ତୁଳସୀ ଓ ଜୁଆଣିର ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଓଜନ କମିବା ସହ ଅନ୍ୟ ଫାଇଦା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ, ଜାଣନ୍ତୁ ସେବନ କରିବାର ଉପାୟ ।

Aulsi and Ajwain water helps many ways specially weight loss know health benefits

ଶରୀରର ଓଜନ କମେଇବା ପାଇଁ ଏକ ସହଜ ଉପାୟ ନିଜ ଡାଇଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ଏବଂ ଔଷଧିୟ ପାନକୁ ସାମିଲ କରିବା ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ । ଜୁଆଣି ଓ ତୁଳସୀର ପାନ ଶୀଘ୍ର ଓଜନ କମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ତୁଳସୀ ଶରୀରର ମୁକ୍ତ ରେଡିକଲ ର କ୍ଷତିକୁ ରୋକିପାରେ । ଏହାର ଫଳାଫଳରେ ଓଜନ କମ ହୋଇପାରେ ।

health benefits of ajwain read article
Google
କିପରି କରିବା ତୁଳସୀ ଓ ଜୁଆଣିର ପାଣି:

ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ଶୁଖିଲା ଗୁଣ୍ଡ ହୋଇଥିବା ଜୁଆଣିକୁ ରାତିରେ ଭିଜାନ୍ତୁ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସକାଳେ, ସେହି ପାଣିକୁ ଏକ କଡେ଼ଇରେ ରଖନ୍ତୁ । କିଛି ତୁଳସୀର ପତ୍ରକୁ ସେଥିରେ ମିଶାଇ ଫୁଟାନ୍ତୁ । ଏବେ ପାଣିକୁ ଏକ ଗ୍ଲାସରେ ଛାଣି ନିଅନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କ ପାନୀୟ ତିଆରି ହୋଇଗଲା । ଭଲ ରେଜଲ୍ଟ ପାଇଁ ସବୁ ସକାଳେ ଏହି ପାନୀୟର ସେବନ କରିବା ଉଚିତ କିନ୍ତୁ, ଏହି ପାନୀୟକୁ ଅଧିକ ପିଇବାରୁ ବଞ୍ଚନ୍ତୁ କାରଣ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତି କାରକ ହୋଇପାରେ ।

ଓଜନ କମେଇବାରେ ତୁଳସୀ, ଜୁଆଣିର ପାଣି:

ତୁଳସୀ ଶରୀର ପାଇଁ ପ୍ରାକୃତିକ ଔଷଧ ଭଳି କାମ କରେ । ଏହା ସବୁ ହାନିକାରକ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥକୁ ଶରୀରରୁ ସଫା କରିଥାଏ । ଯାହାର ଫଳାଫଳରେ ଶରୀରର ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରେ । ତୁଳସୀ ପାଚନତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଖରାପ ପାଚନ ଓଜନ ବଢିବାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣକୁ ଏକ ଅଟେ । ତୁଳସୀ ପତ୍ରର ଅନ୍ୟ ଫାଇଦା ଛଡା ଶ୍ଵାସ ସମସ୍ୟାର ଚିକିତ୍ସା, ରକ୍ତଚାପକୁ କମ କରିବା, ବିଷାଦକୁ କମେଇବା, କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲର ସ୍ତରକୁ ଠିକ ରଖିବାରେ ସାମିଲ ଅଛି ।

Why ajwain seeds can relieve stomach woes. And help with weight loss
Google

ଯେବେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିକ ଦର ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଓଜନ କମ କରିବା ଅଧିକ ସହଜ ହୋଇଯାଏ । ଜୁଆଣି ଆପଣଙ୍କର ବିପାକ କ୍ରିୟା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଜୁଆଣିରେ ମିଳୁଥିବା ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ବିଷାକ୍ତ ଜୈବ ପଦାର୍ଥକୁ ବାହାର କରିଥାଏ ।ଏହା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ କମ ହେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ଜୁଆଣି ଶ୍ଵାସର ସମସ୍ୟା ଯେପରି କାଶ ଓ କଫରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ।

ଜୁଆଣି ନାକର ବକୁଳି ସଫା କରିଥାଏ ଓ ନାକ ବନ୍ଦ ସମସ୍ୟା ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପାଇଁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ସହଜ କରିଥାଏ । ଆଜ୍ମା, ଗଣ୍ଠିରେ ମଧ୍ୟ ଜୁଆଣିକୁ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ମାନନ୍ତି । ଏହି କଷ୍ଟ ଓ ଫୁଲାକୁ ହାଲକା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ନିୟମିତ ଭାବରେ ଏହାର ସେବନ ଦ୍ୱାରା ଗଣ୍ଠି କଷ୍ଟର ଚିକିତ୍ସାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ପ୍ରତିଦିନ ଔଷଧିୟ ପାନର ବ୍ୟବହାର ପୂର୍ବରୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପୁରୁଣା ରୋଗ ଅଛି, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.