ଇଂଲଣ୍ଡର ବିଶ୍ୱକପ ବିଜୟୀ କ୍ୟାପଟେନ ମୋରଗାନ ନେଲେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର! ଦେଖନ୍ତୁ ଇମୋସନାଲ ଭିଡିଓ

ବ୍ୟୁରୋ ରିପୋର୍ଟ: ଇଂଲଣ୍ଡର ବିଶ୍ୱକପ ବିଜେତା ଅଧିନାୟକ ଇୟୋନ ମୋର୍ଗାନ ଇଣ୍ଟରନେସନାଲ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଇଂଲଣ୍ଡ ଆଣ୍ଡ ୱେଲ୍ସ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ ମଙ୍ଗଳବାରକୁ ଏହାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ବାମହାତୀ ଏହି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଗୋଟେ ବର୍ଷରୁ ଫିଟନେସ ଓ ଫର୍ମକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ। ମୋର୍ଗାନ ଇସିବି ତରଫରୁ ମଙ୍ଗଳବାରକୁ ଜାରି ବୟାନରେ କହିଛନ୍ତି,”ସାଵଧାନରେ ବହୁତ ବିଚାର ପରେ ,ମୁଁ ଇଣ୍ଟରନେସନାଲ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା କରୁଛି। ଏହା ଏକ ସହଜ ଫଇସଲା ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ମତେ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଏହା ଏପରି କରିବାର ସଠିକ ସମୟ ଅଟେ”।

ନିଜ ପାଖାପାଖି ୧୩ ବର୍ଷର ଇଣ୍ଟରନେସନାଲ କ୍ୟାରିୟରରେ ମୋର୍ଗାନ ଦୁଇଟି ICC ଟ୍ରଫି ଜିତିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ପ୍ରଥମ ଥର ୨୦୧୯ରେ ଏକଦିବସିୟ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଥିଲା। ସେ ୨୦୧୦ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ଟିମର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ଇସିବି ବୟାନରେ କହିଛି ମୋର୍ଗାନ ଇଂଲଣ୍ଡ ତରଫରୁ ଟି-୨୦ ଓ ଏକଦିବସିୟରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବା ଵାଲା ଓ ରନ କରିବା ଖେଳାଳି ଅଟନ୍ତି।

ଇସିବି ବୟାନରେ କହିଛନ୍ତି,”ପୁରୁଷ ଏକଦିବସିୟ ଟିମର ୭ ବର୍ଷ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ମୋର୍ଗାନ ସମ୍ଭାଳିଛନ୍ତି ଓ ଏହି ସମୟରେ ସେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଆଇସିସି ରାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ନମ୍ବର-୧ରେ ପହଁଞ୍ଚାଇଛନ୍ତି। ଏହା ଛଡା ସବୁ ପ୍ରମୂଖ ଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସିରିଜ ମଧ୍ୟ ଜିତିଛନ୍ତି”। ମୋର୍ଗାନଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ୨୦୧୬ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଫାଇନାଲରେ ମଧ୍ୟ ପହଁଚିଥିଲା। ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ୨୦୧୭ ଆଇସିସି ଚାମ୍ପିୟାନ ଟ୍ରଫି ଓ ୨୦୨୧ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ସେମିଫାଇନାଲରେ ମଧ୍ୟ ପହଁଚିଥିଲା।

ମୋର୍ଗାନ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୧୫ର ଠିକ ପୂର୍ବରୁ ଇଂଲଣ୍ଡର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଏଲିଷ୍ଟର କୁକଙ୍କ ଜାଗାରେ ସୀମିତ ଓଭର ପାଇଁ ଅଧିନାୟକ କରାଯାଇଥିଲା। ଟିମ ୨୦୧୫ ବିଶ୍ୱକପରେ କିନ୍ତୁ ଭଲ। ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିନଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ କୋଚ ଟ୍ରେବର ବେଲିସଙ୍କ ସହ ଇଂଲଣ୍ଡ ଟିମକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ କାମ କଲେ ଓ ଟିମକୁ ୨୦୧୯ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତାଇଲେ।

ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଡବଲିନରେ ହୋଇଥିଲା। ସେ ଇଣ୍ଟରନେସନାଲ କ୍ରିକେଟ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ତରଫରୁ ୨୦୦୬ରୁ କରିଥିଲେ। ତିନିବର୍ଷ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଟିମ ତରଫରୁ ଡେବ୍ୟୁର ମୌକା ମିଳିଲା। ସେ ନିଜ ଇଣ୍ଟରନେସନାଲ କ୍ୟାରିଅରରେ ୧୦,୮୫୯ ରନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୧୬ ଟେଷ୍ଟ,୨୪୮ ଏକଦିବସିୟ ଓ ୧୧୫ ଟି-୨୦ ଇଣ୍ଟରନେସନାଲ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଛନ୍ତି।ସେ ଟେଷ୍ଟରେ ୭୦୦,ଏକଦିବସିୟରେ ୭୭୦୧ ଓ ଟି-୨୦ ଇଣ୍ଟର ନେସନାଲରେ ୨୪୫୮ ରନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏକଦିବସିୟରେ ୧୪ ଓ ଟେଷ୍ଟରେ ୨ ଟି ଶତକ ଲଗାଇଛନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *