ବଡ ଖବର: ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଠାରୁ ଆଇପିଏଲ୍ ରେ ୧୦ ଟି ଟିମ୍, ଲିଗ୍ ମ୍ୟାଚ ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ଆଇସିସି ଆଗରେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇଲା ବିସିସିଆଇ

Cricket 10 teams in IPL from next year BCCI bows before ICC for big window of league

ଆଇସିସି ପ୍ରତିବର୍ଷ ଗୋଟିଏ ଇଭେଣ୍ଟର ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ବିସିସିଆଇକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି । ବୋର୍ଡର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଦିଆଯାଇଥିବା ବୋର୍ଡ ସଭାପତି ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିପରୀତ ଅଟେ । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଟି -୨୦ ଲିଗ୍ ଆଇପିଏଲ୍ ପାଇଁ ଏକ ଲମ୍ବା ୱିଣ୍ଡୋ ପାଇବା ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ଆଇସିସିର ପରାମର୍ଶ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଠାରୁ ୮ ବଦଳରେ ୧୦ ଟି ଦଳ ଲିଗରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ।

10 teams will now play in IPL for the long window of the tournament
Google

୧ ଜୁନ୍ ରେ ବୈଠକ ପରେ, ଆଇସିସି ୨୦୧୩ ରୁ ୨୦୩୧ ମଧ୍ୟରେ ଫ୍ୟୁଚର ଟୁର୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ (FTP) ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​। ଏହି ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏକ ଆଇସିସି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହେବ । କ୍ରିକବଜ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇସିସିର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ବିସିସିଆଇ ବ୍ୟତୀତ ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ୱେଲ୍ସ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଏବଂ କ୍ରିକେଟ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସହମତ ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୦୧୯ ରେ, ଯେତେବେଳେ ଆଇସିସି ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିବା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି କହିଥିଲେ ଯେ ଫିଫା ପ୍ରତି ଚାରି ବର୍ଷରେ ଇଭେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରିଥାଏ, ତେଣୁ ଆମେ ଏହିପରି ପାଗଳାମିରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ଆଇସିସି ଏହା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ପଡିବ, ମୁଁ ବୈଠକ ମୋର ମତ ରଖିବି ।

୧୫ ରୁ ୨୦ ଅଧିକ ଦିନ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ:

ବର୍ତ୍ତମାନ ୮ ଟି ଦଳ ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳୁଛନ୍ତି । ୫୨-୫୪ ଦିନରେ ୬୦ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳ ହେଉଛି । କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସିଜିନରେ ଦଳ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମ୍ୟାଚ୍ ସଂଖ୍ୟା ୭୬ କିମ୍ବା ୯୪ ହୋଇପାରେ । ଯଦି ଲିଗ୍ ବର୍ତ୍ତମାନର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ହୁଏ, ତେବେ ସମୁଦାୟ ୯୪ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ହେବ । ଯଦି ଦଳଗୁଡିକ ଦୁଇଟି ଦଳରେ ବିଭକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ୭୬ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ବିସିସିଆଇକୁ ୧୫ ରୁ ୨୦ ଅଧିକ ଦିନ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପଲବ୍ଧତା ଏକ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ । ଏହି କାରଣରୁ ବିସିସିଆଇ ଏବଂ ଆଇସିସି ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଛି । ଆଇସିସି ଏବଂ ବିସିସିଆଇ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ନେଇ ବ୍ରଡକାଷ୍ଟର ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନର ଆଇପିଏଲ୍ ସିଜନ୍ କରୋନା ପରେ ୪ ମଇରେ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଅବଶିଷ୍ଟ ୩୧ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ୟୁଏଇରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର-ଅକ୍ଟୋବରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

10 teams in IPL from next year, BCCI bows before ICC for big window of league
Google

ପୁନର୍ବାର ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ଆୟୋଜନ କରିବ ଆଇସିସି:

ନୂତନ ଆଇସିସି କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୭ ଏବଂ ୨୦୩୧ ରେ ODI ବିଶ୍ୱକପରେ ୧୪ ଟି ଦଳ ହେବ ଏବଂ ସମୁଦାୟ ୫୪ ଟି ମ୍ୟାଚ ହେବ । ୨୦୦୩ ପରି, ସୁପର -୬ ର ଫର୍ମାଟ୍ ସେଠାରେ ରହିବ । ଦୁଇଟି ଗ୍ରୁପରେ ୭-୭ ଦଳ ରହିବେ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୋଷ୍ଠୀର ଟପ୍- ୨ ଦଳ ସୁପର- ୮ କୁ ଯିବେ । ତା’ପରେ ସେମିଫାଇନାଲ ଏବଂ ଫାଇନାଲ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୨୦୨୪, ୨୦୨୬, ୨୦୨୮ ଏବଂ ୨୦୩୦ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ପୁରୁଷ ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ୨୦ ଟି ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ଏବଂ ୫୫ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯିବ । ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଚାରିଟି ଗ୍ରୁପରେ ୫-୫ ଦଳ ରହିବେ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୋଷ୍ଠୀର ଟପ୍-୨ ଗ୍ରୁପ୍ -୮ କୁ ଯିବ । ଏହା ପରେ ସେମିଫାଇନାଲ ଏବଂ ଫାଇନାଲ ହେବ । ୨୦୨୫ ଏବଂ ୨୦୨୯ ରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ମ୍ୟାଚ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *