ଆଣ୍ଟି-କୋଭିଡ୍-ଔଷଧ 2DG: ଔଷଧର ମୂଲ୍ୟ, ଡୋଜ ଏବଂ ଏହା କିପରି କାମ କରେ ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ତଥ୍ୟ ।

DRDO Anti-Covid -19 medicine 2DG prices dosage and how it works know everything

DRDO ମୁଖ୍ୟ ଜି. ସତୀଶ ରେଡ୍ଡୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଔଷଧ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତ ଶେଲରେ ସିଧାସଳଖ କାମ କରିବ । ଶରୀରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ କାମ କରିବ ଏବଂ ରୋଗୀ ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଯିବ । ଏହା ଏକ ଗ୍ଲୁକୋଜ୍ ଆନାଗଲ୍, ଯାହା ଗ୍ଲୁକୋଜ୍ ସହିତ ସମାନ, କିନ୍ତୁ ଗ୍ଲୁକୋଜ୍ ନୁହେଁ ।

DRDO's 1st batch of anti-Covid drug 2DG launched
Google

କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ DRDO ର ଆଣ୍ଟି-କୋଭିଡ୍ ଔଷଧ 2DG ର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି । ଆଣ୍ଟି-କୋଭିଡ୍ ଔଷଧ ନାମକ 2DG ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଔଷଧ । ଗତ ସପ୍ତାହରେ DCGI ଏହି ଔଷଧର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲା । ଏହି ଔଷଧ କରୋନା ମହାମାରୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢେଇରେ ଖେଳ ପରିବର୍ତ୍ତନକାରୀ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି, କାରଣ ଏହା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ରୋଗୀଙ୍କ ଶୀଘ୍ର ପୁନରୁଦ୍ଧାରରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ DRDO ର ଆଣ୍ଟି-କୋଭିଡ୍ ଔଷଧ 2DG ର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଏବଂ ଏଆଇଏମ୍ଏସ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

2-DG ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ:

ଉତ୍ପାଦକ: ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ର ଲାବୋରେଟୋରୀ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଆଣବିକ ମେଡିସିନ୍ ଏବଂ ଆଲାଇଡ୍ ସାଇନ୍ସ (INMAS) ଦ୍ୱାରା ଏହି ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସ୍ଥିତ ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଏକ ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଛି ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଏହି ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ।

Anti-Covid-Drug 2DG
Google

ଔଷଧ କିପରି କାମ କରେ?

DRDO ମୁଖ୍ୟ ଜି. ସତୀଶ ରେଡ୍ଡୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଔଷଧ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତ ଶେଲରେ ସିଧାସଳଖ କାମ କରିବ । ଶରୀରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶକ୍ତିକୁ ବଢାଇବା ଏବଂ ରୋଗୀ ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଯିବ । ଏହା ଏକ ଗ୍ଲୁକୋଜ୍ ଆନାଗଲ୍, ଯାହା ଗ୍ଲୁକୋଜ୍ ସହିତ ସମାନ, କିନ୍ତୁ ଗ୍ଲୁକୋଜ୍ ନୁହେଁ । ଶରୀରରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା ଏକ ଜୀବାଣୁ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଗ୍ଲୁକୋଜ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ଏହିପରି, ଜୀବାଣୁ ଏହି ଗ୍ଲୁକୋଜ୍ ଆନାଗଲ୍ ନେଇ ନିରପେକ୍ଷ କରିବେ । ଏହା ପରେ ଏହି ଔଷଧ ଜୀବାଣୁ ବଢିବା ବନ୍ଦ କରିବ ।

ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତରର ପତନକୁ କିପରି ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବ?

ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଆଣବିକ ମେଡିସିନ୍ ଏବଂ ଆଲାଇଡ୍ ସାଇନ୍ସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ଅନିଲ ମିଶ୍ର ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଡିଓକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶରୀରରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିଥାଏ, ତେଣୁ ଅମ୍ଳଜାନର ସ୍ତର ବଢିଥାଏ । ଯଦି କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଥରେ ବଢିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲେ, ତେବେ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଉନ୍ନତ ହୁଏ ଏବଂ ଏହି ଔଷଧ କରୋନା ଜୀବାଣୁକୁ ବଢିବା ବନ୍ଦ କରିଦିଏ ।

First batch of anti-COVID drug 2-DG developed by DRDO launched
Google

ଔଷଧର ମୂଲ୍ୟ?

INMAS ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡକ୍ଟର ସୁଧୀର ଚାନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଔଷଧର ମୂଲ୍ୟ ଟିକା ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସ୍ଥିର କରାଯିବ । ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଔଷଧର ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିର କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଔଷଧର ମୂଲ୍ୟ ୫୦୦-୬୦୦ ଟଙ୍କା ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ଠିକ ହୋଇନାହିଁ ।

ଔଷଧର ଡୋଜ:

ସୁଧୀର ଚାନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ଲୁକୋଜ ପାଉଡର ଭଳି ଏହି ଔଷଧକୁ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ପାଣି ସହିତ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଜଣେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ରୋଗୀ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପାଇଁ ପାଞ୍ଚରୁ ସାତ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଔଷଧ ସେବନ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *