ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ: ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ତାଗିତ କଲେ କପିଲ ଦେବ, ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଏଥିରୁ ଦୂରେଇ ରୁହ ଭାରତ ଜିତିପାରିବ ।

Cricket Kapil Dev's advice to Virat Kohli avoid over-aggression during England tour to win in England tour

ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଜୋରସୋର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି । ତିନି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୨୦୧୮ ରେ ଭାରତ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତ କରିଥିଲା । ଦୁଇ ଶତକ ସହାୟତାରେ ପାଞ୍ଚ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ସିରିଜରେ କୋହଲି ୫୯୩ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତ ସମୟରେ କୋହଲି ପାଞ୍ଚଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ମାତ୍ର ୧୩୪ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିପାରିଥିଲେ । ପୂର୍ବ ଟୁରର ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ପୁନରାବୃତ୍ତି କରି ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ କୋହଲି ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଜିତିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ । ସେଠାରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପର ଫାଇନାଲ ବ୍ୟତୀତ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ସହିତ ପାଞ୍ଚ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ଖେଳିବାକୁ ପଡିବ । ଭାରତର ବିଶ୍ୱକପ ବିଜେତା ଅଧିନାୟକ କପିଲ ଦେବ ଆଶା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଶତକର ମରୁଡ଼ି ସତ୍ତ୍ୱେ କୋହଲି ରନ୍‌ ଜାରି ରଖିବେ । ତେବେ ଅତ୍ୟଧିକ ଆକ୍ରୋଶରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କପିଲ ଦେବ କୋହଲିଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

Virat  Kohli
Google

ମିଡ ଡେକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କପିଲ ଦେବ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଆଶା କରେ ସେ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ । ତୁମେ ପ୍ରକୃତରେ ତାଙ୍କୁ ଧରି ପାରିବ କି? ଯେତେବେଳେ ସେ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରାକୃତିକ ଦେଖାଯାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଚାହେଁ ନାହିଁ ଯେ ସେ ଅତ୍ୟଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହୁଅନ୍ତୁ ମୋତେ ବୁଝିବାକୁ ପଡିବ ଖେଳିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ଅଧିବେଶନ ବୁଝିବାକୁ ପଡିବ । ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ତାଙ୍କ ସମୟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ସେ ଟିକିଏ ଧର୍ଯ୍ୟର ସହିତ ଖେଳନ୍ତି, ତେବେ ସେ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବେ । ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଅତି ଶୀଘ୍ର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହେବା କାମ କରେ ନାହିଁ, ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ବଲ୍ ଦେଖିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ” ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ କୋହଲି ଇଂଲଣ୍ଡ ମାଟିରେ ୧୦ ଟି ଟେଷ୍ଟରେ ହାରାହାରି ୩୬.୩୫ ଏବଂ ଦୁଇ ଶତକ ଏବଂ ତିନି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରି ୭୧୭ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି ।

ଇଂଲଣ୍ଡ ମାଟିରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୧୪ ବର୍ଷ ହେବ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ବିଜୟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି । ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୨୦୦୭ ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଏକ ସିରିଜ୍ ବିଜୟ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିଲା ।​ ଶେଷ ଗସ୍ତରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ୪-୧ ରେ ପରାସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ୨୦୦୭ ପୂର୍ବରୁ, ୧୯୮୬ ରେ, କପିଲ ଦେବଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ନିଜ ମାଟିରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ । କପିଲ ଦେବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତ କରିବା ସହଜ ହେବ ନାହିଁ କାରଣ ଘରୋଇ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆୟୋଜକ ଦଳ ବହୁତ ଭଲ ।

Virat Kohli
Google

କପିଲ ଦେବ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଚାହୁଁଛି ଏହି ଦଳ ମନେ ରଖିବା ଦରକାର ଯେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ । ଘରେ ଖେଳିବାବେଳେ ସେମାନେ ବହୁତ ଭଲ ଦଳ କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ନିର୍ଭର କରିବ ଯେ ଭାରତୀୟ ବୋଲରଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଏବଂ ପିଚ୍ ସହିତ କିପରି ରହିବ । କିପରି ଆଡଜଷ୍ଟ କରିବେ । ସ୍ୱିଙ୍ଗ୍ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହେବ ଏବଂ ଏଠାରେ ମୁଁ ଅନୁଭବ କରୁଛି ଯେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଭାରତଠାରୁ ଗୋଟିଏ ପାଦ ଆଗରେ ଅଛି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *