ଦୀପାବଳି ଉପହାର,ଜମି ଏବଂ ଘର କିଣିବାରେ ଟିକସ ଛାଡ଼, ଆଉ ଏକ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପ୍ୟାକେଜର ଘୋଷଣା ।

ଦୀପାବଳୀର ଠିକ ପୂର୍ବରୁ ୩ୟ ଆଶ୍ବସ୍ତି ଘୋଷଣା ସହିତ ହିଁ ସରକାର ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାସ ଉପହାର ବି ଦେଇଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କର ଏହି ଘୋଷଣା ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଗତି ବଢେଇବାରେ ବି ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ। ବିତ୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସିତାରମଣ ଆଜିର ‘ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ୩.୦’ର ଘୋଷଣାରେ ରୋଜଗାର ବଢେଇବା ପାଇଁ ଖାସ ନଜର ଦେଇଛନ୍ତି।ଏହା ସହିତ କୃଷିକ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ଘର କିଣିବା ପାଇଁ ବି ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କି ଆଜିର ଘୋଷଣାରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କଣ ଖାସ୍ ରହିଛି।

Google

ଯଦି କୌଣସି ନୂଆ କର୍ମଚାରୀ ଇପିଏଫଓ ରେଜିଷ୍ଟର ସଂସ୍ଥାରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ ଏବଂ ତାର ଦରମା ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ବା ଏହା ଠାରୁ କମ ଥିବ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ସୁବିଧାର ଲାଭ ମିଳିବ। ଏହା ସହିତ ୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ଠାରୁ ୩୦ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ମଝିରେ ଯାହାର ଚାକିରୀ ଚାଲିଯାଇଥିଲା ଏବଂ ୧ ଅକ୍ଟୋବର ପରେ ତାଙ୍କୁ ପୁଣି ରୋଜଗାର ମିଳିଗଲା ତେବେ ବି ତାଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ସୁବିଧାର ଲାଭ ମିଳିବ। ଏପରି କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କର ଦରମା ବି ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତିମାସରୁ କମ ହେବା ଦରକାର।

ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ରୋଜଗାରର ଘୋଷଣା:-

ଏହି ସୁବିଧାକୁ ୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଏହା ଆଗତ ୨ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ। ଯଦି କୌଣସି ନୂଆ କର୍ମଚାରୀ ଇପିଏଫଓ ରେଜିଷ୍ଟର ସଂସ୍ଥାରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ ଏବଂ ତାର ଦରମା ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ବା ଏହା ଠାରୁ କମ ଥିବ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ସୁବିଧାର ଲାଭ ମିଳିବ।ଏହା ସହିତ ୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ଠାରୁ ୩୦ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ମଝିରେ ଯାହାର ଚାକିରୀ ଚାଲିଯାଇଥିଲା ଏବଂ ୧ ଅକ୍ଟୋବର ପରେ ତାଙ୍କୁ ପୁଣି ରୋଜଗାର ମିଳିଗଲା ତେବେ ବି ତାଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ସୁବିଧାର ଲାଭ ମିଳିବ। ଏପରି କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କର ଦରମା ବି ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତିମାସରୁ କମ ହେବା ଦରକାର।

Google
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ପାଇଁ ୧୮,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଘୋଷଣା:-

ଏବେ ସରକାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଆବାସ ଯୋଜନାର ଅନୁସାରେ ୨୦୨୦-୨୧ର ବଜେଟ ଅନୁମାନରେ ଅତିରିକ୍ତ ୧୮,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଉପଲବ୍ଧ କରେଇବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବର୍ଷ ପ୍ରଥମରୁ ବି ଏହି ଯୋଜନାର ଅନୁସାରେ ୮,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜାରି କରାଯାଇସାରିଛି। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣାରେ ୧୨ ଲକ୍ଷ ନୂଆ ଘର ହେବାର ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ୧୮ ଲକ୍ଷ ଘର ପୁରା କରାଯିବ। ଏହା ଛଡ଼ା ସରକାରଙ୍କର ଆଶା ଅଛି କି ୭୮ ଲକ୍ଷ ନୂଆ ରୋଜଗାର ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତି ହେବ। ସେହିପରି ୨୫ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ ଟନ ଷ୍ଟିଲ ଏବଂ ୧୩୧ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ ଟନ ସିମେଣ୍ଟ ଅର୍ନ୍ତଗ୍ରହଣ ହେବ।

ପିଏମଜେକେୱାଇର ପାଇଁ ୧୦ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା:-

ସରକାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ଅନୁସାରେ ଅତିରିକ୍ତ ୧୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସରକାର ଏହି ଘୋଷଣା ଇନକମ ଟ୍ୟାସ୍କ ଭାବରେ କରିଛନ୍ତି। ହାଉସିଙ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଫାଇଦା ଘର କରୁଥିବା ଏବଂ କିଣୁଥିବା ଲୋକ ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ମିଳିବ।ଘର ବିକିବାରେ ପ୍ରଥମେ ଯେଉଁଥିରେ ସର୍କଲ ରେଟ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଶତକଡା ଛାଡ଼କୁ ବଢ଼େଇକି ଏବେ ୨୦ ଶତକଡା କାରିଦିଆଯାଇଛି । ଅଥବା ସମ୍ପତ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ଖସିବା ବଦଳରେ ଯଦି କେହି ସର୍କଲ ରେଟର କାରଣରୁ ବିକି ପାରୁନଥିଲା ତ ଏବେ ତାହା ୨୦ଶତକଡା ଛାଡ ଦିଆଯାଇଛି,କାରଣ ,ଘର ବିକି ଏବଂ ଲୋକ ଦଲିଲ ବି କରେଇପାରିବ। ଏହା ସୁବିଧା ୩୦ ଜୁନ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଗୁ ହେବ।

ସାର ସବସିଡିର ଘୋଷଣା:-

କୃଷିକ୍ଷେତ୍ରରେ ଆସ୍ୱସ୍ତି ଦେଇ ବିତ୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ସାର ସବସିଡିର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସରକାର କହିଛନ୍ତି କି ସାର ସବସିଡି ଭାବରେ ସେ ୬୫,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବେ। ଏଥିରେ କୃଷକର ସୁବିଧାଜନକ ମୂଲ୍ୟରେ ସାର ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ।

Google
କୋରନା ଭାଇରସ୍ ସେକ୍ଟରରେ ଗବେଷଣା ପାଇଁ ୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା:-

କୋରନା ଭାଇରସ୍ ସେକ୍ଟରରେ ଗବେଷଣା କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ୯୦୦କୋଟି ଟଙ୍କାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହି ମୂଲ୍ୟ ଟିକା କରିଥିବା ଲୋକ ନୁହେଁ ଵଂର ଯେଉଁ କମ୍ପାନୀମାନେ ଗବେଷଣା କରୁଛି ତାଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। ଏହାର ଫାଇଦା ବାୟୋ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ମିଳିବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *