ସୁନା ଦର ୨୩ ଅକ୍ଟୋବର:୨ଦିନ ଲଗାତାର ବଢିବା ପରେ ଶସ୍ତା ହେଲା ସୁନା। ଏବେ କେବଳ ଏତିକି ଟଙ୍କାରେ ମିଳୁଛି ଏକ ତୋଳା।

କିଛି ଦିନ ହବ ସୁନା ଓ ଚାନ୍ଦିର ଦର ବଢିଥିଲା। ସେହିପରି କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ସୁନାର ଭାବ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ମାପିବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ମାନକ ଥିଲା। ସରାଫା ବଜାରରେ ଗୁରୁବାରକୁ ସୁନା ଓ ଚାନ୍ଦିର ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଆସିଥିଲା। ଇଣ୍ଡିଆନ ବୁଲେଟିନ ଆଣ୍ଡ ଜ୍ଵଏଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ୱେବସାଇଟର ଅନୁସାରେ କାଲି ଦେଶସାରା ସରାଫା ବଜାରଗୁଡିକରେ ୨୨ କ୍ୟାରେଟ ସୁନା ୪,୯୬୨ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଗ୍ରାମ ରହିବ।ସେହିପରି କାଲି ୨୨ କ୍ୟାରେଟ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୪,୯୬୧ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଗ୍ରାମ ରହିଥିଲା। ଦିଲ୍ଲୀରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୯୫ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ହୋଇ ୫୧,୪୦୫ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମରେ ରହିଲା।ଗତ ବର୍ଷ ସୁନାର ଦର ୫୧,୫୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ରହିଥିଲା।

Google

ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରେ ସୁନାର ଦର:-

କାଲି ଟଙ୍କା ଚାରି ପଇସା ଥାଇ କରି ଆମେରିକୀୟ ଡ଼ଲାର ଅନୁସାରେ ୭୩.୫୪ ସ୍ତରରେ ରହିଲ। ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରେ ସୁନାର ଭାବରେ ହ୍ରାସ ନଜର ଆସିଛି। ବୈଷୟିକ ବଜାରରେ ସୁନାର ଦାମ ୧,୯୧୮ ଡଲାର ପ୍ରତି ଆନ୍ସ ରହିଛି। ସେହିପରି ଚାନ୍ଦିର ଭାବ ୨୪.୮୯ ଡ଼ଲାର ପ୍ରତି ଆନ୍ସ ରହିଛି। ମୋତିଲାଲ ଓସୱାଲ ଫାଇନେନସିଆଲ ସର୍ଭିସେସର ଭାଇସ ପ୍ରେସିଡେଣ୍ଟ ନବନିନ ଦମାନି କହିଛନ୍ତି କି କୋରନା ସହ ଜଡିତ ରାହତ ପ୍ୟାକେଜକୁ ନେଇ ଟିପ୍ପଣୀ ଓ ଡଲାରରେ କିଛି ରିକଭରି ମଧ୍ୟରେ ସୁନାର ଦରରେ କମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସେହିପରି ସୁନାର ଭାବ ପୂର୍ବ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

Google

ବଜାରରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ:-

ମଲ୍ଟି କମୋଡ଼ିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୨୧୧ଟଙ୍କା ମାନେ ୦.୪୧ ଶତକଡ଼ାର ହ୍ରାସ ସହିତ ୫୧,୧୨୨ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ଗ୍ରାମରେ ଚାଲି ଥିଲା। ଏଥିରେ ୧୪,୦୪୫ ଲାଣ୍ଟ ପାଇଁ କାରବାର ହେଉଛି। ସେହିପରି ଫେବୁଆରୀରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୧୬୨ଟଙ୍କା ମାନେ ୦.୩୨ ଶତକଡ଼ାର ହ୍ରାସ ସହିତ ୫୧,୨୨୪ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ରେ ଚାଲୁ ଥିଲା ।ସୁନାର ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଦେଶରେ ଗୋଲଡ଼ ଇଟିଏଫଏସ୍ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା କାରବାର ଉପରେ ପୁରାପୁରି ନିର୍ଭରଶୀଳ ଅଟେ। ଯେତେବେଳେ ଗୋଲଡ଼ ଇଟିଏଫ କିଣନ୍ତି,ତେବେ ଏହି ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ବଢିବାର କାରଣ ହୋଇଯାଏ ଯାହା ଅନ୍ତତଃ ଚେନ୍ନାଇରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ। ଡ଼ଲାରରେ ଯେବେ ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ । ତେବେ ଏହା ସୁନାର ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଆଣିପାରେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *