ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା କ୍ରିକେଟ ଡିଭନ୍ କନୱେଙ୍କ ପ୍ରତିଭାକୁ ଚିହ୍ନି ପାରିଲାନି, ଘର ବାଡ଼ି ବିକି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଆସି ରହୁଥିଲେ, ଏବେ ଡେବ୍ୟୁ ମ୍ୟାଚରେ ରଚିଲେ ଇତିହାସ ।

Cricket Devon Conway sold his property and to play for New Zealand now create history

ଡିଭନ୍ କନୱେଙ୍କ ଅପରାଜିତ ଶତକ, ଟେଷ୍ଟରେ ଡେବ୍ୟୁ କରି ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ୨୪୬ ରନ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା । ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଟସ୍ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା । କନୱେ ୧୬ ଟି ଚୌକା ସାହାଯ୍ୟରେ ୨୪୦ ବଲରେ ୧୩୬ ରନ୍ କରି ଖେଳୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ସହିତ ହେନେରୀ ନିକୋଲସ୍ ୪୬ ରନ୍ ସ୍କୋର କରି ନଟଆଉଟ ଅଛନ୍ତି । ଓପନର୍ ଟମ୍ ଲାଥାମ୍ ୨୩ ରନ୍ କରି ଥିଲେ, ଅଧିନାୟକ କେନ୍ ୱିଲିୟମସନ ୧୩ ସ୍କୋର କରିଥିବା ବେଳେ ରସ ଟେଲର ୧୪ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଇଂଲଣ୍ଡ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳୁଥିବା ଓଲି ରବିନ୍ସନ୍ ଦୁଇଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବାବେଳେ ଭେଟେରାନ୍ ବୋଲର ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡରସନ ଗୋଟିଏ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ।

Black Caps v England: Devon Conway produces magical debut century at Lord
Google

ଡିଭନ୍ କନୱେ ଆକାରରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଓପନର୍ ପାଇଲା ।

ଡିଭନ୍ କନୱେ ୧୯୯୧ ମସିହାରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ରାଜଧାନୀ ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ୨୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ, କନୱେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମାନ୍ୟତା ଦେବାକୁ ୧୧ ବର୍ଷ ଲାଗିଗଲା । କ୍ରିକେଟରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବାକୁ କନୱେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଦେଶ ଛାଡିବାକୁ ପଡିଲା । କନୱେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ତରର ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ବେଶୀ ସୁଯୋଗ ପାଇନଥିଲେ । ସୁଯୋଗ ଅଭାବ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ କ୍ରିକେଟ କ୍ୟାରିୟରରେ ଆଗକୁ ବଢିବା ପାଇଁ ନିଜ ଘର ଗାଡି ବିକି ଦେଶ ଛାଡିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ରହିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ । ୨୯ ବର୍ଷୀୟ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ କ୍ୟାରିଅର୍ କରିବା ପାଇଁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୭ ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଛାଡିଥିଲେ ।

ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବିକ୍ରୟ ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା କନୱେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ESPNcricinfo କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ପ୍ରାଦେଶିକ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଅଭାବରୁ କନୱେ ନିରାଶ ହୋଇଥିଲେ । ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ସେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ କମ୍ ଥିଲା । ସେଠାରେ ସେ ODI, T20 ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ, ଯାହା ତାଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ସ୍ଥିର କରିନଥିଲା । ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ କନୱେକୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ଖୋଜିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କଲା । ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ କନୱେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଚାଲିଗଲେ । ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ଯିବା ପାଇଁ କନୱେ ସବୁକିଛି ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପଡିଲା । କନୱେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ମୋର ସମ୍ପତ୍ତି, କାର ଏବଂ ଆମେ ଆଣିଥିବା ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ବିକ୍ରି କରିଥିଲି କାରଣ ମୁଁ ସେହି ଅଧ୍ୟାୟକୁ ବନ୍ଦ କରି ପୁନର୍ବାର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି ।

Devon Conway
Google

T20 ରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ:

ସେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଏହି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏକ ଚମତ୍କାର ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ୱେଲିଙ୍ଗଟନ୍ ପାଇଁ ୧୭ ଟି ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ କନୱେ ୧୫୯୮ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । କନୱେ ହାରାହାରି ୭୨ ରୁ ଅଧିକ । ଏହା ପରେ ସେ ପଛକୁ ଚାହିଁଲେ ନାହିଁ । ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଜାତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଖେଳିବାକୁ କନୱେଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ T-20 ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ତୃତୀୟ ନମ୍ବରରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି କନୱେ ପାଞ୍ଚଟି ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ସହାୟତାରେ ୨୯ ବଲରେ ୪୧ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଏହି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହାରାହାରି ୫୯.୧୨ ରେ ୧୪ ଟି T-20 ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲରେ ୪୭୩ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି । କନୱେ ୪ ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର ଅପରାଜିତ ୯୯ ।

ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ପାଇଁ କନୱେ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଯିଏକି T-20 କ୍ରିକେଟରେ ଲଗାତାର ୫ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନ ହେତୁ ସେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ରେ ODI ଡେବ୍ୟୁ ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ । ODI ଡେବ୍ୟୁରେ ୨୭ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା କନୱେ ଦ୍ୱିତୀୟ ODI ରେ ୭୨ ରନ୍ ଏବଂ ତୃତୀୟ ODI ରେ ୧୨୬ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ODI ରେ ହାରାହାରି ୭୫ ।

First T20I: Devon Conway sensational unbeaten 99 helps New Zealand beat Australia by 53 runs
Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *