DL ନିୟମରେ ହେଲା ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଏଣିକି ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଟେଷ୍ଟ ଦେବାକୁ ଯିବାକୁ ହେବନି ଆରଟିଓ

ଆପଣ ତ ଜାଣିଥିଲେ ଡିଏଲ ବାହାରକରିବାକୁ ହେଲେ କେତେ ଦୌଡା ଧାପଡ଼ କରିବାକୁ ପଡେ। ସବୁ ପ୍ରଣାଳୀ ସହଜ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସରକାର ଏହାର ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଜଣା ଯାଇଛି। ଏହା ୧ ଜୁଲାଇ ଠୁ ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ ହୋଇଛି।

Google

ଏବେ ଦାତା ମାନଙ୍କୁ ଡିଏଲ ପାଇବା ନିମନ୍ତେ କିଛି ବି କଠିନ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଯିବାକୁ ହେବନି। ସରକାର ନୂଆ ନିୟମରେ ଏହା ଜଣା ଯାଇଛି କି ଡାଇଭିଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ଗୁଡିକୁ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଯେଉଁଠି ଉଚ୍ଚ କୋଟିର ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ। କହିରଖୁଚୁ ସେଠି ଯଦି ଆପଣ ଗୋଟିଏ ଥର ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଗଲେ ତେବେ ଆପଣଂକୁ ଆଉ ଥରେ ଆରଟିଓ ଠାରେ ଡାଇଭିଂ ଟେଷ୍ଟ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।

ଏହା ଜଣା ଯାଇଛି ଯେ ଦାତା ମାନଙ୍କୁ ଟେନିଙ୍ଗ ପରିସରରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବା ନିମନ୍ତେ ଡେଡିକେଟେଡ଼ ଡାଇଭିଂ ଟେଷ୍ଟ ଟ୍ରାକର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ ତା ସହିତ ମଧ୍ୟ ସିମୁଲେଟର ରହିବ। ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏହାର ସମୟସୀମା କଥା କହିବା ତ ଏହା ୨୯ ଘଣ୍ଟା ଧରାଯାଇଛି ଯାହା ୪ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ହେବ ବୋଲି ଜଣା ଯାଇଛି। ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ଏପରି ଯେ ଉଭୟ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ ସହିତ ଥିଓରୀ ବି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଛି ବୋଲି ଜଣା ଯାଇଛି।

Google

୩୮ ଘଣ୍ଟା ଯାହାକି ୬ ସପ୍ତାହ ଓଜନ ଯାନ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥିବା ଜଣା ଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ବାହାର ରୋଡ଼ରେ ଗାଡି ଚଳାଇବା ବ୍ୟବହାର ସହିୟା ଥିଓରୀ ଏବଂ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ ହେବ ବୋଲି ଜଣା ଯାଇଛି। ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅନୁମତି ୫ ବର୍ଷ ଯାଏ ମିଳିବ ବୋଲି ଜଣା ଯାଇଛି। ସରକାର ପକ୍ଷରୁ ଏହା ବର୍ଣ୍ଣିତ ଯେ ଏପରି ଭଲ ତଥା ଉଚିତ ଡ୍ରାଇଭର ମିଳିପାରିବେ। ଏହାକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *