କ୍ରୀଡା ଜଗତ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଖଦଃ ଖବର, ମହାନ ଫୁଟବଲ ଖେଳାଳି ମାରାଡୋନା ଆଉ ନାଁହାନ୍ତି ।

Diego Maradona Argentine Icon greatest veteran footballer passed away at age of 60

ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାର ଭେଟେରାନ୍ ଫୁଟବଲର୍ ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନା ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ୧୯୮୬ ରେ, ସେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାକୁ ବିଶ୍ୱକପ ଫୁଟବଲ ଜିତିଥିଲେ ।

Diego Maradona's visit to India: Some of the best moments captured on camera
Google

ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ଭେଟେରାନ୍ ଫୁଟବଲର୍ ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନା ହୃଦଘାତରେ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । କହିଦେଉଛୁ ଯେ, ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବା ପରେ ମାରାଡୋନାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ମାରାଡୋନାଙ୍କର ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା ହସ୍ପିଟାଲରେ କରାଯାଇଥିଲା । ଏକ ସ୍କାନରେ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ବିଷୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ସେ ମସ୍ତିଷ୍କ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଥିଲେ । ପରେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା । ମାରାଡୋନା କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ବାହାରିଥିଲା ।

୧୯୮୬ ରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ବିଶ୍ୱକପ ଫୁଟବଲ ଜିତିଥିଲା:

ମାରାଡୋନା ଚାରିଟି ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳିଥିଲେ । ୧୯୮୬ ରେ, ସେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାକୁ ବିଶ୍ୱକପ ଫୁଟବଲ ଜିତିଥିଲେ । ୧୯୮୬ ରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ବିଶ୍ୱକପ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କଲାବେଳେ ସେ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ ।

୩୦ ଅକ୍ଟୋବରରେ ତାଙ୍କର ୬୦ ତମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା:

୩୦ ଅକ୍ଟୋବରରେ ମାରାଡୋନା ତାଙ୍କର ୬୦ ତମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିଥିଲେ । ଡ୍ରଗ୍ସ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ କରୁଥିବା ମାରାଡୋନାଙ୍କୁ ଜଣେ ଉଚ୍ଚ ବିପଦ ରୋଗୀ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଥିଲା । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଜଣେ ଦେହଜୀବୀ କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବା ପରେ ମାରାଡୋନା ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଆତ୍ମ-ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଥିଲେ ।

୩ ନଭେମ୍ବରରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇଥିଲା:

ମାରାଡୋନାରେ ଏକ ସବଡୁରାଲ୍ ହେମାଟୋମା ଥିଲା, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଝିଲି ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତ ଜମା ହେବା ଏବଂ ସେ ୩ ନଭେମ୍ବରରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଥିଲେ । ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରର ଏକ ସପ୍ତାହ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା ।

Argentine veteran footballer Diego Maradona died at the age of 60
Google
‘ଭଗବାନଙ୍କ ହାତ’

୧୯୮୬ ବିଶ୍ୱକପରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ‘ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଅଫ୍ ଗଡ୍’ ଗୋଲ୍ ହେତୁ ଫୁଟବଲ୍ କିମ୍ବଦନ୍ତୀରେ ନିଜର ନାମ ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ମାରାଡୋନା, ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ ଫୁଟବଲ୍ ଉତ୍ସାହୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଜାତୀୟ ଦଳ ସହିତ ନିଶା ଏବଂ ବିଫଳତା ତାଙ୍କ ବିଶ୍ୱସନୀୟତାକୁ ଆଘାତ ଦେଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ଫୁଟବଲ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ‘ସୁବର୍ଣ୍ଣ ବାଳକ’ ରହିଥିଲେ ।

ମାରାଡୋନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଶୋକର ଲହରୀ:

ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାରେ ତିନି ଦିନିଆ ଜାତୀୟ ଶୋକ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ମାରାଡୋନା ପ୍ରଶଂସକମାନେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, ମହାନ ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନା ଆମକୁ ଛାଡିଛନ୍ତି । ସେ ଜଣେ ଯାଦୁକର ଯିଏ ଆମକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଫୁଟବଲକୁ ‘ସୁନ୍ଦର’ ଖେଳ କାହିଁକି କୁହାଯାଏ । ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କୁ ମୋର ସମବେଦନା । ଧନ୍ୟବାଦ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା । ”

ଏଥି ସହ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶଶି ଥରୁର ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ମାରାଡୋନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଥିଲେ, ଭଗବାନ ତାଙ୍କ ହାତ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋର ହିରୋ ଆଉ ନାହାଁନ୍ତି । ତୁମର ଆତ୍ମା ​​ଶାନ୍ତିରେ ବିଶ୍ରାମ କର । ମୁଁ ତୁମ କାରଣରୁ ଫୁଟବଲ ଦେଖିଥିଲି । ”

Argentine football veteran and infamous “God of Hand” scorer Diego Maradona died at age 60 – tvshowcity
Google

କେରଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିନାରାଇ ବିଜୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିଏଗୋ ଆର୍ମାଣ୍ଡୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଶୁଣି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖିତ । ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ଫୁଟବଲର୍ ବର୍ତ୍ତମାନର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଆଥଲେଟ୍ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଥିଲେ । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଶୋକସନ୍ତପ୍ତ ପରିବାର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ଆମର ଗଭୀର ସମବେଦନା । ଆମେ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ହରାଇବୁ, ସୁନ୍ଦର ଖେଳ ତାଙ୍କୁ ହରାଇବ । ”

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.