ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ‘ରିମୁଭ୍‌ ଚୀନ ଆପ୍ସ’କୁ ଡିଲିଟ କଲା Google, ପଦାରେ ପଡ଼ିଲା ଚୀନ !

ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ 'ରିମୁଭ୍‌ ଚୀନ ଆପ୍ସ'କୁ ଡିଲିଟ କଲା Google, ପଦାରେ ପଡ଼ିଲା ଚୀନ !

ଆମେରିକା ଚୀନକୁ ସିଧାସଳଖ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ବେଳେ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ତଥା ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ ଗୁଗଲ କିନ୍ତୁ ଚୀନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ । ‘ସ୍ପାମ୍‌ ଆଣ୍ଡ ମିନିମମ୍‌ ଫଙ୍କସ୍ୟୁନାଲିଟି ପଲିସି’ ଆଧାରରେ ଗୁଗଲ ପୁଣି ଏକ ଟ୍ରେଣ୍ଡିଂ ଆପ୍‌ ‘ରିମୁଭ୍‌ ଚୀନ ଆପ୍ସ’ ଗୁଗଲ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ଡିଲିଟ କରିଦେଇଛି ।

ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଗୁଗଲ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥିବା ‘ରିମୁଭ୍‌ ଚୀନ ଆପ୍ସ’ ଯାହାକି ବିଶେଷ କରି ଭାରତୀୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଦୃତଲାଭ କରିଥିଲା ସେହି ଆପ୍‌କୁ ଏବେ ଗୁଗଲ ପକ୍ଷରୁ ଡିଲିଟ କରିଦିଆଯିବା ପରେ ବିବାଦ ଉପୁଜିଛି । ଏହି ଆପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ଅନେକ ଆପ୍‌ ଯଥା, ଟିକଟକ୍‌, ୟୁସି ବ୍ରାଉଜର୍‌, କ୍ୟାମସ୍କାନର ଭଳି ଆହୁରି ଅନେକ ଆପ ୟୁଜରଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍‌ରୁ ଡିଲିଟ କରାଯାଇପାରୁଥିଲା ।

Remove China Apps Removed From Google Play for Violating Its ...
Google

ତେବେ ସେନ୍ସର ଟାୱାର ଡାଟା ଦେଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆପ୍‌କୁ ୪.୭ ମିଲିୟନ ୟୁଜର ଡାଉନଲୋଡ କରିଥିଲେ । ଏହାସହ ଗୁଗଲ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ଟପ୍‌ ଟେନ୍‌ ଆପ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲା ”ରିମୁଭ୍‌ ଚୀନ ଆପ୍ସ’ । ‘ରିମୁଭ୍‌ ଚୀନ ଆପ୍ସ’ ଜୟପୁରର ଏକ କମ୍ପାନୀ ‘ୱାନ ଟଚ୍‌ ଆପ ଲାବ୍ସ’ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୟୁଟ୍ୟୁବର କ୍ୟାରି ମିନତି ଟିକ୍‌ଟକରମାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କରିଥିବା ଭିଡିଓ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଡିଲିଟ ହେବା ପରେ ‘ବ୍ୟାନ୍‌ ଟିକଟକ୍‌’ କ୍ୟାମ୍ପେନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଆପରେ ପସନ୍ଦ ପ୍ରତିଶତ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା । ଖୁବ କମ ଦିନରେ ଟିକଟକ୍‌ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରେ ଗୁଗଲ ପକ୍ଷରୁ ଅନେକ ରିଭ୍ୟୁ ଡିଲିଟ କରିଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ଗୁଗଲର ଚୀନ ପ୍ରିତିକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରରେ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ, ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.