ଖୁସି ଖବର: ଭାରତକୁ ଶୀଘ୍ର ଆସିବ କୋରନା ଟୀକା, ୫୦% କମ୍ ଦାମରେ ମିଳିବ ଟୀକା । ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ ପହଞ୍ଚିବ ଟୀକା, କେମିତି ମିଳିବ ।

Good News! India may get the first shipment of Corona vaccine by February

ଦେଶରେ ଲଗାତାର ଭାବେ ବଢୁଥିବା କୋରନା ଭାଇରସର ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ଭଲ ଖବର ଅଛି । ଭାରତରେ ଅକ୍ସଫ୍ରର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିର କୋରନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ଆପତ୍ତକାଳୀନ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିପାରେ । ଏହାର ପ୍ରଥମ ଭାଗ ଜାନୁଆରୀ କିମ୍ବା ଫ୍ରେବୃଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରେ । ଅକ୍ସଫ୍ରର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଓ ଔଷଧିୟ ସଂସ୍ଥା ଏସଟ୍ରାଜେନକାର ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ଭାରତର ପୁନେର ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ତିଆରି କରୁଅଛି । ଏହି ଦିନରେ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଭାରତ ସହିତ ଦୁନିଆର ପାଖାପାଖି ୩୦ଟି ଦେଶରେ ତୃତୀୟ ଓ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲୁଅଛି।

Google
ଆଗତ ବର୍ଷର ଆରମ୍ଭରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ:

ନୀତି ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ ଡ଼. ବିକେ ପଲଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏସଟ୍ରାଜେନକାକୁ ଯଦି ବ୍ରିଟେନରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଆପତ୍ତକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରର ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଯାଏ ତେବେ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ବିଚାର କରାଯିବ । ସେ କହିଲେ କି ଯଦି ଏମିତି ହୁଏ ତେବେ ଭାରତରେ ଆଗତ ବର୍ଷର ଆରମ୍ଭରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଭାରତରେ ଏହି ସମ୍ଭାବିତ ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ପରୀକ୍ଷା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଅନୁମତି ମିଳେ ତ ସବୁଠୁ ପ୍ରଥମେ ଏହାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଯେପରି କି ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ଆଗ ଧାଡ଼ିର କର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଦିଆଯିବ।

ଫେବୃଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ଯଦି ଏହି ଟିକା ଆସେ, ତେବେ କରୋନା ୱାରିୟର୍ସଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଟିକା ଦିଆଯିବ । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ମଚାରୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଫେବୃଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ଟିକା ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଆହୁରି ଦୃଢ କରାଯାଇଛି କାରଣ ବ୍ରିଟେନରେ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (SII) ମଧ୍ୟ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା ଟିକା ପାଇଁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି ।

କଣ ଅଟେ ଆପତ୍ତକାଳୀନ ଅନୁମୋଦନ?

ପୁନେ ସ୍ଥିତ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହାର ପରୀକ୍ଷା କରୁଅଛି । ଏମିତି କି ଆଶା ଅଛି କି ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ପରୀକ୍ଷା ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁରା ହୋଇଯିବ । କହିଦେଉଛୁ କି ଯେବେ କୌଣସି ସଂସ୍ଥା ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରିଣାମ ଆଧାରରେ କୌଣସି ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ପ୍ରୟୋଗର ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଥାଏ ତେବେ ତାକୁ ଆପତ୍ତକାଳୀନ ଅନୁମୋଦନ କୁହାଯାଏ ।

Google
ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କହିବା କଥା କଣ?

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ର ସିଇଓ ଅଦାର ପୁନାବାଲାଙ୍କର କହିବା କଥା କି ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଫେବୃଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଜାରକୁ ଆସିଯିବ । ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପୁନାବାଲା କହିଥିଲେ କି ୨୦୨୧ର ପ୍ରଥମ ୩ ମାସରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ପାଖପାଖି ୩୦ ରୁ ୪୦ କୋଟି ଉତ୍ପନ ଦ୍ରବ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଯିବ । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ କି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଓ ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ ଅକ୍ସଫ୍ରର୍ଡ କୋଭିଡ-୧୯ର ଟୀକା ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରେ।ପୁନାବଲା ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଲେ କି ୨୦୨୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଟୀକା ଲାଗିଯାଇଥିବ ।

ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଡିସେମ୍ବରରେ କମ୍ପାନୀ ଏହା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବ ବୋଲି ବୋଧହୁଏ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟିକା ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ କ୍ରୟ ପାଇଁ ଟିକା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ଚୂଡାନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି । ଏକ ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଭଲ ମୂଲ୍ୟରେ ଟିକା କିଣିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି । ଦୁଇ-ଟିକା ଟିକା ପାଇଁ ଏମଆରପି କିଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି ଯାହା ୫୦୦-୬୦୦ ଟଙ୍କା ପାଖାପାଖି ହୋଇପାରେ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.