି ରହିଛି। ଯାହାକୁ ଦାଦା(ଗାଙ୍ଗୁଲି) ମତେ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ହେଡିଙ୍ଗଲେ (୨୦୦୨) ଓ ଏଡ଼ିଲେଡ଼ (୨୦୦୩-୪)ରେ ଟେଷ୍ଟରେ ବିଜୟ ଓ ରାବଲପିଣ୍ଡିରେ ପାରିର ଆରମ୍ଭ କରି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ଲଗାଇବା ମୋ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ସୁନ୍ଦର ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ସେ ପୂର୍ବ ଏକ ବର୍ଷ ହେବ ସନ୍ୟାସ ନେବା ବିଷୟରେ ଭାବୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହା ସବୁଠାରୁ ଭଲ ସମୟ।

Google

ସେ କହିଛନ୍ତି ଏହି ଫଇସଲା ପରେ ମତେ ଶାନ୍ତି ଅନୁଭୂତି ହେଉଛି ଓ ମୁଁ ଠିକ ସେ ଶୟନ କରିପାରିଲିବ। ମୋ ପରିବାରର ଆଖିରେ ହାଲକା ଲୁହ ଥିଲା। ମୁଁ ଏକା ବର୍ଷ ହେବ ଏହା ଉପରେ ବିଚାର କରୁଥିଲି ଓ ୧୮ ବର୍ଷ ପରେ ଆଉ କିଛି ହାସଲ କରିବାକୁ ନଥିଲା। ପାର୍ଥିବ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ସବୁ ଘରୋଇ ସିରିଜ ଜିତିଛି। ଏଥିରେ ତିନୋଟି ଆଇପିଏଲ ଟ୍ରଫିବି ଅଛି। ମତେ ଲାଗୁଚି ଗୁଜୁରାଟ କ୍ରିକେଟ ସଠିକ ଜାଗାରେ ଅଛି।

ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ମିଳିଲା ନାହିଁ ନେସନାଲ ଟିମରେ ଜାଗା:-

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନିଙ୍କ ଯୁଗରେ ୱିକେଟକିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଖେଳିବା ଏକ ସହଜ କାମ ନଥିଲା କିନ୍ତୁ ପାର୍ଥିବ ଖେଳ ପ୍ରତି ନିଜର ନିଷ୍ଠା ଦ୍ଵାରା ଗୁଜୁରାଟ ଭଳି ଘରୋଇ ଟିମକୁ ମଝବୁତ କରିବାରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

Google

ସେ କହିଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ଟିମ ୨୦୦୯ରେ ମୁଁ ନ୍ୟୁଜଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଯାଇଥିଲି। ମୁଁ ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫିରେ ୮୦୦ ରନ କରିଥିଲି ଓ ଦିଲୀପ ଟ୍ରଫିର ଫାଇନାଲରେ ଶତକ ମାରିଥିଲି। ମତେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଟିମରେ ସେବେ ଜାଗାମିଳିଲା ନାହିଁ। ମତେ ଲାଗିଲା ମୋ କ୍ୟାରିଅର ଶେଷ ହୋଇଗଲା କିନ୍ତୁ ପରେ ମୁଁ ଏକ ଟିମ ଛିଡା କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି ନେଲି।ପାର୍ଥିବଙ୍କୁ ଜଣାଥିଲା ଯେବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୁଜୁରାଟ ଟିମର ପୁରା ପ୍ରଦର୍ଶନ ଭଲ ହେବନାହିଁ ସେବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ଭଲ ଖେଳର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡିବନାହିଁ। ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଗୁଜୁରାଟ ବୁମରା ଓ ଅକ୍ଷର ପଟେଲଙ୍କ ସହିତ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି, ବିଜୟ ହଜାରେ ଓ ମୁସ୍ତାକ ଅଲ୍ଲୀ ଟ୍ରଫି ଜିତିଲା। ଯାହା ବହୁତ ରୋମାଂଚକର ଥିଲା।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.