ବଡ ଖବର: WHO କୋଭିଡ-୧୯ ଭ୍ୟାକସିନ ଲିଷ୍ଟ୍ ରୁ ହଟେଇଲା ରେମଡେସିବିରର ନାମ ।

କୋରନା ଭାଇରସ ଭ୍ୟାକସିନ: ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ(ଡବ୍ଲୁଏଚଓ) ଏହା କହିଥିଲେ କି ରେମଡେସିବିରର ବ୍ୟବହାର କୋରନା ଭାଇରସର ରୋଗୀ ଉପରେ କରାଯିବ କଥା ନୁହେଁ। ଏହି କଥାରୁ ଫରକ ପଡେନି କି ରୋଗ କେତେ ଗମ୍ଭିର ସ୍ତରର ଅଟେ।

WHO

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ(ଡବ୍ଲୁଏଚଓ) ଆଣ୍ଟି ଭାଇରଲ ଡ୍ରଗ୍ ରେମଡେସିବିରକୁ ନେଇ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଇଛି।ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ନିଜ କଥିତ ପୂର୍ବ ଯୋଗ୍ୟତା ତାଲିକାରେ ଗିଲିୟଡର ରେମଡେସିବିରକୁ ହଟେଇ ଦେଇଛି। ସମାଚାର ସଂସ୍ଥା ରାୟର୍ଟସକୁ ଇମେଲର ଉତ୍ତରରେ ତାରିକ ଜସରଉଇଚ CVC ଏହି କଥାର ପୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଲେ ‘ହଁ ଆମେ ପିକ୍ୟୁରୁ ଏହାକୁ ହଟେଇ ଦେଇଛୁ। ‘ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଡବ୍ଲୁଏଚ ଓ ଶୁକ୍ରବାର ହିଁ କହିଥିଲା କି ରେମଡେସିବିରର ପ୍ରୟୋଗ କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବା କଥା ନୁହେଁ। କାରଣ ଏଥିରେ ରୋଗୀର ବଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନାରେ କୌଣସି ଖାସ ପ୍ରଭାବ ପଡୁନାହିଁ।

ଖାସ କଥା ଏହା କି ଯେ କୋରନାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ରେମଡେସିବିରକୁ ବଡ ଅସ୍ତ୍ର ବୋଲି ଭାବୁଥିଲେ। ଏତିକି ନୁହେଁ ରେମଡେସିବିରକୁ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲାର୍ଡ଼ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କର ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। କେତେକ ପୁରୁଣା ଅଧ୍ୟୟନରେ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା କି ଏହି ଔଷଧ ରୋଗୀଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ସମୟ କମ କରୁଅଛି। କୋଭିଡ-୧୯ର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ରେମଡେସିବିରକୁ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶର ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା। ଆମେରିକା,ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ଓ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ରେମଡେସିବିରର ପ୍ରୟୋଗକୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ରୂପରେ ଅନୁମତି ଦେଇଦେଇଥିଲେ। ଶୁକ୍ରବାରକୁ ଡବ୍ଲୁଏଚଓରୁ ଆସିଥିବା ସିଫାରିସ ଚାରି ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅନିୟମିତ ଟ୍ରାଏଲସ୍ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଥିଲା। ଏହି ଟ୍ରାଏଲସରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ୭ ହଜାର ରୋଗୀ ସାମିଲ ଥିଲେ।

Google
ଫାଇଜର ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ମାଗିଲା ଅନୁମତି:-

ଔଷଧର ଦୌଡ଼ରେ ଆଗରେ ଥିବା ପାର୍ଥିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏକ ଫାଇଜର ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଔଷଧର ଆପତକାଳୀନ ପ୍ରୟୋଗର ଅନୁମତି ମାଗିଛି। ଫାଇଜର ନିଜ ଔଷଧକୁ କୋରନା ଭାଇରସ ବିପକ୍ଷରେ ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବୀ କହିଅଛି। କମ୍ପାନୀର କହିବା କଥା କି ଆପତକାଳୀନ ପ୍ରୟୋଗର ଅନୁମତି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଶୀଘ୍ର ହୋଇପାରିବ ଓ କୋରନା ଭାଇରସ୍ ଔଷଧର ଡୋଜ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଯାଇପାରେ।

Google
ଅପ୍ରେଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସିପାରେ ଅକ୍ସଫର୍ଡ ର ଔଷଧ:-

ଭାରତରେ ଔଷଧ ତିଆରି କରୁଥିବା ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ଅଦାର ପୁନାବାଲାଙ୍କ ବୟାନ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି ଦେଇପାରେ। ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମସର ମୁଖ୍ୟ ସମିତିରେ ୨୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ପୁନାବାଲା ଗୁରୁବାରକୁ କହିଲେକି ଅକ୍ସଫର୍ଡ କୋଭିଡ-୧୯ ଔଷଧ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଗାମୀ ଫେବୁଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଯିବା କଥା।ସେଠାରେ, ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଔଷଧ ଅପ୍ରେଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିପାରେ। ସେ କହିଲେକି ଔଷଧର ଦୁଇ ଜରୁରୀ ଡୋଜର ମୂଲ୍ୟ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ୧ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ। ଯଦିଓ, ଏହାସବୁ ଶେଷ ଟ୍ରାୟଲର ପରିଣାମ ଓ ନିୟମରୁ ମିଳିଥିବା ରାୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *