ଭାରତ ସହ ସେନ ୱାର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲା ଖାସ! ରିପୋର୍ଟରେ ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ରୋଚକ କଥା

ବ୍ୟୁରୋ ରିପୋର୍ଟ: ଯେବେ ବି ଆମେ ସେନ ୱାର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ନାମ ଶୁଣିବା ତେବେ ଆମେ ପ୍ରାୟ ତାଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ନାମ ଭାବେ ବିବେଚନା କରିବା। ସେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସଫଳ ଲେଗ ସ୍ପିନର ତଥା ଦୁନିଆର କିଛି ସବୁଠୁ ସଫଳ ସ୍ପିନର ମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ଜଣେ ଭାବେ ବିବେଚିତ ହୁଅନ୍ତି। ମୁଥିଆ ମୁରଲୀଧରନ ହୁଏତ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ଅଧିକ ୱିକେଟ ଲାଭ କରିପାରି ଥାଆନ୍ତି ମାତ୍ର ତାଙ୍କର ପ୍ରେରଣା ସବୁଠୁ ଆଗରେ ରହିପାରେ।

Google

ଲୋକ ୱାର୍ଣ୍ଣଙ୍କୁ ଜଣେ ଉଚ୍ଚକୋଟିର ସ୍ପିନର ଭାବେ ଜାଣନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ବି ତାଙ୍କୁ କେବେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଟିମର ଅଧିନାୟକ ପଦବୀ ମିଳିଲା ନାହିଁ। ଏହାର କାରଣ ପ୍ରାୟ ଏହା ଥିଲା କି ସେ ସର୍ବଦା ମିଡିଆ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହୁଥିଲେ। କ୍ରିକେଟ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ବୁଝାମଣା ବହୁତ ଉପର ସ୍ତରର ଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସେ ନିଜ କ୍ରିକେଟ ଉପରେ ପଡିବାକୁ ଦେଇ ନଥିଲେ।

କ୍ରିକେଟକୁ ପ୍ରକୃତରେ ହ୍ୟାମ୍ପସାୟାରର ଧନ୍ୟବାଦ କରିବା ଦରକାର କାରଣ ଏହାଦ୍ୱାରା ହିଁ କେଭିନ ପିଟରସନଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ବନ୍ଧୁତା ହେଇଥିଲା ଏବଂ ପିଟରସନଙ୍କର ବ୍ୟାଟିଂ ଦ୍ୱାରା ହିଁ କଙ୍ଗାରୁ ଦଳ ସେହି ସିରିଜ ଜିତି ପାରିଲା ନାହିଁ। ଏହା ୨୦୦୫ର ଆସେସ ସିରିଜ ଥିଲା।

Google

ଭାରତ ସହ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ବହୁତ ଭଲ ଥିଲା କାରଣ ୯୦ ଦଶକରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ମୁକାବିଲା କ୍ରିକେଟର କିଛି ସବୁଠୁ ବଡ଼ ମୁକାବିଲା ଭିତରୁ ଏକ ଅଟେ। ସେ ଆଇପିଏଲ ଖେଳିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଇଥିଲେ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏଯାଏ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରଫି ଜିତିଛି ଏବଂ ସେହି ଟ୍ରଫି ସେନ ୱାର୍ଣ୍ଣଙ୍କ କ୍ୟାପଟେନସି ବେଳେ ଆସିଥିଲା।

ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲସର ସଫଳତା ତାଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟ ଦୁନିଆ ଆଗରେ ଆଉ ଏକ ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କଲା କାରଣ ସେ ଏହାଦ୍ୱାରା ଏହା ଦେଖାଇପାରିଲେ କି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଟିମ ତାଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ପ୍ରତିଭା ଦେଖାଇବାରେ ସୁଯୋଗ ଦେଇନଥିଲା। ସେ କ୍ୟାପଟେନସି ବହୁତ ଆଗରେ ଥିଲେ। ସେ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲସର ସଫଳତା ଆଗରେ ଥିଲେ। ଯୁବ ପ୍ଲେୟର ମାନଙ୍କୁ ଲିଡ଼ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଥିଲେ।

Google

ତାଙ୍କର ରଂଗୀଲା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ତ୍ୱ ଉପରେ ପ୍ରାୟ ଅଧିକ ନଜର ଦେଇଛି ଆଉ ପ୍ରାୟ କେବଳ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରେମୀ ମାନେ ହିଁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ବହୁତ ବଡ଼ କ୍ରିକେଟର ଭାବେ ଦେଖିଛନ୍ତି। କ୍ରିକେଟର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଆୱାର୍ଡ଼ ୱିଜଡେନ ଆୱାର୍ଡ଼ ନିଜର ଶତାବ୍ଦୀ ଭିତରର କିଛି ସବୁଠୁ ମହାନତମ କ୍ରିକେଟର ମାନଙ୍କର ଚୟନ କରିଥିଲା ଆଉ ତାହା ଭିତରେ ସେନ ୱାର୍ଣ୍ଣ ଏକମାତ୍ର ଖେଳାଳି ଥିଲେ। ଏଥିରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ମିଳି ନଥିଲା। ଏହିଥିରୁ ହିଁ ପ୍ରାୟ ଆପଣ ଭାବି ପାରୁଥିବେ କି ୱାର୍ଣ୍ଣ କାହିଁକି ଏତେ ବଡ଼ କ୍ରିକେଟର ଥିଲେ। ସେ ଆଜି ଆମ ଗହଣରେ ନାହାନ୍ତି ମାତ୍ର ତାଙ୍କର ଜୀବନୀ ଆମକୁ ପ୍ରାୟ ସର୍ବଦା ପ୍ରେରଣା ଦେଉଥିବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *