ଅମ୍ଫନ୍ ର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା ତାଣ୍ଡବ, ଏଥିରେ ଓଡିଶା ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ !

ଅମ୍ଫନ୍ ର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା ତାଣ୍ଡବ, ଏଥିରେ ଓଡିଶା ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown, Amphan

ଅମ୍ଫନ୍ ର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା ତାଣ୍ଡବ,  ଏଥିରେ ଓଡିଶା ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ !

ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ଅମ୍ଫନ୍ ଅଧିକ ରୁ ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ହୋଇଚାଲିଛି । ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଓଡିଶା ପାଇଁ ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଅମ୍ଫନ୍ ଝଡ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଇପାରେ । ଆସନ୍ତା କିଛି ସମୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଅମ୍ଫନ୍ ଆଉ ଏକ ମହାବାତ୍ୟା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ । ଯାହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ କୋଏମ୍ବାଟୁରରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ହେତୁ ଗଛ ଓ କାନ୍ଥ କାର ଉପରେ ଖସିପଡିଥିଲା । ଯାହାକି କି ଅମ୍ଫନ୍ ଝଡ଼ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ତାର ରୂପ ନେଇନାହିଁ । ତାହାଲେ ଯେତେବେ ‘ଅମ୍ଫନ୍’ ତାର ଅସଲ ରୁପକୁ ଆସିଯିବ କଣ ହେବ ଆକଳନ କରି ହେଉନାହିଁ ।

ଅମ୍ଫନ୍ ର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା ତାଣ୍ଡବ, ଏଥିରେ ଓଡିଶା ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ !
Google

ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାରେ କଚ୍ଚା ଘର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଧୂଳିସାତ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଆଇଏମଡି ଡିଜି । 1999 ର ମହାବାତ୍ୟା ସବୁଠୁ ବଡ ବାତ୍ୟା ଥିଲା । 1999 ପରେ ଅମ୍ଫନ୍ ହେଉଛି ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ୨ୟ ମହାବାତ୍ୟା ।  ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ ବେଳେ ଉପକୂଳରେ ୬ ମିଟର ଉଚ୍ଚ କୁ ଜୁଆର ଉଠିବା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ସମର ସୁପର ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ରେ ଅଧିକ ବେଗରେ ପବନ ବହେ ବୋଲି ଆଗରୁ ହୋଇଥିବା ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ରେ ଜଣା ପଡିଛି । ସେଥିପାଇଁ ଅମ୍ଫନ୍ କେମିତି ରୂପ ନେବା ଆକଳନ କରିବା ଟିକେ କଷ୍ଟ ହେଉଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୬୦ କିଲୋମିଟରରେ ଗତି କରୁଛି । ଯାହା ଜଣାପଡିଛି ଏହା ଦିଘା ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅଛି । ମେ ୧୯ ତାରିଖରେ ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଭୟଙ୍କର କ୍ଷତି କରି ପାରେ । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଝଡ ‘ଅମ୍ଫନ୍’ ଏକ ସୁପର ସାଇକ୍ଲୋନରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରେ । ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି । କୋଏମ୍ବାଟୁରର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଟେଲିଫୋନ୍ ତାର ଏବଂ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି ।

Cyclone Amphan
Google

ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ଅମ୍ଫନ୍ ଆସନ୍ତା ଛଅ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୩ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗରୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଓଡିଶା ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି । ଏହା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଓଡିଶା ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଦୀଘା ଏବଂ ହାତିଆ ମଧ୍ୟ୍ୟରେ ସ୍ଥଳଭାଗ କୁ ଛୁଇଁବା ବାତ୍ୟା ଅମ୍ଫନ୍ ।

ଭାରତୀୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ବିଭାଗ ଅମ୍ଫନ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଛଅ ଘଣ୍ଟା ସମୟରେ ଉଗ୍ର ରୂପ ଧାରଣା କରିବା ପାଇଁ ସମ୍ଭବତଃ ସତର୍କ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଆଡକୁ ଗତି କରିବା ସହ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଦ୍ରୁତ ଗତି ଧରି ମେ ୨୦ ଅପରାହ୍ନ ରେ କିମ୍ବା ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ କୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏହି ଫଟୋ ହେଉଛି କୋଏମ୍ବାଟୁର ବିନାଶର । ଏଠାରେ ଗଛ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସବୁ ଭାଙ୍ଗି ତଳେ ପଡିଯାଇଛି ।

Cyclone Amphan
Google

ମେ ୧୮ ରେ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ହାଲୁକା ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସୂଚନା ଦେଇଛି । କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପ ସମେତ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ । ବାତ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଅଧିକାଂଶ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ରାଜ୍ୟ ରେ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ ।

ବାତ୍ୟା ରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ନିଆଯାଇଛି । ହାଲଦିଆ ବନ୍ଦରରେ ସାମଗ୍ରୀ ଲୋଡିଂ ଏବଂ ଅନଲୋଡିଂ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏଚ୍.ଆର୍ ବିଶ୍ୱ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଝଡ଼ ଆହୁରି ତୀବ୍ର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ପ୍ରବଳ ପବନ ସହିତ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଅମ୍ଫନ୍ ର ପ୍ରଭାବରେ ବହୁତ କ୍ଷତି ହେବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କର ଯାଉଛି । ଚିତ୍ରରେ ଦେଖିପାରିବେ ରାମନାଥପୁରମରେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା କେମିତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ।

Cyclone Amphan
Google

ଏନଡିଆରଏଫ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ସହିତ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀକୁ ସତର୍କ ମଧ୍ୟ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ଜାହାଜ ବିଶାଖାପାଟନମରେ ସତର୍କ ହୋଇ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ରେଡି । ଜାହାଜରେ ଅତିରିକ୍ତ ଡାଇଭର, ସହଯୋଗୀ, ଡାକ୍ତର ଏବଂ ରିଲିଫ୍ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଏଥିରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ, ତମ୍ବୁ, ପୋଷାକ, ଔଷଧ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଉଦ୍ଧାର ଏବଂ ରିଲିଫ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ମିଥୁନ ଡଙ୍ଗା ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ସହିତ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି ।

ଅମ୍ଫନ୍ ର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା ତାଣ୍ଡବ, ଏଥିରେ ଓଡିଶା ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown, Amphan
Google

ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ, ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *