କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଭିନେତା ବିଜୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ ।

କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଭିନେତା ବିଜୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ, Veteran Ollywood Actor Bijay Mohanty no more, Odia Film, Ollywood, Odisha, Nitidina, Bijay Mohanty, Odisha

କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ତଥା ଭେଟେରାନ୍ ଅଭିନେତା ବିଜୟ ମହାନ୍ତି ଆଜି ଦେହାନ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ୭୦ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଘରେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରର କେୟାର ହସ୍ପିଟାଲକୁ ନେଇଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ମେ ୨୭ ରେ ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ହୃଦ୍‌ଘାତ ପରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ୧୫ ଦିନ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସ୍ଥିତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେବା ପରେ ମହାନ୍ତି ଗତ ମାସରେ ଓଡିଶା ଫେରିଥିଲେ ।

ଅଭିନେତାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ପରେ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚିତ୍ର ରେ ଭ୍ରାତୃଭାବ ଉପରେ ଏକ ଘୋର ଅନ୍ଧକାର ଆସିଗଲା ।

Veteran Odia actor Bijay Mohanty passes away - Pragativadi ...
Google

ନ୍ୟାସନାଲ୍ ସ୍କୁଲ୍ ଅଫ୍ ଡ୍ରାମାର ଏକ ଆଲୁମନାସ୍ ବିଜୟ ମହାନ୍ତି ୧୯୭୭ ମସିହାରେ ଚିଲିକା ସୋର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସହିତ ଓଲିଉଡରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ଲାଭ କରିଥିଲା ​​। ସେ ନାୟକ, ଭିଲେନ୍ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରି ଓଡିଶାରେ ଘରେ ଘରେ ପ୍ରଶଂସକ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ।

କ୍ୟାରିୟରର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସେ ନାଗ ଫାସ, ସମୟ ବଡ ବଳବାନ୍, ଦଣ୍ଡା ବାଲୁଙ୍ଗା, ସହରୀ ବାଘ, ଚାକା ଭଉଁରୀ ଏବଂ ଚକା ଆଖି ସବୁ ଦେଖୁଚି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ନକାରାତ୍ମକ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିବାର ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ।

ପରେ, ସେ ଆରତୀ, ମମତା ମାଗେ ମୂଲ, ଏଇ ଆମ ସଂସାର, ଆମ ଘର ଆମ ସଂସାର, କି ହେବ ସୁଆ ପୋଷିଲେ, ଭୀଷ୍ମ ପ୍ରତିଜ୍ଞା, ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ, ସୁନା ପଞ୍ଜୁରୀ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ରେଖା, ରାଖୀ ଭିଜିଗଲା ଆଖି ଲୁହରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ଚମତ୍କାର ଅଭିନୟ ସହିତ ଅନେକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତି ଯାଇଥିଲେ ।

କଳା ଏବଂ ସାହିତ୍ୟରେ ଅବଦାନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୪ ରେ ଜୟଦେବ ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ଆରତୀ, ମମତା ମାଗେ ମୁଲା, ଏଇ ଆମ ସଂସାର, ଆମ ଘର ଆମ ସଂସାର, ଭୀଷ୍ମ ପ୍ରତିଜ୍ଞା ଏବଂ ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ ପାଇଁ ୬ ଥର ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ଜିତିଥିଲେ ।

Bijay Mohanty Passed Away
Google

 

୧୯୭୭ ରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିବା ପରେ ସେ ୧୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଛନ୍ତି । ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପରେ ତାଙ୍କର ଅବଦାନ ପାଇଁ ବିଜୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର, ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର, ଜୟଦେବ ପୁରସ୍କାର (୨୦୧୪) ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ସିନେ ସମାଲୋଚକ ପୁରସ୍କାର (୧୯୮୭) ସମେତ ଅନେକ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

୧୯୫୦ ମସିହାରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ପାଣ୍ଡିରିରେ ଜନ୍ମ ହୋଇ ସେ ବାରିପଦା ବଢିଥିଲେ । ସେ ସ୍କୁଲ ସମୟରେ ଅଭିନୟ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ପାଇଲେ । ପରିବହନ ବିଭାଗରେ କିରାଣୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ ସେ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏକ ଥିଏଟର ସଂଗଠନ ଗଠନ କରିଥିଲେ । କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ସହିତ ସେ ଜାତୀୟ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଏବଂ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ସ୍କୁଲ୍ ଡ୍ରାମାରେ ସିଟ୍ ପାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ବିଜୟୀ ମହାନ୍ତି ପ୍ରଥମେ ଏହି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଅନୁଷ୍ଠାନର ଆଲୁମନାସ୍ ହୋଇଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କ ସହପାଠୀମାନେ ନାସିରୁଦ୍ଦିନ ଶାହା, ରାଜ ବାବର, ଓମ୍ ପୁରୀ ପରି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଭିନେତା ଥିଲେ ।

ଗତ କିଛି ମାସ ଧରି ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ବିଜୟ ମହାନ୍ତି ଆଉ ଏ ଦୁନିଆରେ ନାହାନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଆଜି ମୃତ୍ୟୁବରଣ ହୋଇଯାଇଛି । ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୭୦ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତରେ ଏକ ଯୁଗର ଅବସାନ ଘଟିଛି । ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚିତ୍ରକୁ ଶୀର୍ଷକୁ ତଥା ପରିପୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଅବଦାନ ଅତୁଳନୀୟ ଥିଲା ।

ହଠାତ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବାରୁ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର କେୟାର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ଗତ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସେ କେୟାର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସା ହେଉଥିଲେ । ତେବେ ଘରକୁ ଯିବାକୁ ଇଛା କରିବାରୁ ତାଙ୍କୁ କିଛି ଦିନ ତଳେ ତାଙ୍କର ରସୁଲଗଡ ଅଂଚଳରେ ଥିବା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ହଠାତ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବାର ସମସ୍ୟା ହେବାରୁ ତାଙ୍କୁ କେୟାର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ଗତ ମାସରେ ତାଙ୍କୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଏକ ହସପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.