ରଷିଆ ଭାରତକୁ ପଠେଇବ 100 ମିଲିୟନ୍ କରୋନା ଟିକା! ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ସହ ଚୁକ୍ତିନାମା ।

Corona's Russian vaccine will arrive in India by November! Agreement with Dr. Reddy's Lab, ରଷିଆ ଭାରତକୁ ପଠେଇବ 100 ମିଲିୟନ୍ କରୋନା ଟିକା! ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ସହ ଚୁକ୍ତିନାମା, Corona Virus, Corona's Russian vaccine, Nitidina

ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଲ୍ୟାବ ରଷିଆନ ନିର୍ମାତା ରଷିଆନ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିବେଶ ପାଣ୍ଠି (RDIF) ସହିତ ଭାରତରେ 10 ମିଲିୟନ ଟିକା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଚୁକ୍ତିନାମା ହୋଇଛି । ନଭେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଟିକା ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ । ଏହି ଖବର ଆସିବା ପରେ, BSE ରେ ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଷ୍ଟକ ୧୮୧ ଟଙ୍କାର ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ୪,୬୨୪.୪୫ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଆରଡିଏଫ୍ ଡ. ସ୍ପୁଟନିକ୍ ଭି ଟୀକା ରୁଷିଆରେ ଲଞ୍ଚ କରିଛି ଭାରତରେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ପଠେଇବ । ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଲାବୋରେଟୋରୀଗୁଡିକ ଆପୋଷ ହୋଇଛି । ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତରେ ରଷିଆନ କମ୍ପାନୀ ରେଡ୍ଡୀକୁ ୧୦୦ ନିୟୁତ ଟିକା ଯୋଗାଇବ ।

Corona's Russian vaccine
Google

ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହେଲେ ନଭେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ଏହି ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ଆରଡିଏଫ୍ ସିଇଓ କିରିଲ ଡିମିଟ୍ରିଭ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ପ୍ରାୟ ୨୫ ବର୍ଷ ଧରି ରଷିଆନରେ ଏକ ବ୍ୟବସାୟିକ ଉପସ୍ଥିତି ରହିଛି ଏବଂ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଅଟେ ।

ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ହ୍ୟୁମାନ୍ ଆଡେନୋଭାଇରସ୍ ଡୁଆଲ୍ ଭେକ୍ଟର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଉପରେ ଆଧାରିତ ରଷିଆନ ଟିକା ଭାରତରେ କୋଭିଡ -୧୯ ବିରୋଧରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଲଢେଇରେ ସହାୟକ ହେବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଦଶନ୍ଧିରେ ରଷିଆରେ ମାନବ ଆଡେନୋଭାଇରସ୍ ଡୁଆଲ୍ ଭେକ୍ଟର ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ପ୍ରାୟ ୨୫୦ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ କୌଣସି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ନେଗେଟିଭ ଫଳାଫଳ ଦେଖାଯାଇ ନଥିଲା ।

Coronavirus | Dr. Reddy's launches COVID-19 drug Remdesivir - The Hindu
Google

 

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭାରତରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ:

ଡ. ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜି.ଭି ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏହି ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହୋଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଭାରତରେ ଏହାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବୁ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆବଶ୍ୟକୀୟ ନିୟାମକ ସର୍ତ୍ତ ପୂରଣ ହେବ ।

Russia Partners With Dr Reddy's For Sputnik V Covid-19 Vaccine Trials In  India, To Supply
Google

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଟିକା ଅଗଷ୍ଟ ୧୧ ରେ ରୁଷିଆରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯାହାର ନାମ ସ୍ପୁଟନିକ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ । ଏହି ଟିକା କେବଳ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *