ଦ୍ୱାଦଶରେ ଫେଲ ହେବାରୁ ଲୋକମାନେ ଭାବିଥିଲେ ଅକର୍ମା ,ଏବେ ପିସିଏସ ପାସ କରି ଯାହା ବନିଲେ ତାହା ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଚୁପ।

ଅଧିକତର କୁହାଯାଏ କି,ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ଯୋଗ୍ୟତା ତାଙ୍କ ଅଙ୍କରୁ ହୋଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏପରି କଦାପି ନୁହେଁ। ଅଙ୍କ ଓ ପରିଣାମର ଆଗରେ ଶହ ଶହ ବିଜୟ ହାସଲ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ,ଯିଏ ମୌକା ମିଳିଲେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସେ। କିଛି ଏପରି ହିଁ କାହାଣୀ ଅଟେ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ କୁମାରଙ୍କର,ଯିଏ ଦ୍ୱାଦଶ କକ୍ଷରେ ଫେଲ ହଉ ହଉ ବଞ୍ଚିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଏତେ ନମ୍ବର କମ ଥିଲା କି,ତାଙ୍କୁ ଅତ୍ୟଧିକ ନମ୍ବର ଦେଇ ପାସ କରାଯାଇଥିଲା।

Google

ତାଙ୍କର ଦ୍ୱାଦଶରେ ଫଳ ବହୁତ ହିଁ ଖରାପ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ କୁମାର ବର୍ଷ ୨୦୧୭ରେ ପିସିଏସ ଅଥବା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଲୋକସଭା ଆୟୋଗର ପରୀକ୍ଷାରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍ତର ହାସିଲ କରିଥିଲେ। ଏବେ ସେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ହିଁ ଉପ ତହସିଲଦାର ପଦରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଅଛନ୍ତି। ଯେବେ ତାଙ୍କୁ ସଫଳତା ମିଳିଲା ତେବେ ଲୋକଙ୍କୁ ବହୁତ ଚକିତ ଲାଗିଲା କି ,ଯେଉଁ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ କମ ଅଙ୍କ ଆଣିଥିଲା ସେ ଆଜି ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଗଲା।

ଗାଁର ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପୂରା କରିଥିଲେ ପାଠପଢା:-

ସିଦ୍ଧାନ୍ତ, ପ୍ରୟାଗରାଜର ଛୋଟ ଗାଁ କନୌଜା ଖୁର୍ଜିର ନିବାସୀ ଅଟନ୍ତି। ସେ ନିଜ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଶିକ୍ଷା ଗାଁର ହିନ୍ଦୀ ମିଡିୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପୂରା କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ନିଜ ଜିଲ୍ଲାର ସିତାରାମ ସିଂହ ଇଣ୍ଟର କଲେଜରୁ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଦ୍ୱାଦଶରେ ଭଲ ଅଙ୍କ ମିଳିନଥିଲା କି,ସେ ଡାକ୍ତରୀର ପାଠ ପଢିବେ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ଅଣ ଡାକ୍ତରୀରେ ନିଜର ଆଗକୁ ପାଠ ପଢା ପୂରା କଲେ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ପ୍ରୟାଗରାଜ୍ ପାଇଁ ଖିଷ୍ଟ୍ରୀୟାନ କଲେଜରେ ବିଏସିରେ ନିଜ ସ୍ନାତକ ପୂରା କଲେ ।

Google
କେତେ ସଂଘର୍ଷରେ ବିତେଇବାକୁ ପଡିଲା:-

ଯେବେ ତାଙ୍କର ବିଏସିର ଶେଷ ବର୍ଷ ଥିଲା,ତେବେ ତାଙ୍କୁ କେତେକ ଘଟଣାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ସେହି ବର୍ଷ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କର ଦୁର୍ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ସେ ନିଜ ଭାଇଙ୍କର ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ,ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପାଠପଢ଼ା ଛାଡିକରି ତିନି ଚାରି ମାସ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରହିଲେ। ଏହାପରେ ଘରର ଦାୟିତ୍ୱ ତାଙ୍କ ଉପରକୁ ଆସିଯାଇଥିଲା । ଏବେ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନିଜ ଭାଇଙ୍କର ହୋଟେଲ ସମ୍ଭାଳିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଏବଂ ବାକି ରହୁଥିବା ସମୟରେ ପଢିବାକୁ ଲାଗିଲେ।

ଲୋକ କରୁଥିଲେ ମଜାକ:-

ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନିଜ ଜୀବନରେ କେତେ ପ୍ରକାରର ସଂଘର୍ଷ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ହାର ମାନିନଥିଲେ। ସେ କୁହନ୍ତି କି,ଏକ ସମୟ ଏମିତି ବି ଥିଲା ଯେବେ ତାଙ୍କ ଆଖପାଖର ଲୋକ ତାଙ୍କର ମଜାକ ଉଡାଉଥିଲେ। ଆଜି ସେ ସମାଜର ନଜରରେ ସଫଳ ମଣିଷ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଉପରେ ସିଦ୍ଧାନ୍ତଙ୍କର କହିବା କଥା କି ,”ଅତୀତ ନୁହେଁ ଆପଣଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନର କାର୍ଯ୍ୟ ଭବିଷ୍ୟତ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରିବ”। ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷାରେ ୪୮ତମ ସ୍ତର ହାସଲ କରିବାପରେ ସେ ଉପ ତହସିଲଦାର ହେଲେ।

ସମାଜ ତାଙ୍କ ଉପରେ ହସୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜର ଦୃଢ ବିଶ୍ବାସକୁ ଛାଡ଼ି ନଥିଲେ ଓ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରିଦେଲେ, ଏହା କହିବା ପାଇଁ କି ସେ ମଧ୍ୟ କିଛି କରିପାରିବେ।କହିଦେଉଛୁ କି ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରାନ୍ତୀୟ ସିଭିଲ ସେବା ଗୁଡିକ ଓ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସେବା ଗୁଡିକରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କ ଭର୍ତ୍ତି ପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ହୁଏ କିମ୍ବା ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ କରି ସେ କହିଦେଲେ କି,ଯଦି ମନୋବଳ ଦୃଢ ଥିବ ତେବେ ନିଜେ ମନୁଷ୍ୟ କିଛି ବି କରିପାରେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *