ପୁଣି ହେବ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି, ବିଶ୍ଵ କପ୍‌ ରେ ଖେଳିବେ ୧୪ ଟିମ୍, ଆଇସିସି ୨୦୨୩ ରୁ ୩୧ ମଧ୍ୟରେ କରିବ ୧୨ ଟି ବଡ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ।

Cricket ICC to organize Champions Trophy again 12 major men's events between 2023-31

ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦ (ICC) ୨୦୨୩ ରୁ ୩୧ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଘୋଷଣା କରିଛି । ପୁଣି ଥରେ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୧୨ ଟି ପୁରୁଷ ବଡ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ହେବ । ଏଥିରେ ଦୁଇଟି ODI ବିଶ୍ୱକପ୍, ଚାରିଟି T-20 ବିଶ୍ୱକପ୍, ଦୁଇଟି ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ଏବଂ ଚାରିଟି ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୮ ଟି ବଡ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜିତ ହେବ । ବିସିସିଆଇ, କ୍ରିକେଟ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ଓ ୱେଲ୍ସ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡର ବିରୋଧ ମଧ୍ୟରେ ଆଇସିସି ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏକ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରିବ । ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅଣ୍ଡର -୧୯ ବର୍ଗର ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜିତ ହେବ ।

ICC to organize Champions Trophy again, 12 major men's events between 2023-31
Google

ଆଇସିସି ବୈଠକ ପରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ ୨୦୨୭ ଏବଂ ୨୦୩୧ ରେ ODI ବିଶ୍ୱକପରେ ୧୪ ଟି ଦଳ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ ୫୪ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯିବ । ୨୦୦୩ ପରି ସୁପର-୬ ଫର୍ମାଟରେ ଆୟୋଜନ ହେବ । ଦୁଇଟି ଗ୍ରୁପରେ ୭-୭ ଟିମ୍ ରହିବେ । ପ୍ରତି ଦଳ ୬ଟି ଲେଖାଏଁ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବେ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରୁପର ଟପ୍-୩ ଦଳ ସୁପର-୬ କୁ ଯିବେ । ପୁଣି ସୁପର ସିକ୍ସରେ ପ୍ରତି ଦଳ ପାଞ୍ଚଟି ଲେଖାଏଁ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବେ । ଏହା ପରେ ପଏଣ୍ଟ ଆଧାରରେ ୪ଟି ଦଳ ସେମି ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୨୦୨୪, ୨୦୨୬, ୨୦୨୮ ଏବଂ ୨୦୩୦ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ପୁରୁଷ T-20 ବିଶ୍ୱକପରେ ୨୦ ଟି ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ଏବଂ ୫୫ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯିବ । T-20 ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଚାରିଟି ଗ୍ରୁପରେ ୫-୫ ଲେଖାଏଁ ଦଳ ରହିବେ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରୁପର ଟପ୍-୨ ଗ୍ରୁପ୍ -୮ କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବେ । ଏହା ପରେ ସେମିଫାଇନାଲ ଏବଂ ଫାଇନାଲ ହେବ ।

ମହିଳା ବର୍ଗରେ T-20 ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି:

ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପର ଅନ୍ତିମ ମ୍ୟାଚ୍ ୨୦୨୫, ୨୦୨୭, ୨୦୨୯ ଏବଂ ୨୦୩୧ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହାର ଫର୍ମାଟ୍ ପୂର୍ବ ପରି ସମାନ ହେବ । ୯ ଟି ଦଳ ୬ ଟି ସିରିଜ୍ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ । ଏଥି ସହିତ ୨୦୨୫ ଏବଂ ୨୦୨୯ ରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏଥିରେ ଟପ୍ -୮ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ ୧୫ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯିବ । ଯଦି ମହିଳା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ବିଷୟରେ କହିବା, ୨୦୨୪ ରେ T-20 ବିଶ୍ୱକପ, ୨୦୨୫ ରେ ODI ବିଶ୍ୱକପ, ୨୦୨୬ ରେ T-20 ବିଶ୍ୱକପ, ୨୦୨୭ ରେ ଟି -20 ଚାମ୍ପିଅନ ଟ୍ରଫି, ୨୦୨୮ ରେ T-20 ବିଶ୍ୱକପ, ୨୦୨୯ ରେ ODI ବିଶ୍ୱକପ, ୨୦୩୦ ରେ T-20 ବିଶ୍ୱକପ ଏବଂ ଏବଂ ୨୦୩୧ ରେ T-20 ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ମଧ୍ୟ ହେବ ।

ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ୨୦୧୭ ଠାରୁ ଆୟୋଜନ ହେଉନାହିଁ:

୨୦୧୭ ରେ ଆଇସିସି ଦ୍ୱାରା ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏହା ୧୯୯୮ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ୮ ଟି ସିଜିନ ହୋଇଛି । ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଦୁଇଥର ଟାଇଟଲ ଜିତିଛନ୍ତି । ୨୦୦୨ ରେ ଭାରତ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଯୁଗ୍ମ ବିଜେତା ହୋଇଥିଲେ । ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ପାକିସ୍ଥାନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ୱେଷ୍ଟ ୱିଣ୍ଡିଜ୍ ମଧ୍ୟ ଥରେ ଲେଖାଏଁ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଛନ୍ତି । ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଏବଂ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତ ଏହି ଟାଇଟଲ ଜିତିଛି । ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଦଳ ୨୦୧୩ ରେ ଜିତିଥିଲା ।​

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *