ଖୁସିଖବର: ମୋଦୀ ସରକାର ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଲେ ୨ଟି ବଡ ଉପହାର ।

Good news for govt employees before diwali modi govt has given two gifts, PM Modi, Finance Minister Nirmala Sitharaman, Nitidina, Gift

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଏଲଟିସି କ୍ୟାସ ଭାଉଚର ସ୍କିମ୍ ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ ଆଡଭାନ୍ସ ସ୍କିମ୍ ଏଥର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରୁଛି । କରୋନାଭାଇରସ ଏବଂ ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବଡ ଝଟକା ଲାଗିଛି । ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ଚାକିରି ଚାଲିଯାଇଛି ତା ବହୁତ ଲୋକ ତାଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ହରେଇବସିଛନ୍ତି । ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଠିକ ସମୟରେ ବେତନ ମିଳିପାରୁ ନାହିଁ, ଆଉ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଯାହାବି ମିଳୁଛି ସେଥିରେ ପୁଣି କିଛି କଟି ଯାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତେ ସରକାରଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟ ମାଗୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଲାଗୁଛି ସରକାର ତାଙ୍କ କଥା ଶୁଣିନେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋଦୀ ସରକାର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ଦୀପାବଳି-ଦଶହରା ପାଇଁ ଆଡଭାନ୍ସ ପୁରସ୍କାର ହିସାବରେ ଦେଇଛନ୍ତି ।

Sitharaman announces LTC cash voucher, special festival advance scheme for govt employees
Google
ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କର ୨ଟି ଉପହାର:

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅର୍ଥନୀତିର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଦୁଇଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରଭାବିତ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ଉପହାର ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ଅଧୀନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଦୁଇଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ‘ଏଲଟିସି କ୍ୟାସ ଭାଉଚର ସ୍କିମ’ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ‘ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଆଡଭାନ୍ସ ସ୍କିମ’ ।

ଅର୍ଥନୀତିରେ ଚାହିଦାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ନୂତନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସରକାରଙ୍କ ପୂର୍ବ ନୀତି ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ସମାଧାନ କରିଥିଲା । ଏଥର, ପ୍ରସ୍ତାବଗୁଡ଼ିକୁ ଦୁଇଟି ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି – ଗ୍ରାହକ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ପୁଞ୍ଜି ଖର୍ଚ୍ଚ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯୋଗାଣ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଚାହିଦାକୁ ଟିକେ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡିବ । ଗ୍ରାହକ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ, ଦୁଇଟି ଉପାଦାନ ଅଛି – ଛାଡ ଯାତ୍ରା (LTC) କ୍ୟାଶ୍ ଭାଉଚର୍ ସ୍କିମ୍ ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ ଆଡଭାନ୍ସ ସ୍କିମ୍ ।

୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କାର ଫେଷ୍ଟିବାଲ ଆଡଭାନ୍ସ ମିଳିବ:

ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଆଡଭାନ୍ସ ସ୍କିମରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଅଗ୍ରୀମ ଭାବରେ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଏଲଟିସି ରେ ଟିକେଟ ଭଡା ନଗଦ ଆକାରରେ ଦିଆଯିବ । ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏଲଟିସି ନଗଦ ଭାଉଚର ସ୍କିମ ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଆଡଭାନ୍ସ ସ୍କିମ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏଥିରେ, ଏଲଟିଏ ଖର୍ଚ୍ଚର ନଗଦ ରାଶି ଆଗରୁ ଦିଆଯିବ । ଏହି ଏଲଟିସି ପାଇଁ ସରକାର ୫୬୭୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ । ୧୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସାର୍ବଜନୀକ ଉପକ୍ରମ ଓ ବ୍ଯାଙ୍କକୁ ଦିଆଯିବ ।

Image
Twitter
ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମହୋତ୍ସବ ଆଡଭାନ୍ସ ସ୍କିମ୍:

ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମହୋତ୍ସବ ଆଡଭାନ୍ସ ସ୍କିମର ପୁନର୍ଜୀବନ କୌଣସି ପଦବୀ ଦ୍ୱାରା ସୀମିତ ରହିବ ନାହିଁ, ବରଂ ସମସ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଏହା ଏକ ରୁପେ ପ୍ରିପେଡ୍ କାର୍ଡ ଭାବରେ ବଣ୍ଟନ ହେବ ଏବଂ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । କର୍ମଚାରୀମାନେ ୧୦ କିସ୍ତିରେ ଲୋନ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ।

LTC ନଗଦ ଭାଉଚର ଯୋଜନା:

ନୂତନ LTC କ୍ୟାସ୍ ଭାଉଚର୍ ସ୍କିମ୍ LTC ଭଡା ଉପରେ ଶ୍ରେଣୀ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ତିନୋଟି ଫ୍ଲାଟ-ରେଟ୍ ସ୍ଲାବରେ ବିଭକ୍ତ କରେ । ଯେକୌଣସି ଭଡା ଦେୟ ଟିକସମୁକ୍ତ ରହିବ । ସୀତାରମଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶେଷ ଭାବରେ ଲକଡାଉନ୍ ହେତୁ ସଞ୍ଚୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କମ୍ ଭାଗ୍ୟର ଲାଭ ପାଇଁ ଚାହିଦା ପୁନର୍ଜୀବନରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁ । କର୍ମଚାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର LTC ଟଙ୍କା ବ୍ୟବହାର କରି ଭଡାଠାରୁ ତିନି ଗୁଣ ମୂଲ୍ୟର ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା କ୍ରୟ କରିପାରିବେ ଏବଂ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୧ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଥର ଛୁଟି ଏନକ୍ୟାସମେଣ୍ଟ କରିପାରିବେ ।

Image
Twitter
ଏଥିପାଇଁ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନିଆଗଲା:

ଏହା ବ୍ଯତୀତ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କାର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଆଡଭାନ୍ସ ଟୁପରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ । ଏମିତି କରାଯିବାର କାରଣ ଯାହାଦ୍ୱାରା ପାର୍ବଣ ଆସିବା ପରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଖରେ କିଣାକିଣି ପାଇଁ ପଇସା ରହିବ ।

କରୋନା ମହାମାରୀରେ ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ନେଗେଟିବ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି । ଏମିତିରେ ସରକାର ଲଗାତାର ନୂଆ ନୂଆ ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି ଗରିବ ଓ କମଜୋର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଓ ଅବଶ୍ୟକତା ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଅପୂର୍ତ୍ତିର ବାଧାକୁ କମ କରିବା ପାଇଁ ଉପଭୋକ୍ତା ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ଓ ପ୍ରୋମୋଟ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ଲାନିଂ ଚାଲୁଅଛି ।

Good news for govt employees before Diwali Modi govt has given two gifts
Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *