ଭାରତ ବନାମ ସାଉଥ ଆଫ୍ରିକା : ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ପୂର୍ବରୁ ଡିନ ଏଲଗରଙ୍କ ବଡ଼ ବୟାନ, କହିଲେ ଆମେ ଘରେ ଖେଳୁଛୁ ଆମେ ମଜଭୁତ !

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏହି କଥା ପ୍ରାୟ ଭଲ ସେ ଜାଣିଛି କି ଭାରତ ଅଳ୍ପଦିନ ତଳେ ବିଦେଶରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି କିନ୍ତୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଅଧିନାୟକଙ୍କର ମାନିବା ଅଟେ କି ରବିବାରକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବକୁ ଯାଉଥିବା ତିନୋଟି ମ୍ୟାଚର ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ତାଙ୍କ ଟିମ ନିଜ ଦେଶରେ ଖେଳୁଥିବାରୁ ବେସି ମଜବୁତ। ଭାରତୀୟ ଟିମ ଏହି ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ୨-୧ରେ ହରାଇଥିଲା ଓ ବିଶ୍ୱଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିୟାନସିପରେ କ୍ୟାଲିଫାଏ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଫାଇନାଲରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ସହ ହାରିଯାଇଥିଲେ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ଚାରିଟି ମ୍ୟାଚରେ ୨-୧ରେ ଆଗକୁ ଥିଲା ଯେଉଁ ୫ ଟି ମ୍ୟାଚର ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ କରୋନା କାରଣରୁ ସ୍ତଗୀତ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଡିନ ଏଲଗର ମ୍ୟାଚର ପୂର୍ଵ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କହିଛନ୍ତି,”ଏହା ଏକ ବରାବରୀର ମ୍ୟାଚ ଅଟେ। ଆମେ ନିଜ ଦେଶରେ ଖେଳୁଥିବା କାରଣରୁ ଆମେ ଅଧିକ ମଜବୁତ ଅଟୁ”। ଭାରତୀୟ ଟିମ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ଜିତିପାରିନାହିଁ କିନ୍ତୁ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଏହି ସେନା ଏଥର ଏହି ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଚାହିଁବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି,”ଭାରତୀୟ ଟିମ ନମ୍ବର ୧ ଅଟେ ଆମେ ଏହି ପରି ଦେଖିବୁ ନାହିଁ। ଜଣେ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରେମୀ ରୂପରେ ମୋର ଏହା ଆକଳନ କି ତାଙ୍କ ଟିମ ପୂର୍ଵ କିଛି ସମୟରୁ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଆସୁଛି। ସେ ଅଳ୍ପ ଦିନ ତଳେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ବଦଳାଯାଇନପାରେ। ମୁଁ ଏହା କହିବା ପାଇଁ ଆସିନାହିଁ କି ତାଙ୍କ ଟିମ ଭଲ କରିନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ମଧ୍ୟ ହେବକି ଆମେ ନିଜ ମାଟିରେ ଖେଳୁଛୁ ଓ ଆମେ ମ୍ୟାଚରେ ଓହ୍ଲାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛୁ”।

ଭାରତୀୟ ସଫଳତାରେ ପ୍ରେସ ବୋଲର ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏଲଗର ମଧ୍ୟ ମାନିଛନ୍ତିକି ଭାରତୀୟ ପ୍ରେସର ବୋଲର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଦ୍ରୁତ ଗତି ଵାଲା ଓ ଉଚ୍ଚତା ପୂର୍ଣ୍ଣ ପିଚର ଫାଇଦା ଉଠାଇବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି,”ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କର ମଜବୁତ ପକ୍ଷ ତାଙ୍କ ପ୍ରେସ ବୋଲିଙ୍ଗ ଅଟେ ଓ ଆମେ ମଧ୍ୟ ଏହି କଥା ଜାଣିଛୁ। ତାଙ୍କ ପାଖରେ ବହୁତ ଭଲ ଅନୁଭବ ଅଛି। ତାଙ୍କ ସାଥି ଦେବାପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ବୋଲର ଅଛନ୍ତି”।

ଏଲଗର କହିଛନ୍ତି,”ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ମ୍ୟାଚ ହେଉଥିବାରୁ ମତେ ପୁରା ବିଶ୍ୱାସ ଅଛିକି ତାଙ୍କ ବୋଲର ଏହି ପରିସ୍ଥିତିର ଫାଇଦା ଉଠାଇବେ। ଏହା ଜାଣିକି କି ଆମ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ପ୍ରେସ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମକୁ ଗତି ଓ ଉଚ୍ଚତା ମିଳିବ।ଆମେ ତାଙ୍କ ପୂର୍ଵ ସଫଳତା ସହ ପୁରା ପରିଚିତ ଅଟୁ। ସେ ବିଦେଶରେ ନିଜ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ବହୁତ ଉନ୍ନତି କରିଛନ୍ତି”।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.