ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଡିଏଲ୍‌ ସ୍ଲଟ୍‌ ପାଇଁ ବୁକିଂ: ୧୮ରୁ ଡିଏଲ୍‌, ୨୯ରୁ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ଟେଷ୍ଟ ।

ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଡିଏଲ୍‌ ସ୍ଲଟ୍‌ ପାଇଁ ବୁକିଂ: ୧୮ରୁ ଡିଏଲ୍‌, ୨୯ରୁ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ଟେଷ୍ଟ, DL, Driving Licence, Nitidina, Odisha, News, Real Story, Health Tips, Life style, Daily Living, Tips, Job Updates, Yoga, Meditation, Stay Healthy, Save Tree, Save Life, Extended Lockdown

ବିଗତ ପ୍ରାୟ ତିନି ମାସ ଧରି ଗାଡ଼ି ଡିଏଲ୍‌ (ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ) ଏବଂ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ହେଉଥିବା ପରୀକ୍ଷା ବନ୍ଦ ରହିଛି । ତେବେ ପୁଣି ଆଜିଠୁ ଡିଏଲ୍‌ ସ୍ଲଟ୍‌ ପାଇଁ ବୁକିଂ ଆରମ୍ଭ ହୋବକୁ ଯାଉଛି । ଆସନ୍ତା ୧୮ତାରିଖରୁ ଡିଏଲ୍‌ ଏବଂ ୨୯ ତାରିଖରୁ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଟେଷ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ କମିସନରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । କିନ୍ତୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସ୍ଲଟ୍‌ ବୁକିଂ ହୋଇଥିବ ସେହିମାନଙ୍କୁ କେବଳ ଏହି ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ । କାହାର ନୂତନ ଆବେଦନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ନାହିଁ ।

ଏହାଛଡ଼ା, ଜୁନ୍‌ ମାସର ସଟ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଦିନ ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଏହି ଦୁଇଟି ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ ସ୍ଲଟ୍‌ ବୁକିଂ କରାଯାଇଥିଲା ସେମାନଙ୍କର ପୁରୁଣା ସ୍ଲଟ୍‌ ତାରିଖକୁ ବାତିଲ୍‌ କରି ଦିଆଯାଇଛି ।

Low turnout at automated driving test track worries officials
Google

ସେମାନେ ଏବେ ଆର୍‌ଟିଓଙ୍କ ନିକଟରେ ସାନି ଆବେଦନ କରିବେ । ଆଜି ଠାରୁ ଡିଏଲ୍‌ ସ୍ଲଟ୍‌ ପାଇଁ ବୁକିଂ କରାଯିବ । ସେହିପରି ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ସ୍ଲଟ୍‌ ବୁକିଂ ପାଇଁ ଆବେଦନ ତାରିଖ ୨୨ତାରିଖକୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ସକାଳ ୭ଟାରୁ ଏହି ସ୍ଲଟ୍‌ ବୁକିଂ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ରାତି ୧୦ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ସ୍ଲଟ୍‌ ବୁକିଂ ହେବାର ୭ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଆଗରୁ ଏଥିପାଇଁ ୯୦ ଦିନ ସମୟ ନେବାକୁ ପଡୁଥିଲା ।

୧୮ରୁ ଡିଏଲ୍‌, ୨୯ରୁ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ଟେଷ୍ଟ

ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ଦିନକୁ ଡିଏଲ୍‌ ପାଇଁ ଯେତିକି ସ୍ଲଟ୍‌ ବୁକିଂ ହେଉଥିଲା ତାହାର ୪୦% ଏବଂ ଏଲ୍‌ଏଲ୍‌ର ୫୦% ସ୍ଲଟ୍‌ ବୁକିଂ କରାଯିବ ବୋଲି ଏସ୍‌ଟିଏ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ୧୨ରୁ ୧୭ ତାରିଖ ଛୁଟି ରହୁଥିବାରୁ ଏହି ସମୟରେ ଡିଏଲ୍‌ ଟେଷ୍ଟକୁ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ୧୨ରୁ ୨୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଲ୍‌ଏଲ୍‌ ଟେଷ୍ଟକୁ ବାତିଲ୍‌ କରାଯାଇଛି । ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ଲର୍ଣ୍ଣର ମାନେ ସାଥିରେ କାହାକୁ ଆଣିବେ ନାହିଁ । ଗହଳିକୁ କମାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଡିଏଲ୍‌ ଟେଷ୍ଟ ସମୟ ୩୦ମିନିଟ୍‌ରୁ ଅଧିକ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏଲ୍‌ଏଲ୍‌ ଟେଷ୍ଟ ସମୟ ୨୦ମିନିଟ୍‌ରୁ ଅଧିକ ହେବ ନାହିଁ ।

Automated driving test track on anvil
Google

ଆର୍‌ଟିଓମାନେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ୱ ରକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବେ । କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଯେପରି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ଆସିବେ ତାହାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯିବ । ଡିଏଲ୍‌ ଏବଂ ଏଲ୍‌ଏଲ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାରରେ ଥର୍ମାଲ ସ୍କାନିଂ କରାଯିବ । ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଆର୍‌ଟିଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ଡିଏଲ୍‌ ଏବଂ ଏଲ୍‌ଏଲ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ହେଉଥିବା ସ୍ଥାନର ବିଶୋଧନ କରାଯିବା ଦିଗରେ ଆର୍‌ଟିଓମାନେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ବୋଲି ଏସ୍‌ଟିଏ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ, ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.