ଆଉ ଏକ କମ୍ପାନୀ ବାହାରକଲା କରୋନାର ପାଇଁ ଔଷଧ, ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଲେ ସରକାର ।

ଆଉ ଏକ କମ୍ପାନୀ ବାହାରକଲା କରୋନାର ପାଇଁ ଔଷଧ, ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଲେ ସରକାର, Cipla Corona Medicine,

ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢିଚାଲିଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀର ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ି ଚାଲିଛି । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ହାର ମାନି ନାଁହାନ୍ତି କରନା । ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ସିପ୍ଲା କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ରେମେଡେସଭିର ଔଷଧ ବାହାର କରିଛି । ସିପ୍ଲା ସିପ୍ରମି ନାମରେ ଏହି ଔଷଧ ଲଞ୍ଚ କରିଛି ।

ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଡିସିଜିଆଇ) ସିପ୍ଲାକୁ ରେମେଡେସଭିର ଔିଷଧକୁ ଲଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଯାଇଛି । ଏହା ପରେ ସିପ୍ଲାର ଏହି ସିପ୍ରମି ଔିଷଧ ନାମରେ ପରିଚିତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଔିଷଧ କୋଭିଡ -୧୯ ର ଗୁରୁତର ରୋଗୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ ।

ଆଉ ଏକ କମ୍ପାନୀ ବାହାରକଲା କରୋନାର ପାଇଁ ଔଷଧ, ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଲେ ସରକାର ।
Google

ୟୁଏସ ଏଫ୍ଡିଏର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାଧିକରଣ ଅଧୀନରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଗିଲିଆଡ୍ ସାଇନ୍ସ ରିମାଡେସିଭିରକୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଏହା ପରେ ମେ ମାସରେ ଗିଲିଆଡ୍ ସାଇନ୍ସେସ୍ ସିପ୍ଲାକୁ ଏହି ଔିଷଧର ନିର୍ମାଣ ଓ ମାର୍କେଟିଂ ପାଇଁ ଅଣ-ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ଅନୁମତି ଦେଇଦେଇଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସିପ୍ଲାକୁ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ରିସ୍କ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିପ୍ରମି ଔଷଧର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ । ଏଥିସହିତ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସମ୍ମତିର ଏକ ଫର୍ମ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ କରିବାକୁ ହେବ । ସିପ୍ଲାକୁ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ।

ସିପ୍ରମି ଲଞ୍ଚ କରିବା ସମୟରେ ସିପ୍ଲାର ଏମଡି ଏବଂ ଗ୍ଲୋବାଲ ସିଇଓ ଉମଙ୍ଗ ବୋହୋରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିପ୍ଲା ଭାରତର ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗିଲିଆଡ ସହିତ ସହଭାଗିତାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି । କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଉପାୟ ଖୋଜିବାରେ ଗଭୀର ଭାବରେ ବିନିଯୋଗ କରିଛୁ ଏବଂ ଏହା ସେହି ଦିଗରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଅଟେ ।

Cipla launches generic remdesivir for COVID-19 patients | India ...
Google
ରେମେଡେସଭିର ର ଟ୍ରାଏଲ୍ :

ଆମେରିକା, ୟୁରୋପ ଏବଂ ଏସିଆର ୬୦ ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ରେମେଡିସଭିର ପାଇଁ ୧୦୬୩ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି । ଏହି ପରୀକ୍ଷଣରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଔିଷଧ ହେତୁ ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଏହି ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଅମ୍ଳଜାନ ଥେରାପିରେ ଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ ରାମାଡାସିଭିର ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୭.୧ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମର ଏହି ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଏହି ଖବର ଟି ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କୁ ଶେୟର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *