ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପରେ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ୧୪ ଟି କରିବେ ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ, ୨୦୦୩ ର ଫର୍ମାଟ୍ ହେବ ଲାଗୁ ।

Cricket Big change in Cricket World Cup 2027 14 teams will take part 2003 format will be applicable

ପୁଣି ଥରେ ବିଶ୍ୱକପ୍ କ୍ରିକେଟ୍ (ICC World 2027) ରେ ଆଇସିସି ଏକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ପୁଣି ୧୪ ଟି ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ଏବଂ ରାଉଣ୍ଡ ରବିନ ବଦଳରେ ସୁପର ସିକ୍ସ ଫର୍ମାଟ ଆଧାରରେ ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳାଯିବ । ଆଇସିସି ୨୦୨୭ ବିଶ୍ୱକପରେ ଏହି ଫର୍ମାଟ୍ ଲାଗୁ କରିବ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ୨୦୦୩ ବିଶ୍ୱକପରେ ସୁପର ସିକ୍ସ ଫର୍ମାଟ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୧୯ ବିଶ୍ୱକପରେ, ଆଇସିସି ରାଉଣ୍ଡ ରୋବିନ୍ ଫର୍ମାଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ୧୦ ଟି ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଦଳ ୯ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ ।

World Cup Countdown: A history of the 2003 Cricket World Cup
Google

ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୫, ୨୦୧୯ ଏବଂ ୨୦୦୩ ସୁପର ସିକ୍ସ ମଡେଲଗୁଡିକ ଆଇସିସି ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ବୈଠକରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ୧୦ ଟି ଟିମ୍ ମୋଡେଲ୍ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଫାଇଦା ହୋଇଥିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ପସନ୍ଦ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୫ ମୋଡେଲ୍‌କୁ କମ ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଇଂଲଣ୍ଡ ବିଶ୍ୱକପକୁ ୧୦ ଟି ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରଖିବା ସପକ୍ଷରେ ନଥିଲା ।

ସୁପର ସିକ୍ସ ମୋଡେଲ୍ କଣ?

ସୁପର ସିକ୍ସ ମଡେଲରେ ୧୪ ଟି ଦଳ ଦୁଇଟି ଗ୍ରୁପରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଏ । ଗୋଟିଏ ଦଳ ଉଭୟ ଗ୍ରୁପରେ ୬-୬ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବେ । ଦୁଇ ଗ୍ରୁପରୁ ଶୀର୍ଷ ୩ ଦଳ ସୁପରସିକ୍ସ ରାଉଣ୍ଡରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ । ଯେଉଁ ଦଳ ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡରେ ଅଧିକ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଥାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ସୁପର ସିକ୍ସ ରାଉଣ୍ଡରେ ଅଧିକ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ । କାରଣ ଅଧିକ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଥିବା କାରଣରୁ ପଏଣ୍ଟକୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଉଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୋଡା ଯାଏ । ସୁପର ସିକ୍ସରେ ଗୋଟିଏ ଦଳ ଅନ୍ୟ ପାଞ୍ଚ ଦଳ ସହ ମୁକାବିଲା କରିଥାଏ । ଏହା ପରେ ପଏଣ୍ଟ ଆଧାରରେ ୪ଟି ଦଳ ସେମି ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି । ସୁପର ସିକ୍ସ ଫର୍ମାଟରେ ବିଶ୍ଵ କପରେ ମୋଟ୍ ୫୪ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯାଉଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୯ ରେ ୪୮ ମ୍ୟାଚ୍ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା ।

Big change in Cricket World Cup, 14 teams will take part, 2003 format will be applicable
Google

୨୦୦୩ ବିଶ୍ଵ କପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା । ଦଳ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା । ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଓ ସୁପର ସିକ୍ସରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳ ସେମି ଫାଇନାଲରେ କେନିଆକୁ ହରାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଟାଇଟଲ୍ ମୁକାବିଲାରେ ଦଳ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆଠୁ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲା ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *