ଧୂମ୍ରପାନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇପାରେ କୋରନା ରୋଗୀଙ୍କ ଫୁସଫୁସ, ଡାକ୍ତରକଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଖୁଲାସା ।

Corona Vaccine

କୋରନା ଭାଇରସ ପୁରା ଦୁନିଆରେ ହାହାକାର ପ୍ରଚାର କରିଦେଇଛି କିନ୍ତୁ ଏହି ଭାଇରସ ଠାରୁ ଯୁଦ୍ଧ ଜିତିକରି ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ଖବର ଅଛି।ଆମେରିକାର ଟଇସ୍କାସ୍ ଟେକ ୟୁନିଭରସିଟି ହେଲଥ ସାଇନ୍ସ ସେଣ୍ଟରର ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ପ୍ରଫେସର ଡ଼ାଃ ବ୍ରିଟେନି କେଣ୍ଡେଲ ଦାବି କରିଛନ୍ତି କି କୋରନାକୁ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗର ଦୂରଗାମୀ ପରିଣାମ ସହିବାକୁ ପଡିପାରେ ଓ ତାଙ୍କର ଫୁସଫୁସ ଏକ ଧୂମ୍ରପାନିର ଫୁସଫୁସ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ହୋଇପାରେ।

Google

ସେ ଟୁଇଟରରେ ଏହି ରୋଗର ପ୍ରଭାବକୁ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ତିନୋଟି ଏକ୍ସରେର ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଏକ ଫଟୋ ଏକ ଧୂମ୍ରପାନିର ଫୁସଫୁସ ଥିଲା,ଏକ ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିର ଥିଲା ଯିଏ ଏବେ ଏବେ କୋରନା ଭାଇରସ ଠାରୁ ଭଲ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏକ ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିର ଯିଏ ସୁସ୍ଥ ଥିଲା ଏବଂ ତିନୋଟିରେ ବହୁତ ତଫାତ ଥିଲା। ଧୂମ୍ରପାନିର ଫୁସଫୁସ ବହୁତ କଳା ଥିଲା ସେଠାରେ ସେ ଏକ କୋରନା ପଜିଟିଭ ରୋଗୀର ଏକ୍ସରେ କୁ ବି ସେୟାର କରିଛନ୍ତି ଯାହା ବହୁତ ଧଳା ଦେଖାଯାଉଥିଲା। ଏହି ସର୍ଜନଙ୍କ କହିବା କଥା କି ଏହି ରୋଗ କାରଣରୁ ଫୁସଫୁସରେ ପବନ ନ ପଶିବା ହେତୁ କୋରନା ରୋଗୀର ଫୁସଫୁସ ଏପରି ଦେଖାଯାଉଛି।

ସେ ଟୁଇଟରରେ ଲେଖିଲେ-ମତେ ଜଣା ନାହିଁ କି ଏହି କଥା କିପରି ଶୁଣିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି କିନ୍ତୁ କୋରନା ପଜିଟିଭ ହେବା ପରେ ଆପଣଙ୍କର ଫୁସଫୁସର ଅବସ୍ଥା ବହୁତ ଖରାପ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହା କୌଣସି ଧୂମ୍ରପାନି ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାର ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ। ଏହାଛଡା ମଧ୍ୟ ଫୁସଫୁସ ସହ ଜଡିତ ଅସୁବିଧା ସହିବାକୁ ପଡିପାରେ।

Google

ଏହି ମହିଳା ସ୍ଥାନୀୟ ନ୍ୟୁଜ ଷ୍ଟେସନ ସିବିଏସ ଡିଫଡବ୍ଲୁ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଲେ କି ଲୋକ ଏହି କଥାର ବହୁତ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଥିଲେ କି ସେମାନେ କୋରନା ପଜିଟିଭ ହେଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚି ପାରିବେ କି ନାହିଁ ଓ ଏହି କଥାର ସେମାନେ କମ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଥିଲେ କି ଦୂରଗାମୀ ପରିଣାମ କ’ଣ ହେବ କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗ ସହ ଯୁଦ୍ଧ ଜିତିବାର ସଫଳ ରହିଛନ୍ତି ଓ ଯଦି ସେହି ଲୋକଙ୍କର ସ୍ଥିତି ବହୁତ ଜଟିଳ ଥିଲା, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ କଷ୍ଟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ।

Google

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ ଜନସନ ଶପଥ କରିଛନ୍ତି କି ମଧ୍ୟ-ଫେବୃଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ବ୍ରିଟେନରେ ରହୁଥିବା ୭୦ରୁ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ବୃଦ୍ଧା,ଏନଏଚଏସ ଷ୍ଟାଫ,କେୟାର ହୋମ ଷ୍ଟାଫ,କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଏହା ଛଡା କୋରନା ଭାଇରସ ପଜିଟିଭ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକାର ଡୋଜ ଲଗାଇଦିଆଯିବ। ରିପୋର୍ଟସର ଅନୁସାରେ,ଏହି ଦେଶରେ ୨୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ କୋରନା ଟୀକା ଦିଆସରିଲାଣି ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ପାଖାପାଖି ୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଟୀକା ଦିଆଯାଉଅଛି। ସେହିପରି ଭାରତରେ ଟୀକା ଲଗାଇବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶନିବାର ଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଅଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *