ବ୍ରେକିଙ୍ଗ ନ୍ୟୁଜ: ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ ପଦରୁ ଓହରି ଗଲେ ବିରାଟ କୋହଲି, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କଲେ ଭାବପ୍ରବଣ ପୋଷ୍ଟ

ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟତମ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ବିରାଟ କୋହଲି ଆଜି ଶନିବାର ଟେଷ୍ଟ ଫର୍ମାଟରୁ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଛାଡିବାକୁ ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ଲମ୍ବା ପୋଷ୍ଟ ଲେଖି ସେ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସେ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ପୂର୍ବରୁ ଟି-୨୦ ଫର୍ମାଟରୁ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଛାଡିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିବାବେଳେ ODI ଦଳର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ତାଙ୍କଠାରୁ ଛଡ଼ାଇ ନିଆଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଟେଷ୍ଟ ଫର୍ମାଟରେ ମଧ୍ୟ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଛାଡିଦେଇଛନ୍ତି ।

Virat Kohli left Test captaincy after T20 and ODI, wrote emotional post on social media - DBP News
Google

ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଟି-୨୦ ଫର୍ମାଟରୁ ନିଜେ ଅଧିନାୟକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ । କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବିସିସିଆଇ କୋହଲିଙ୍କୁ ଦିନିକିଆ ଫର୍ମାଟରୁ ଅଧିନାୟକ ପଦରୁ ବାହାର କରିଦେଲା । ତାଙ୍କୁ ବାହାରକରିବା ନେଇ ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟ ଜଗତରେ ଅନେକ ଆଲୋଚନା ସମାଲୋଚନା ମଧ୍ୟ ଲାଗିରହିଛି । ତେବେ ସେ ଆଜି (ଶନିବାର) ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଝଟ୍‌କା ଦେଇଛନ୍ତି । ଟ୍ବିଟ୍‌ କରି ସେ ଟେଷ୍ଟ ଫର୍ମାଟରୁ ଅଧିନାୟକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବିରାଟ କୋହଲି ଏମିତି ହଠାତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଝଟ୍‌କା ଦେବା କାହାରିକୁ ହଜମ ହେଉନାହିଁ । ୩୩ ବର୍ଷୀୟ ବିରାଟ କୋହଲି ୨୦୧୪ ରେ ଟେଷ୍ଟ ଫର୍ମାଟରେ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ କ୍ୟାରିୟରରେ ୯୯ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ୭୯୬୨ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି । ଏହି ୬୮ ଟି ମ୍ୟାଚରେ ବିରାଟ ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ ୫୮୬୪ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ, ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ନଥିବାବେଳେ ସେ ୩୧ ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ୨୦୯୮ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ।

ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଭାରତକୁ ୧-୨ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ଶେଷ ହେବାର ଦୁଇ ଦିନ ପରେ, ସେ ଏହି ଫର୍ମାଟରେ ନେତୃତ୍ୱ ନ ନେବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ । ଏବେ ବିରାଟ କୌଣସି ଫର୍ମାଟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିନାୟକ ହେବେ ନାହିଁ । ୬୮ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବିରାଟ ଏହି ଫର୍ମାଟରେ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ଅଧିନାୟକ ଅଟନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତ ୪୦ ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଜିତିଥିଲା ।

ବିରାଟ ତାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଦଳକୁ ସଠିକ୍ ଦିଗରେ ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ୭ ବର୍ଷର ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ନିରନ୍ତର ପ୍ରୟାସ ଚାଲିଛି । ମୁଁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଯତ୍ନର ସହ କରିସାରିଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା କିଛି ବଞ୍ଚିତ ହେବ ନାହିଁ । ସବୁକିଛିର ସମାପ୍ତି ଅଛି ଏବଂ ମୋ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ଅନେକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଉଦ୍ୟମ କେବେ ବି ହରାଇଲା ନାହିଁ ।

Virat Kohli left Test captaincy after T20 and ODI, wrote emotional post on social media
Google

ବିରାଟ କୋହଲି ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ବିସିସିଆଇ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଭରସା କରି ଏତେ ବର୍ଷ ଧରି ଦାୟିତ୍ବ ଦେଇଥିବାରୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜ୍ଞାପନ କରୁଛି । ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ଦଳକୁ ଆଗେଇ ନେବା ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ସହଯୋଗ କରିଛି । ମୁଁ ମୋର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ, ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ହିଁ ନିର୍ବାହ କରିଆସିଛି । ମୋର ସାଥୀ ଖେଳାଳିମାନେ ଏଥି ପାଇଁ ଭରପୁର ସହଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।’

ସାଥୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରି କୋହଲି ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦଳର ସମସ୍ତ ଖେଳାଳି ମୋତେ ସହଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକତ୍ବ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ କିଛି ଶିଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ସାଥୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଶିଖାଇବାର ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ପାଇଛି । ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ସମସ୍ତ ସପୋର୍ଟି ଷ୍ଟାଫ୍‌ମାନେ ଆଗକୁ ବଢିବା ପାଇଁ ସର୍ବଦା ପ୍ରେରଣା ଦେଇଛନ୍ତି ।

କୋହଲି ପୂର୍ବତନ କ୍ୟାପଟେନ୍‌ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ ଧୋନୀଙ୍କର ବହୁତ ପ୍ରଶଂସା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ମୋତେ ବିଶ୍ବାସ କରିବା ତଥା ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟକୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ ମୋତେ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇଥିବାରୁ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀଙ୍କୁ ଅଶେଷ ଧନ୍ୟବାଦ’ ।

MS Dhoni was curious to see when he handed over India captaincy to Virat Kohli
Google

ବିରାଟଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା । 2015-16 ସିଜନରେ ଭାରତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ପରାସ୍ତ କରି ତା’ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ପରାସ୍ତ କଲା । 2016 ରେ ନିଜେ ଭାରତ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଘରୋଇ ସିଜନରେ କ୍ରମାଗତ 13 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଜିତିଥିଲା । ସେହି ଟୁରରେ ଭାରତ କ୍ରମାଗତ ୪ ଟି ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ଜିତିଥିଲା । ତାଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ପରାଜୟ ପୁଣେରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ହୋଇଥିଲା ।

ତା’ପରେ 2017-18 ସିଜନରେ ଭାରତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଉପରେ ବ୍ୟାକ୍-ଟୁ-ବ୍ୟାକ୍ ସିରିଜ୍ ଜିତିଲା । 2018 ମସିହାରେ ଭାରତ ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ହରାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ପରେ ଦୃଢ ଭାବରେ ଫେରି ଆସିଥିଲା ​​ଏବଂ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ଏସୀୟ ଅଧିନାୟକ ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଭାରତ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ (2-0), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା (3-0) ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ (2-0) କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *