ଜଲ୍ଦି ଲଞ୍ଚ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଉଡୁଥିବା କାର,ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ କିଣିପାରିବେ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ କେତେ ଅଟେ।

ଉଡୁଥିବା କାରର ସ୍ୱପ୍ନ କେତେ ଦର୍ଶକମାନେ ଦେଖୁଥିବେ।ଏହାକୁ ବନେଇବାର ଦାବି କେତେକ କମ୍ପାନୀମାନେ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ବି ଜଣେ ସଫଳ ଏବଂ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ କାର କରିପାରିନାହାନ୍ତି। ଯଦିଓ ଏବେ ବର୍ଷ ୨୦୨୦ରେ ଶେଷରେ କାର ସ୍ଲୋବାକିୟା ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସତ କରିଦେଖାଇଛନ୍ତି। ସେ ଏହାକୁ ଆଗତ ବର୍ଷ ମାର୍କେଟକୁ ଆଣୁଛନ୍ତି।

Google

ଉଡୁଥିବା କାରକୁ ଲୋକମାନେ ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟକ ସମ୍ବନ୍ଧିୟ ବ୍ୟବହାର ଦୁଇଟି ପାଇଁ କିଣି ପାରିବେ।ମାନେ ଆପଣ ଏହି କାରର ବ୍ୟବହାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ବି କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ପୁଣି ଟ୍ୟାକ୍ସି ରୂପରେ ରେଣ୍ଟରେ ନେଇପାରିବେ। ଏହି କାର ତଳୁ ଉପରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ୩ ମିନିଟର ସମୟ ନେଇଥାଏ।

ସ୍ଲୋବାକିୟା ଏବେ ଏବେ ଏହି କାରର ଉଡିବା ଏବଂ ଅବତରଣ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାର କିଛି ପରୀକ୍ଷା କଲେ ଯାହାକି ସଫଳ ରହିଥିଲା। ଏହା କମ୍ପାନୀର ପାଞ୍ଚ ନମ୍ବର ପରୀକ୍ଷା ଥିଲା। ଏହି କାରରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ।ଡେବଲପର୍ସଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହି କାର ସଫଳ ଅଟେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଆଗତ ବର୍ଷ ମାର୍କେଟରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇପାରିବ।

ଏହି କାରକୁ କରିଥିବା ଫାର୍ମ ସ୍ଲୋବକିୟନଙ୍କର କ୍ଲେନବିଜନ ଅଛି। ଏହି କାରର ଡିଜାଇନ କରିଥିବା ଲୋକର ନାମ ପ୍ରଫେସର ଷ୍ଟେଫେନ କ୍ଲେନ ଅଟେ। ଏହି କାରର ୬୨୦ ମିଲ ବେଗରେ ଚାଲିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି। ବସିବା କଥା କହିବା ତ ଏହା ଭିତରେ ୨ ଜଣ ବସିପାରିବେ।

Google

କାରର ଡିଜାଇନର ଷ୍ଟେଫେନ କ୍ଲେନ କହୁଛନ୍ତି କି ସାଧାରଣତଃ କାରର ଓଜନରେ ଭାରି ହୋଇଥାଏ ଯେତେବେଳେ ପ୍ଲେନର ଉଡିବା ପାଇଁ ହାଲକା ହେବା ଦରକାର। ଏଥିପାଇଁ ଏହାର ଡିଜାଇନକୁ ବଲାନ୍ସ କରିକି ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଏହି ଉଡୁଥିବା କାରର ଓଜନ ୧ ହଜାର ୯୯ କିଲୋ ଅଟେ।

ଏହି କାର ବିଏମଡବ୍ଲୁ ୧.୬୧ ଇଞ୍ଜିନ ଦ୍ୱାରା ଚାଲୁଅଛି। ଏହି କାର ପ୍ଲେନରେ ୧୪୦ଏଚପିର ପାୱାର ଉତ୍ପାଦନର ପରିମାଣ ବାହାର କରୁଅଛି । ଏହାର ଯାତ୍ରା ରେଞ୍ଜର କଥା କରିବା ତେବେ ଆନୁମାନିକ ରୂପରେ ଗୋଟିଏ ଥର ୬୨୧ ମିଲ ଚାଲୁଅଛି।

ଏହି କାରର ପଛରେ ପଙ୍ଖା ଲାଗିଛି। ଏହା ଯେତେବେଳେ ରାସ୍ତାରେ ଥାଏ କିମ୍ବା ପାର୍କିଙ୍ଗରେ ଥାଏ ତେବେ ଏହାର ପଙ୍ଖା ପଛ ପଟେ ଉପରକୁ ଉଠିଯାଏ। ଏହାକୁ ରାସ୍ତା କିମ୍ବା ପାର୍କିଙ୍ଗରେ ବହୁତ ଜାଗା ମିଳିଯାଏ । ଉଡିବା ସମୟରେ ଏହି କାର ନିଜ ପଙ୍ଖା ମେଲା କରିଦେଇଥାଏ ।

Google

ଏହି କାରର ମୂଲ୍ୟ କେତେ ହେବ ଏହା ବି ଏକ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ।ଯଦିଓ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ କହିନାହିଁ। ଏହି କାର ଏବେ ଆଗତ ବର୍ଷ ମାର୍କେଟକୁ ଆସୁଛି ସେତେବେଳେ ଏହାର ପ୍ରକୃତ ମୂଲ୍ୟ ଜଣାପଡିବ। କମ୍ପାନୀ ଏହି ଇସାରା ନିଶ୍ଚିତ ଦେଇଛି କି ସେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଯତାର୍ଥ ରଖିବେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.