ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଚୀନ୍ ସହ ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ମୋଦୀଙ୍କ ମନ ଭଲ ନୁହେଁ ।

ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଚୀନ୍ ସହ ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ମୋଦୀଙ୍କ ମନ ଭଲ ନୁହେଁ, Modi is not in good mood, India-China, Donald Trump, Nitifina, India, Odisha, News, Daily News, Health Tips, Sports, International News

ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଚୀନ୍ ସହ ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ମୋଦୀଙ୍କ ମନ ଭଲ ନୁହେଁ ।

ସୀମା ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିବାକୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଦୋହରାଇ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ସହ ଚାଲିଥିବା ବଡ ବିବାଦକୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ମନ ଭଲ ନାହିଁ କହିଛନ୍ତି ।

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା “ବଡ ବିବାଦ” କୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ମନ ଭଲ ନାହିଁ ବୋଲି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦର ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ପାଇଁ ନିଜର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି ।

ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟସ୍ଥିମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବଡ ବିବାଦ ଚାଲିଛି ।

ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି, “ମୋତେ ଭାରତରେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ମୁଁ ଭାବୁଛି ଭାରତରେ ସେମାନେ ମୋତେ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଏହି ଦେଶରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ମୋତେ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଆଉ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ, ମୁଁ ମୋଦୀଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରେ । ମୁଁ ତୁମର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରେ । ସେ ଜଣେ ମହାନ ଭଦ୍ର ବ୍ୟକ୍ତି ।”

ଭାରତ ଏବଂ ଚାଇନାକୁ ନେଇ ଏକ ବଡ଼ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି । ୧.୪ ବିଲିୟନ ଲୋକ ଥିବା ଦୁଇଟି ଦେଶ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମିଲିଟାରୀ ଦେଶ । ଭାରତ ଖୁସି ନୁହେଁ ଏବଂ ବୋଧହୁଏ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ନୁହେଁ ବୋଲି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ କହିଛନ୍ତି ।

ଟ୍ରମ୍ପ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି: “ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲି । ଚୀନ୍ ସହ କଣ ଚାଲିଛି ସେ ଭଲ ମନୋଭାବରେ ନାହାଁନ୍ତି ।”

ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପଚରାଗଲା ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିବାକୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରସ୍ତାବ ସ୍ଥିର ଅଛି କି ନାହିଁ, ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ତାହା କରିବି । ଯଦି ସେମାନେ ଭାବୁଥିଲେ ଏହା ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କିମ୍ବା ଆର୍ବିଟ୍ରେସନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ, ମୁଁ ତାହା କରିବି । ”

ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବୁଧବାର ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିବାକୁ ଇଛୁକ ଏବଂ ସକ୍ଷମ ।

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଏହି ଅଫର ଆସିଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ଭାରତ ସୀମାରେ ସ୍ଥିତି ସ୍ଥିର ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା ।

ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଚାଲିଥିବା ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଦୁଇ ଏସୀୟ ମହାତ୍ମାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଚାର କରିବାକୁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ ପରେ ସୀମା ରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ସହ ଜଡିତ ଥିବା ଭାରତ ବୁଧବାର ମଧ୍ୟ୍ୟ କହିଛି ।

 ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଚୀନ୍ ସହ ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ମୋଦୀଙ୍କ ମନ ଭଲ ନୁହେଁ ।
Google

ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆମେ ଚୀନ୍ ପକ୍ଷ ସହ ଜଡିତ ବୋଲି ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଅନୁରାଗ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ।

MEA ମୁଖପାତ୍ର ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଉଭୟ ସାମରିକ ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ କୌଶଳ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ସୀମା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହା ଏହି ଚ୍ୟାନେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଡିତ ରହିପାରିବ ।

ବେଜିଂରେ ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଜାଓ ଲିଜିଆନ୍ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂଳାପ ଏବଂ ପରାମର୍ଶ ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଉଭୟ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତର ଉପଯୁକ୍ତ ମାଧ୍ୟମ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ଚ୍ୟାନେଲ ରହିଛି ।

ମେ ୫ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପ୍ରାୟ ୨୫୦ ଚାଇନିଜ୍ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ହିଂସାତ୍ମକ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବା ପରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଇଥିଲା ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦିନ ଉଭୟ ସ୍ତରରେ ଏକ ବୈଠକ ପରେ ବିବାଦ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ କମାଣ୍ଡରମାନେ ।

ଏହି ହିଂସାରେ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ପଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋରେ ଘଟିଥିବା ଏହି ଘଟଣା ମେ ୯ ରେ ଉତ୍ତର ସିକ୍କିମରେ ଘଟିଥିଲା ।

ମେ ୫ ତାରିଖରେ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସେନା କର୍ମଚାରୀମାନେ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗୋ ହ୍ରଦ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଥର ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ ଏବଂ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସୈନିକମାନେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ।

ଏକ ପୃଥକ ଘଟଣାରେ, ମେ ୯ ରେ ସିକ୍କିମ୍ ସେକ୍ଟରର ନାକୁଲା ପାସ୍ ନିକଟରେ ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ ।

ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ବିବାଦ ୩,୪୮୮ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ ପ୍ରକୃତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ । ଚୀନ୍ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶକୁ ଦକ୍ଷିଣ ତିବ୍ଦତର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି ଦାବି କରୁଥିବାବେଳେ ଭାରତ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛି ।

ସୀମା ପ୍ରସଙ୍ଗର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ସମାଧାନକୁ ଅପେକ୍ଷା ଉଭୟ ସୀମାରେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ, ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *