ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ଖବର: ପିଆଜର ଦର କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୧୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ପାରେ, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ କଣ?

Big news for common man Onion prices are going to cross Rs 100 / kg, know why?

ପିଆଜ ଦର: – ଏହି ବର୍ଷ ଦୀପାବଳୀରେ (ପିଆଜ ଦର)ର ଦାମ ୫୦ଟଙ୍କାରୁ ବଢି ୧୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ଯାଏଁ ପହଞ୍ଚି ପାରେ। ବାସ୍ତବରେ ସୋମବାରକୁ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ପିଆଜ ମଣ୍ଡିରେ ଗାଁରେ ପିଆଜ ଦର ଠିକ ଭାବରେ ୬୮୦୨ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲର ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଁଚିଛି।

Restaurants may hike prices if onion remains costlier: AHAR- The New Indian Express
Google

ଦେଶର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ହେଉଥିବା ବର୍ଷା ପାଗ ଆସୁଥିବା ଦିନରେ ପିଆଜ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପକେଟରେ ଅସୁବିଧା ପକାଇପାରେ। ଏପରି କୁହାଯାଉଛି କି ଯଦି ପିଆଜର ଦର ଏହି ପରି ଭାବେ ବଢିବ ତେବେ ଏହି ବର୍ଷ ଦୀପାବଳୀରେ ପିଆଜ ବହୁତ ମହଙ୍ଗା ହୋଇପାରେ।ଏହି NBCସମୟରେ ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ ପିଆଜ ୪୦ ରୁ ୫୦ ଟଙ୍କା ଅଟେ। ସୋମବାରକୁ ନାସିକରେ ଅବସ୍ଥିତ ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ ପିଆଜ ମଣ୍ଡି ଲାସଲ ଗାଁରେ ପିଆଜର ବଜାର ଦର ୬୮୦୨ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲର ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଁଚିଛି।ଏହି ଦାମ ଏହି ବର୍ଷ ସବୁଠୁ ଅଧିକ। କାରବାର କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କର କହିବା କଥାକି ଆସୁଥିବା ଦିନଗୁଡିକରେ ଖୁଚୁରା ମାର୍କେଟରେ ପିଆଜର ଦାମ ୧୦୦ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ପାରେ।

ବାସ୍ତବରେ କଣ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ହେଉଛି ପିଆଜ:

ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ ପିଆଜ ମଣ୍ଡି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଲାସଲ ଗାଁରେ ସୋମବାରକୁ ଭଲ ପିଆଜର ବଜାର ଦର ୬ ହଜାର ୮୦୨ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲରେ ପହଁଚିଛି। ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ଟାଇମ୍ସ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର ଖବର ଅନୁସାରେ,ଗତ କିଛି ଦିନରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁତ ବର୍ଷା ହେଉଅଛି। ଏଥିପାଇଁ କ୍ଷେତରେ ପିଆଜର ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି, ଏହି କାରଣ ବଶତଃ ପିଆଜର ଦର ଆକାଶ ଛୁଆଁ ହେଇଯାଇଛି।

Google
ପିଆଜର ଦର ଫେବୃଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମ ହେବ ନାହିଁ:

କାରବାର କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ କହିବା କଥାକି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ରାଜସ୍ଥାନ,ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଫସଲକୁ ବହୁତ କ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ବେପାରୀମାନେ ବି ଜମାରଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ନୂଆ ଫସଲ ଫେବୃଆରୀ ଆସିବ,ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଆଜର ମୂଲ୍ୟ କମ ହେବାର କିଛି ସଙ୍କେତ ନାହିଁ।ପିଆଜର ମୂଲ୍ୟ ବଢିବାର ଗୋଟିଏ କାରଣ ହୋଟେଲ ଏବଂ ଢ଼ାବା ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି କାରଣରୁ ପିଆଜର ଡିମାଣ୍ଡ ବଢିଛି,ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପିଆଜ ମହଙ୍ଗା ହେଉଅଛି।

୨୦୦୦ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ମହଙ୍ଗା ହେଲା ପିଆଜ:

କହିଦେଉଛୁ ୧୪ ଅକ୍ଟୋବରକୁ ପିଆଜ ବେପାରିମାନେ ଏହି ରୋଜଗାର ଟ୍ୟାସ୍କ ବିଭାଗର କାରବାର ହୋଇଥିଲା।ଏହା ପରେ ମଣ୍ଡିରେ ବେପାରୀ ଆସିନଥିଲେ। ମାନେ ମଣ୍ଡିରେ କାରବାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା,କିନ୍ତୁ ସୋମବାରକୁ ଯେମିତି ହିଁ ମଣ୍ଡି ଖୋଲିଛି,ପିଆଜର ଦରରେ ୨୦୦୦ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ବଢିଗଲା।

Onion prices touch Rs 75-80, to rise further due to floods- The New Indian Express
Google
କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ହେଉଥିବା ବର୍ଷାର ପଡିଲା ପ୍ରଭାବ:

ଏହା ଛଡା କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ବି ହେଉଥିବା ବିନା ପାଗରେ ବର୍ଷାର କାରଣରୁ ପିଆଜର ଅପୂର୍ତ୍ତିରେ କମ ହେବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ, ଯାହାର ସିଧା ପ୍ରଭାବ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଅଛି।

ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ଥିଲା ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ କିସମର ପିଆଜର ଦର:

କହିଦେଉଛୁ ଲାସଲ ଗାଁରେ ସୋମବାରକୁ କମାଲ କିସମର ପିଆଜର ଦର ୬୮୦୨ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ,ସରାସରି କିସମର ଦର ୬୨୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଖରାପ କିସମର ପିଆଜର ଦର ୧୫୦୦ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ କରାଯାଇଅଛି।

ତିନୋଟି ସିଜିନରୁ ହେଉଅଛି ପିଆଜର କ୍ଷତି:

ଭାରତରେ ପିଆଜ କ୍ଷତିର ୩ଟି ସିଜିନ ଅଛି। ପ୍ରଥମ ଖରିଫ,ଦ୍ୱିତୀୟ ଖରିଫ ପରେ ଏବଂ ତୃତୀୟ ରବି ସିଜିନ।ଖରିଫ ସିଜିନରେ ପିଆଜର ବୁଣା ଜୁଲାଇ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ କରାଯାଇଥାଏ। ଖରିଫ ସିଜିନରେ ବୁଣା ଯାଇଥିବା ପିଆଜର ଫସଲ ଅକ୍ଟୋବର ଡିସେମ୍ବରରେ ମାର୍କେଟକୁ ଆସିଥାଏ। ପିଆଜର ଅଲଗା ସିଜିନରେ ବୁଣା ଅକ୍ଟୋବର ନଭେମ୍ବରରେ କରାଯାଏ। ଏହାର କଟା ଜାନୁଆରୀ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ହୋଇଥାଏ। ପିଆଜର ତୃତୀୟ ଫସଲ ରବି ଫସଲ ଅଟେ।ଏଥିରେ ଡିସେମ୍ବର ଜାନୁଆରୀରେ ବୁଣା ଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଫସଲର କଟା ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ନେଇ ମେ ଯାଏଁ ହୋଇଥାଏ।ଏକ ଭାଗ ଅନୁସାରେ ପିଆଜର କୁଳ ଉତ୍ପାଦନର ୬୫ଶତକଡା ରବି ସିଜିନରେ ହୋଇଥାଏ।

Potato
Google
ଆଳୁର ଦରରେ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁଅଛି ନିଆଁ:

ଦେଶରେ ନବରାତ୍ରୀ ଆରମ୍ଭ ହେଉ ହେଉ ଆଳୁର ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିବାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।ନବରାତ୍ରୀରେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଫଲହାରରେ ଆଳୁର ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି।ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆର ସହିଦ ଦେଶର କେତେ ଭାଗରେ ଆଳୁର ମୂଲ୍ୟ୬୦ ଟଙ୍କା ଟପିଗଲାଣି। କୋରନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ନବରାତ୍ରୀ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହିତ ଆଳୁର ମୂଲ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକାରର ବଢ଼ିବାରେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ପକେଟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଅଛି। କାରବାର କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କର କହିବା କଥାକି ମଣ୍ଡିରେ ୩୦ଟଙ୍କାରେ କିଲେ ମିଳୁଥିବା ଆଳୁ କିସମ ଫୁଟିକରି ବଜାରରେ ୫୦ ରୁ ୬୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଁଚିଗଲାଣି। ନବରାତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.