ଧୋନି ଏବଂ ଯୁବରାଜଙ୍କୁ ଆଉଟ କରିଥିବା ବୋଲର ମ୍ୟାଚ୍ ଫିକ୍ସିଂରେ ଫସିଲେ, ୫୨୦ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି! ଜାଣନ୍ତୁ ଖେଳାଳି ନାମ ।

Cricket Dilhara Lokuhettige was found guilty of violating three rules under the ICC Anti-Corruption Code

ଆଇସିସି ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ସଂହିତା ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପୂର୍ବତନ ଫାଷ୍ଟ ବୋଲର ଦିଲହରା ଲୋକୋହେଟିଗେ ତିନିଟି ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

Sri Lanka cricketer Dilhara Lokuhettige guilty of corruption after trying  to fix T10 League in Sharjah | The National
Google

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପୂର୍ବତନ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ତଥା ଟି ​​-୨୦ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦିଲହାରା ଲୋକୋହେଟିଗେ ମ୍ୟାଚ୍ ଫିକ୍ସିଂରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପୂର୍ବତନ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଦିଲହାରା ଲୋକୋହାଟିଗେ ଏକ ସ୍ୱାଧୀନ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଶୁଣାଣି ପରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଆଇସିସି ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ସଂହିତା ଅନୁଯାୟୀ ତିନୋଟି ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସରେ ଚାଲିଥିବା ୨୦୧୭ ଟି -୨୦ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ କାଉନସିଲ୍ (ଆଇସିସି) ଅଧୀନରେ ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ଆସୋସିଏସନ ଅଧୀନରେ ଲୋକୋହାଟିଗେଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ଆଇସିସି ତରଫରୁ ECB ର T10 ଲିଗରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ତିନୋଟି ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଏମିରେଟ୍ସ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ (ISB) ଦ୍ୱାରା ଲୋକୋହାଟେଗେଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଚାଲିଛି । ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ନଅଟି ଦିନିକିଆ ଏବଂ ଦୁଇଟି ଟି -୨୦ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖେଳିଥିବା ଲୋକୋହେଟିଗେ ଏକ ନିରପେକ୍ଷ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧୀ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ସମ୍ମୁଖରେ ଶୁଣାଣିରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭିତ୍ତିକ ଲୋଖୁଟିଗେ ସ୍ଥଗିତ ରହିବ ଏବଂ ଅଧିକ କଟକଣା ଲାଗୁ କରାଯିବ । ଆଇସିସି ପ୍ରକାଶ ଅନୁଯାୟୀ, ତିନିଜଣିଆ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଲୋକୋହାଟିଗେଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିବାର ଅଧିକାର ରହିଛି ଏବଂ ସେମାନେ ଏହି ମାମଲାରେ ସର୍ବସମ୍ମତ ହୋଇଥିଲେ । ଆଇସିସିର ଧାରା 2.1.1, 2.1.4 ଏବଂ 2.4.4 ଅନୁଯାୟୀ ଲୋକୋହାଟିଗେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ।

Former Sri Lanka Cricketer Dilhara Lokuhettige Found Guilty of Match-fixing
Google
ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ:

ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ, ଦିଲହାରା ଲୋକୋହାଟିଗେ ୨୦୦୫ ରେ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । ଲୋକୁହାଟିଗେ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ଧୋନି ଏବଂ ଯୁବରାଜ ସିଂଙ୍କ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । ଧୋନି ଲୋକୋହାଟିଗେଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବୋଲଡ଼ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଯୁବରାଜଙ୍କୁ ଥରଙ୍ଗ କ୍ୟାଚ ଧରିଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୩ ୱିକେଟ୍ ଜିତିଥିଲା । ଲୋକୁହାଟିଗେଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟର ବହୁତ କମ୍ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଥିଲେ । ଲୋକୁହାଟିଗେ ତାଙ୍କ ବୋଲିଂ ବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଥିଲେ । ଏହି ଖେଳାଳି ତାଲିକା ଏ, ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ଟି -20 କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ମୋଟ ୫୨୦ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ, ତାଙ୍କର ୭ ଟି ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ଶତକ ମଧ୍ୟ ଅଛି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.