କରୋନାର ଦେଶୀ ଭେକ୍ସିନ କୋଭେକ୍ସିନ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟରେ ହୋଇପାରେ ଲଞ୍ଚ ।

କରୋନାର ଦେଶୀ ଭେକ୍ସିନ କୋଭେକ୍ସିନ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟରେ ହୋଇପାରେ ଲଞ୍ଚ, bharat biotech development covid19 vaccine will lunch 15th august, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown, Unlock 2.0

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି । ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱ କରୋନା ସହିତ ଲଢେଇକରୁଛି । କରୋନାର ଆତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏବେ ଏକ ଭଲ ଖବର ଆସିଛି । କରୋନା ଭେକ୍ସିନ କୋଭେକ୍ସିନ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟରେ ଲଞ୍ଚ ହୋଇପାରେ  । ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଭେକ୍ସିନକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ଭରତ ବାୟୋଟେକ ଏବଂ ଆଇସିଏମଆର ତରଫରୁ ଏହି ଭେକ୍ସିନ ଲଞ୍ଚ ହୋଇପାରେ ।

ଉପନ୍ୟାସ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ଏକ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନରେ ଜଡିତ ସାତୋଟି ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସ୍ଥିତ ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍’ର ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଡ୍ରଗ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (CDSCO) ରୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ପାଇଥିଲା ।

COVID-19 Update: Bharat Biotech Develops India's First Coronavirus ...
Google

ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. କୃଷ୍ଣ ଏଲା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ COVID-19 ଟିକା ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍ଥା ୪୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଟିକା ର ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି, ଯାହା ପରେ ପ୍ରି-କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେଲା ।

ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ ଖୁସି ଖବର

ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ କୋଭେକ୍ସିନକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି । ଆଇସିଏମଆର ଦ୍ଵାରା ଜାରି ଏକ ଚିଠି ଅନୁଯାୟୀ ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଜୁଲାଇ ୭ରୁ ଏଁରୋଲମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏହା ପରେ, ଯଦି ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ସଠିକ୍ ହୁଏ ତେବେ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା କୋଭେକ୍ସିନ ଲଞ୍ଚ ହୋଇପାରିବ । ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଭାରତ ବାୟୋଟେକର ଏହି ଭେକ୍ସିନ ବଜାରକୁ ଆସିପାରେ ।

COVID-19 ରୋଗୀମାନଙ୍କରେ କୋଭାକ୍ସିନ୍ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏବଂ ୨ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଏହି ମାସରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍) ଏବଂ ପୁଣେରେ ଥିବା ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜି (NIV) ଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଏହି ଟିକା ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା।

କୋଭାକ୍ସିନ୍ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ କରିବା ପାଇଁ ଆଇସିଏମ୍ଆର୍ ଦେଶର ୧୨ ଟି ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ଚୟନ କରିଛି ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ, ଆଇସିଏମ୍ଆର୍ର ଏକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଚିଠି ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁଲାଇ ୭ ସୁଦ୍ଧା ଟ୍ରେଲଗୁଡିକ ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ଏବଂ ଟ୍ରେଲ୍ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ମନୋନୀତ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ସାଇଟଗୁଡିକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି ।

Bharat Biotech has passed mandated protocols, animal testing and is now in clinical development of Covid vaccine, Dr Krishna Ella tells Firstpost
Google

ଏହି ଚିଠି ଆଇସିଏମଆର ଏବଂ ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀମାନେ (ଏମ୍ସର ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି) ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପ୍ରତ୍ୟେକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ଭେକ୍ସିନ କୋଭେକ୍ସିନ ବଜାରରେ ଆସିପାରେ । ଆଇସିଏମଆର ଦ୍ୱାରା ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ଚିଠିରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ସୁଦ୍ଧା କୋଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ “ସର୍ବସାଧାରଣ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଉ”, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ମୁଖପାତ୍ରମାନେ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଉପରେ କୌଣସି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ।

ଆଇସିଏମଆର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବଳରାମ ଭର୍ଗାଭାଙ୍କ ଚିଠିରେ ଲେଖାଥିଲା, “ସମସ୍ତ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଟିକା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ବିବିଏଲ (ଭରତ ବାୟୋଟେକ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଲିମିଟେଡ) ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ପାଇଁ ତ୍ୱରିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଜଡିତ ସମସ୍ତ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ସାଇଟଗୁଡିକର ସହଯୋଗ ଉପରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଫଳାଫଳ ନିର୍ଭର କରିବ । ”

ଜାତୀୟ ନିୟାମକ ପ୍ରୋଟୋକଲ ମାଧ୍ୟମରେ କୋଭାକ୍ସିନକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ଅନୁଯାୟୀ “ବ୍ୟାପକ ପ୍ରି-କ୍ଲିନିକାଲ ଅଧ୍ୟୟନ” ଅଧୀନରେ ରହିଛି ଯାହା ଫଳାଫଳଗୁଡିକ “ପ୍ରତିଜ୍ଞାକାରୀ” ଏବଂ “ବ୍ୟାପକ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି” ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ।

COVAXIN All we know about India's first under trial coronavirus ...
Google

ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସ୍ଥିତ ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଏହା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏବଂ ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଡିସିଜିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ମିଳିଛି । ଜୁଲାଇର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ପରୀକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ କହିଛି । ଭେକ୍ସିନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ କମ୍ପାନୀର ପୂର୍ବ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି ।

ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ ପୋଲିଓ, ରେବିଜ, ରୋଟାଭାଇରସ୍, ଜାପାନିଜ୍ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍, ଚିକେନଙ୍ଗୁନିଆ ଏବଂ ଜିକା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଭେକ୍ସିନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନାମଲେଖା ଜୁଲାଇ ୭ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ । ଯଦି ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଭେକ୍ସିନ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମର ଏହି ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଏହି ଖବର ଟି ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କୁ ଶେୟର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.