ଝିଅ ବାହାଘର ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ନେଇଗଲା ବାପାଙ୍କ ଜୀବନ, ବାପାଙ୍କୁ ମୁଖାଗ୍ନି ଦେଲା ଝିଅ । ଗାଁ ଲୋକେ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି କହିଲେ ଝିଅ ଜନ୍ମ…..

Daughter gave fire to her father's funeral pyre and crying people said daughter is not a curse but a boon

ଯଦି ପୁଅ ଅଂଶ ହୁଏ ତେବେ ଝିଅ ହେଉଛି ବଂଶ, ପୁଅ ଆନ୍ ହେଲେ ଝିଅ ହେଉଛି ଶାନ୍ । ଏହି ପ୍ରବାଦକୁ ସାନ୍ତକବୀରନଗର ଜିଲ୍ଲାର ମେହେନ୍ଦୱାଲ ନାଗର ପଞ୍ଚାୟତର ଜଣେ ଝିଅ କରିକି ଦେଖେଇଛନ୍ତି । ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଝିଅ କେବଳ ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତି ପାଳନ କରିନଥିଲେ, ପୁରୋହିତଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ପିତାଙ୍କ ଚିତାକୁ ମୁଖାଗ୍ନି ଦେଇଥିଲା । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଲୋକ କାନ୍ଦି ପକେଇଥିଲେ । ସମସ୍ତଙ୍କ ମୁଁହରେ ଥିଲା ଯେ ଝିଅଟି ଅଭିଶାପ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ବରଦାନ । ସମସ୍ତ ଲୋକ ଝିଅ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଏହି କର୍ତ୍ତବ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେଉଁମାନେ କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପୁଅଠାରୁ କମ୍ ଭାବନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଉଦାହରଣ ।

Daughter offered fire to her father's funeral pyre.
Google

ମେହେନ୍ଦୱାଲ ସହରର ସାନିକେଭାଟାଲିଆ ନିବାସୀ ୫୮ ବର୍ଷିୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ଅଶୋକ କଣ୍ଡୁ ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲେ । ଏହା ପରେ, ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଅତି ଶୀଘ୍ର ଦେଖାଇଲେ, ଦେଖାଗଲା ଯେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ହ୍ରାସ ପାଉଛି ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି । ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗେ ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିଲା ।

ରବିବାର ରାତିରେ ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ସୋମବାର ମୃତଦେହ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ହୋଇଥିଲା । ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ପଡ଼ୋଶୀ ମଧ୍ୟ କାନ୍ଦି ପକେଇଥିଲେ । ସବୁଠାରୁ ସ୍ପର୍ଶକାତର ଦୃଶ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ଯେତେବେଳେ ମୃତ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଏକମାତ୍ର ଝିଅ ୧୯ ବର୍ଷିୟ ଦୀକ୍ଷା କାଣ୍ଡୁ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ।

Daughter offered fire to her father's funeral pyre.
Google

ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ପଣ୍ଡିତପୁରୱା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନାଗର ପଞ୍ଚାୟତ ଦେଇ ନିର୍ମିତ ମୁକ୍ତିଧାମ ଠାରେ ଝିଅ ପୁରୋହିତଙ୍କ ସହ ବସି ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଝିଅ ବାପାଙ୍କୁ ମୁଖାଗ୍ନି ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ଦେଖି ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଲୋକଙ୍କ କାନ୍ଦି ପକେଇଥିଲେ । ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ସମସ୍ତେ ପରିବାର ପ୍ରତି ସମବେଦନା ଜଣାଇଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ, ଲୋକମାନେ କହୁଥିଲେ ଯେ ଏହି ଦୁଃଖ ସମୟରେ ଝିଅକୁ ସାହସ ଦେବା ଏବଂ ମୁଖାଗ୍ନି ଦେବା ପାଇଁ ଝିଅମାନେ କାହାଠାରୁ କମ୍ ନୁହଁନ୍ତି ।

ଝିଅର ବିବାହ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଗଲା:

ମେହେନ୍ଦୱାଲ ନାଗର ପଞ୍ଚାୟତର ସାନିକାଭେଟାଲିଆର ବାସିନ୍ଦା ୫୮ ବର୍ଷିୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ଅଶୋକ କାଣ୍ଡୁଙ୍କ ହଠାତ୍ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଶୁଣି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ପରିବାର ଲୋକେ କାନ୍ଦୁଥିଲେ । ୧୯ ବର୍ଷର ଝିଅ ଦୀକ୍ଷାଙ୍କୁ ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀ ହୋଇ ବହୁତ ଭଲ ପରିବେଶରେ ବଢ଼ାଇଥିଲେ । ଗୋଟିଏ ଝିଅ ଥିବାବେଳେ ପୁଅ ନ ପାଇ ସେ କେବେ ଦୁଃଖୀ ନଥିଲେ । ବ୍ୟବସାୟୀ ସର୍ବଦା ନିଜ ଝିଅକୁ ଧୂମଧାମରେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ । ସମସ୍ତଙ୍କ ଏବେ ଏହି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି ।

Daughter offered fire to her father's funeral pyre.
Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *