ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଜିତି ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିୟାନସିପସ ପଏଣ୍ଟସ୍ ଟେବୁଲରେ ବାଜି ମାରିଲା ସାଉଥ ଆଫ୍ରିକା, ଜାଣନ୍ତୁ ଭାରତର ସ୍ଥାନ!

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସିରିଜର ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ଗୁରୁବାରକୁ ଚତ୍ରୁର୍ଥ ଦିନ ଭାରତକୁ ୭ ୱିକେଟରେ ହରାଇଛି। ଏହି ବିଜୟ ଦ୍ଵାରା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସିରିଜରେ ୧-୧ରେ ବରାବରି କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ଫାଇଦା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ବିଶ୍ୱଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିୟାନସିପରେ ମିଳିଲା ଓ ଟିମ ଏବେ ପହଁଚି ସ୍ଥାନରେ ପହଁଚିଯାଇଛି।

Google

ଭାରତ ଏହି ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିୟାନସିପରେ ୯ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଛି ଯେଉଁଥିରୁ ୪ ଟିରେ ବିଜୟ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ ହାରିଛି। ଏବେ ବିଶ୍ୱଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିୟାନସିପରେ ଭାରତ ଚତ୍ରୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏହି ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିୟାନସିପରେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଛି ଯାହା ଏହି ସିରିଜର ଅଟେ। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ୧୨ ଅଙ୍କ ହୋଇଯାଇଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗୋଟେ ବିଜୟ ଓ ଗୋଟେ ପରାଜୟ ଅଛି। ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ୨୦୨୨ର ଆରମ୍ଭ ପରାଜୟ ସହିତ କରିଛି। ବାଇଡ଼ର୍ସରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଭାରତକୁ ହରାଇଛି।

ଏସେଜ ସିରିଜରେ ଆରମ୍ଭ ତିନୋଟି ଯାକ ମ୍ୟାଚ ଜିତିଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିୟାନସିପ ଲିଷ୍ଟରେ ନମ୍ବର ୧ରେ ଅଛି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ୩୬ ଅଙ୍କଅଛି, ସେହିପରି ୨୪ ଅଙ୍କ ସହିତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି। ଭାରତର ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଅଛି ଯାହାର ୩୬ ଅଙ୍କ ଅଛି ଓ ବିଜୟ ପ୍ରତିଶତ ୭୫% ଅଟେ। ପାକିସ୍ତାନ ଚାରିଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଛି ଯେଉଁଥିରୁ ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚ ଜିତିଥିବା ବେଳେ ଗୋଟେ ମ୍ୟାଚ ହାରିଛି। ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ହରାଇଥିବା ଟିମ ବଙ୍ଗଳାଦେଶ ୬ ନମ୍ବରରେ ଅଛି ଯାହାର ବିଜୟ ପ୍ରତିଶତ ୩୩.୩୩% ଅଟେ।

ଜୋହାନବର୍ଗର ବାଂଡ଼ରର୍ସରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ସିରିଜର ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ହାରିଯାଇଛି। କହିରଖିବୁ ଏହି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଥର ହାରିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ପାରିରେ ୨୦୨ ରନ କରିଥିଲା। ସେହିପରି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପ୍ରଥମ ପାରିରେ ୨୨୯ ରନ କରିଥିଲା। ଏହା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପାରିରେ ଭାରତ ୨୬୬ ରନ କରିଥିଲା ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ବିଜୟ ପାଇଁ ୨୪୦ ରନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଇଥିଲା। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ତିନୋଟି ୱିକେଟ ହରାଇ ବିଜୟ ହାସଲ କରିନେଲା।

ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *