IND vs AUS: ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲେ ବିରାଟ କୋହଲି, ଏହି ରେକର୍ଡ କରିବାରେ ହେଲେ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ରୁତତମ ଖେଳାଳି ।

AUS vs IND Virat Kohli creates big record becomes fastest to complete 22000 international runs surpasses sachin tendulkar

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବନାମ ଭାରତ, ୨ୟ ଦିନିକିଆ: ଭାରତ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଦେଶରୁ ତୃତୀୟ ତଥା ବିଶ୍ୱର ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନରେ ରହି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ୨୨,୦୦୦ ରନ୍ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପରାଜୟ ସହ ଭାରତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ODI ସିରିଜ୍ ମଧ୍ୟ ହରାଇ ସାରିଛି, ହେଲେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ରେକର୍ଡ ବୁକ୍ ରେ ଆଉ ଏକ ସଫଳତା ଯୋଡି ହୋଇଛି ।

Australia vs India, 2nd ODI: Virat Kohli fastest to reach 22,000 international runs
Google

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ତାଙ୍କ ଫର୍ମକୁ ଫେରିଛନ୍ତି । ସିଡନୀ କ୍ରିକେଟ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ସେ ୮୩ ବଲରେ ୮୯ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପରାଜୟ ସହ ଭାରତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ODI ସିରିଜକୁ ମଧ୍ୟ ହରାଇ ସାରିଛି, ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ରେକର୍ଡ ବୁକ୍ ରେ ଆଉ ଏକ ସଫଳତା ଯୋଡି ହୋଇଛି । ଭାରତୀୟ ରନ୍ ମେସିନ୍ ଦ୍ରୁତତମ ୨୨,୦୦୦ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପୂରଣ କରିବାର ରେକର୍ଡ ରେକର୍ଡ କରିଛି । ଏହି ରେକର୍ଡରେ ସେ ମାଷ୍ଟର ବ୍ଲାଷ୍ଟର ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ଛାଡିଛନ୍ତି ।

ଶିଖର ଧାୱନଙ୍କ ୱିକେଟ୍ ଅଷ୍ଟମ ଓଭରରେ ପଡ଼ିବା ପରେ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ କ୍ରିଜକୁ ଆସିଥିଲେ । କୋହଲି ଶ୍ରେୟସ୍ ଆୟର ଏବଂ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଭାଗିଦାରୀ ଖେଳିଥିଲେ । ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିରାଟ କୋହଲି କ୍ରିଜରେ ଥିଲେ, ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ଜିତିବ ବୋଲି ଆଶା ରହିଥିଲା । ମାତ୍ର ୩୫ ତମ ଓଭରରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକଙ୍କୁ ଆଉଟ କରାଯିବା ମାତ୍ରେ ଦଳ ଭାରତ ସିରିଜରୁ ବାଦ ପଡିଥିଲା ।

ଯଦିଓ ବିରାଟ କୋହଲି ଭାରତୀୟ ଦଳ ଜିତିପାରି ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଡାହାଣହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ୨୨,୦୦୦ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରନ୍ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ଏକ ଅଭିଜିତ ତାଲିକାରେ ତାଙ୍କ ନାମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ବିରାଟ କୋହଲି ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଦ୍ରୁତତମ ୨୨,୦୦୦ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରନ୍ ପାଇଁ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ।

୨୨,୦୦୦ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରନ୍ କରିବା ପାଇଁ ବିରାଟ କୋହଲି ଦ୍ରୁତତମ ଖେଳାଳି ହୋଇଥିଲେ । ଷ୍ଟାର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ୪୧୮ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ରେ ୨୨,୦୧୧ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ହାସଲ କରିବାରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଏବଂ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ପରେ କୋହଲି ହେଉଛନ୍ତି ତୃତୀୟ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ । ୬୬୪ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୩୪,୩୫୭ ରନ୍ ସହ ତେନ୍ଦୁଲକର ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ ଥିବାବେଳେ ଦ୍ରାବିଡ ୫୦୯ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୨୪,୨୦୮ ରନ୍ ସହ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟର ଶେଷ କରିଛନ୍ତି ।

Virat Kohli took 462 innings to touch the figure of 22,000 runs. At the same time, Sachin Tendulkar touched this figure in 493 innings. At the same time, Brian Lara has performed this feat in 511 innings and Ricky Ponting in 514 innings. The Indian captain now has 22011 international runs. At an average of 50 in all three formats, Virat has scored 7240 runs in Tests, 12834 runs in ODIs and 2794 runs in T20 Internationals. (Sachin Tendulkar / Instagram)
Google

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ହାସଲ କରିବାକୁ ବିରାଟ କୋହଲି ମଧ୍ୟ ଅଷ୍ଟମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ । ଏଥି ସହିତ ବ୍ରାଏନ୍ ଲାରା ୫୧୧ ଇନିଂସରେ ଏବଂ ୫୧୪ ଇନିଂସରେ ରିକି ପଣ୍ଟିଂ କରିଥିଲେ । ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୨,୦୧୧ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରନ୍ ରହିଛି । ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟରେ ହାରାହାରି ୫୦, ବିରାଟ ଟେଷ୍ଟରେ ୭,୨୪୦ ରନ୍, ODI ରେ ୧୧,୯୭୭ ରନ୍ ଏବଂ ଟି -୨୦ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲରେ ୨,୭୯୪ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି ।

ମୋଟାମୋଟି ତାଲିକାରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଖେଳାଳିଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ସର୍ବାଧିକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି । ୩୪,୩୫୭ ରନ୍ ସହ ଏହି ତାଲିକାରେ ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକର ପ୍ରଥମ ନମ୍ବର । ୨୪,୨୦୮ ରନ୍ ସହ ଏହି ତାଲିକାରେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଦ୍ୱିତୀୟ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଅଟନ୍ତି ।

Dravid Cleared Of Conflict Of Interest By CoA | Wisden Cricket
Google

କୋହଲି ଆଧୁନିକ ଚେସ୍-ମାଷ୍ଟର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାବେ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଟାର୍ଗେଟକୁ ଗୋଡ଼ାଇବା ବେଳେ ସର୍ବାଧିକ ହାରାହାରି ରହିଛି ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ କରିଥିବା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ:

ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର – ୭୮୨ ଇନିଂସରେ ୩୪,୩୫୭

କୁମାର ସାଙ୍ଗାକାରା – ୬୬୬ ଇନିଂସରେ ୨୮,୦୧୬ ରନ୍

ରିକି ପଣ୍ଟିଂ – ୬୬୮ ଇନିଂସରେ ୨୭,୪୮୩ ରନ୍

ମହେଲା ଜୟୱାର୍ଡେନ – ୭୨୫ ଇନିଂସରେ ୨୫,୯୫୭

ଜ୍ୟାକ୍ କଲିସ୍ – ୬୧୭ ଇନିଂସରେ ୨୫,୫୩୪

ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ – ୬୦୫ ଇନିଂସରେ ୨୪,୨୦୮

ବ୍ରାଏନ୍ ଲାରା – ୫୨୧ ଇନିଂସରେ ୨୨,୩୫୮ ରନ୍

ବିରାଟ କୋହଲି – ୪୬୨ ଇନିଂସରେ ୨୨,୦୧୧ ରନ୍

IND vs AUS: Virat Kohli creates big record, becomes fastest to complete 22000 international runs
Google

ODI କ୍ରିକେଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ବିରାଟ କୋହଲି ୨,୦୦୦ ରନ୍ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି । ସେ ୮ ଟି ଶତକ ସହିତ ହାରାହାରି ୫୨.୫୦ ରେ ୪୨ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ୨,୦୨୦ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି । କୋହଲି ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷରେ ୨,୦୦୦-ପ୍ଲସ୍ ରନ୍ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ Fସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.