IND vs SA: ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ଜିତିବା ପରେ ଲାଗିଲା ବଡ଼ ଝଟକା! ହେଲା କିଛି ଏମିତି…

ସାଉଥ ଆଫ୍ରିକା ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ଓଭର ଧିମା କରିବା କାରଣରୁ ଭାରତୀୟ ଟିମ ଉପରେ ମ୍ୟାଚ ଫିସର ୨୦% କଟାଯିବାର ଜୋରିମାନା ଲାଗିଛି। ଆଇସିସି କହିଛି ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତକୁ ବିଶ୍ୱଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିୟାନସିପରେ ଗୋଟେ ଅଙ୍କ କମ ହେବ। ICC ଏଲିଟ ପ୍ୟାନେଲର ମ୍ୟାଚ ରେଫରି ଏଡୟୁ ପାଇକ୍ରୋପଡ ନିର୍ଧାରିତ ସମୟରେ ଗୋଟେ ଓଭର କମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଭାରତ ଉପରେ ଏହି ଜୋରିମାନା ଲଗାଯାଇଛି। ଟିମ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ୧୧୩ ରନରେ ଜିତିଛି।

Google

ଆଇସିସି ଖେଳାଳି ଓ ସହଯୋଗୀ ଷ୍ଟାପଙ୍କ ପାଇଁ ଆଚାର ସଂହିତାର ଅନୁଛେଦ ୨.୨୨ ଅନୁସାରେ ଯଦି କୌଣସି ଟିମ ଠିକ ସମୟରେ ପୁରା ଓଭର କରିନଥାଏ ତେବେ ପ୍ରତି ଓଭର ପାଇଁ ମ୍ୟାଚ ଫିସର ୨୦% କଟାଯାଇଥାଏ। ଏହା ଛଡା ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିୟାନସିପ ଅନୁଛେଦ ୧୬.୧୧ ଅନୁସାରେ ଟିମକୁ ନିର୍ଧାରିତ ସମୟରେ ଓଭର ପୁରା ନକଲେ ପ୍ରତି ଓଭର ପାଇଁ ଗୋଟେ ଅଙ୍କ କଟାଯିବ। ଅଧିନାୟକ କୋହଲି ଏହାକୁ ସ୍ୱିକାର କରିନେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଶୁଣାଣିର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିନାହିଁ।

ଟିମର ୫୩ ଅଙ୍କ ହୋଇଛି ଓ ଟିମ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି:ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ଜିତିବା ପରେ ଭାରତର ଅଙ୍କ ୫୪ ହୋଇଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଗୋଟେ ଅଙ୍କ କଟାଯିବା ଦ୍ଵାରା ତାଙ୍କର ପ୍ରତିଶତ ଅଙ୍କ ୬୩.୦୮୯ ହୋଇଯାଇଛି। ଭାରତ ଏବେ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିୟାନସିପରେ ଚତ୍ରୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଟିମ ୩୬ ଅଙ୍କ ସହିତ ଶୀର୍ଷରେ ଅଛି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୨୪ ଅଙ୍କ ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ୩୬ ଅଙ୍କ ସହିତ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ୧୦୦-୧୦୦% ଓ ପାକିସ୍ତାନର ୭୫% ଅଙ୍କ ଅଛି।

ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବେ ୭ ଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଛି ଯେଉଁଥିରୁ ୪ ଟିରେ ବିଜୟ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଗୋଟେରେ ପରାଜୟ ଓ ୨ ଟି ମ୍ୟାଚ ଡ୍ର ହୋଇଛି। ମ୍ୟାଚ ଜିତିବା ଦ୍ଵାରା ୧୨ ଅଙ୍କ ମିଳିଥାଏ ,ଡ୍ର ହେବା ଦ୍ଵାରା ୪ ଅଙ୍କ। ଧିମା ଓଭର ପାଇଁ ଭାରତର ୩ ଅଙ୍କ କଟିସାରିଲାଣି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *