ଜୁଲାଇ ୧ ରୁ ବଦଳିବ ଅଟଳ ପେନସନ୍ ଯୋଜନାର ନିୟମ, ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ କୋଟି କୋଟି ଜନତା ।

ଜୁଲାଇ ୧ ରୁ ବଦଳିବ ଅଟଳ ପେନସନ୍ ଯୋଜନାର ନିୟମ, ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ କୋଟି କୋଟି ଜନତା, Atal Pension Yojana, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown, unlock

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପରିଚାଳିତ ଅଟଳ ପେନସନ୍ ଯୋଜନା । ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅଟୋ ଡେବିଟ୍ (ଅଟଳ ପେନସନ୍ ଯୋଜନା ଅଟୋ ଡେବିଟ୍) ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଟୋ ଡେବିଟ୍ ହେଉନାହିଁ । ଏବେ ଅଟୋ ଡେବିଟ୍ ପାଇଁ କାମ ଜୁନ୍ ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ । ଜୁଲାଇ ୧ ରୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ କଟାଯିବ, ଅର୍ଥାତ୍ ଅଟୋ ଡେବିଟ୍ କରାଯିବ ।

କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ୧୧ ଏପ୍ରିଲରେ, ପେନ୍‌ସନ୍‌ ନିୟାମକ ‘ପେନସନ୍ ଫଣ୍ଡ ରେଗୁଲେଟର ଏବଂ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଅଥରିଟି’ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା କି ଜୁନ୍ ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଅଟୋ-ଡେବିଟ୍ ନକରିବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା । ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅଟୋ ଡେବିଟ୍ ପୁନଃଆରମ୍ଭ ହେବାର ନୋଟିସ୍ ଇ-ମେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।

Know Atal Pension Yojana (APY) | Scheme Benefits, Features ...
Google

ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ କୋଟି କୋଟି ଲୋକ:

ଅଟୋ ଡେବିଟ୍ କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ନିମ୍ନ ଶ୍ରେଣୀରେ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଆୟ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଅଟକି ରହିଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପେନସନ୍ ସ୍କିମ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ନିୟମିତ ହୋଇନଥାଏ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ କୌଣସି ଜୋରିମାନା ନିଆଯିବ ନାହିଁ ।

ଯଦିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ଜୋରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣତଃ ବିଳମ୍ବରେ ଜମା କରିବା ଦ୍ଵାରା ଜୋରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଏ । ପ୍ରତି ମାସରେ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଅବଦାନ ଉପରେ ମାସିକ ୧ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଏ ଏବଂ ୧୦୧ ରୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଅବଦାନ ଉପରେ ୨ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଲାଗିଥାଏ । ପ୍ରତି ମାସରେ ୫୦୧ ରୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅବଦାନ ଉପରେ ୫ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୧୦୦୧ ରୁ ଅଧିକ ଅବଦାନ ପାଇଁ ୧୦ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ ।

ଅଟଳ ପେନସନ ଯୋଜନା କଣ?

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା ହେଉଛି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏକ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା । ଏହା ଅଧୀନରେ, ଅସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରତିମାସରେ ୧୦୦୦ ରୁ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେନସନ୍ ପାଇଥାନ୍ତି । ୧୮ ରୁ ୪୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଖାତା ଖୋଲିପାରିବେ ।

Now furnish proof of Aadhaar before receiving benefits under Atal ...
Google

କେଉଁଠାରେ ଖୋଲିବେ ଏହି ଏକାଉଣ୍ଟ୍?

କୌଣସି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା ଡାକଘରେ ଖୋଲା ଯାଇପାରିବ । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କେବଳ ଗୋଟିଏ ଅଟଳ ପେନସନ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିପାରିବ । ଏହା ବିଷୟରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଯଦି ପେନସନ୍ ନେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଏ , ତେବେ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ର ଲାଭ ପତ୍ନୀ କିମ୍ବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମିଳିପାରିବ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମର ଏହି ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଏହି ଖବର ଟି ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କୁ ଶେୟର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *