ଜନ୍ମଦିନର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଏମ୍.ଏସ୍ ଧୋନି, ସାରା ଦୁନିଆ ଠିଆ ହୋଇ କଲା ନୋଟିସ୍ ।

ଜନ୍ମଦିନର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଏମ୍.ଏସ୍ ଧୋନି ସାରା ଦୁନିଆ ଠିଆ ହୋଇ କଲା ନୋଟିସ୍, Happy Birthday Ms Dhoni, Dhoni, Mahi, Indian Cricket, Happy Birthday, Nitidina

ଏମଏସ ଧୋନିଙ୍କ ୩୯ ତମ ଜନ୍ମଦିନରେ ଜଣେ ପ୍ରଶଂସକ ସେହି ଦିନକୁ ମନେ ପକାଇ କହିଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଭାବୁଥିଲୁ “ୟେ ଲେଡ଼କା କନ୍ ହେ?”

ଏହା ଏକ ଖରାଦିନ ଥିଲା, ଭାରତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସହ ଖେଳୁଥିବାରୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଆମର ଟିଭି ପରଦାରେ ଦେଖୁଥିଲୁ । ସେମାନେ ଭ୍ରମଣ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଦଳ ରହିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କର ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶ କାର୍ଡରେ କୁମାର ସାଙ୍ଗାକାରା, ସନାଥ ଜୟସୁରିୟା, ମାର୍ଭାନ୍ ଅଟାପଟ୍ଟୁ, ମହେଲା ଜୟୱାର୍ଡେନେ, ଚାମିଣ୍ଡା ଭାସ୍ ଏବଂ ମୁଟିୟା ମୁରଲୀଧରନ୍ ଭଳି କେତେକ ଭୟାନକ ନାମ ରହିଥିଲା । ଏହି ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଦଳକୁ ସାମ୍ନା କରିବା ମଧ୍ୟ ଏକ କଷ୍ଟକର କାର୍ଯ୍ୟ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଭାରତ ନିଜ ଦେଶରେ ଖେଳୁଥିଲା ଏବଂ ସେମାନେ ଏହି ୭ ମ୍ୟାଚ୍ ମାରାଥନ୍ ODI ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତି ସାରିଛନ୍ତି ।

Happy Birthday Mahendra Singh Dhoni
Google

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାବାସୀ ଏଠାରେ ବିଜୟ ଖୋଜୁଥିଲେ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଭଲ ସ୍କୋର କରିବା ପାଇଁ ଜୟପୁରର ମନ୍ଥର ପିଚ୍ ଏକ ଆଦର୍ଶ ସ୍ଥାନ ଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଏକ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ୱିକେଟ୍ କିପର ଖୋଜୁଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ନୟନ ମୋଙ୍ଗିଆ ତାଙ୍କ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ଟଙ୍ଗାଇ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ବଦଳରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ବେଞ୍ଚରେ କେହି ନଥିଲେ । ମୋଙ୍ଗିଆ ହାରାହାରି ୱିକେଟ୍ କିପର ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ ତାଙ୍କର ଇନପୁଟ୍ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିଥିଲା । ସେ ଜଣେ ପିଚ୍-ହିଟର୍ ଥିଲେ ଏବଂ ସ୍ଲୋଗ୍ ଓଭରରେ ବହୁ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଭଳି କେହି ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଚାହୁଁଥିଲେ ।

ସବା କରିମ୍ ଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏକ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଆଘାତ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅରକୁ ଅକାଳରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଭାରତୀୟ ଦଳ କିଛି ନାମ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ – ସମୀର ଦିଗେ, ଅଜୟ ରତ୍ରା, ବିଜୟ ଦାହିଆ, ପାର୍ଥିବ ପଟେଲ ଏବଂ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ । ଏହି ସମସ୍ତ ଖେଳାଳିଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ଥିଲା – ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଭଲ ଘରୋଇ ରେକର୍ଡ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ୱିକେଟ୍ ପଛରେ ଏକ ହାରାହାରି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଅସୁବିଧାଟି ହେଲା, ସେମାନେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିଲେ ଯେହେତୁ ସେ ସମସ୍ତ ODI ମ୍ୟାଚରେ ପାର୍ଟ ଟାଇମ ୱିକେଟକିପର ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରୁଥିଲେ ଏବଂ କୌଣସି ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ୱିକେଟ୍ କିପର ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ଦକ୍ଷତା ସହିତ ମେଳ କରିପାରିନଥିଲେ ।

M.S. Dhoni―the 10,000-run club's ugly duckling - The Week
Google

ଧୋନି, ଲମ୍ବା କେଶ, ସିଧା ଚେହେରା ଏବଂ ଏକ ଶାନ୍ତ ବ୍ୟବହାର । ଏମ ଏସ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଥିଲା, ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ପରୀକ୍ଷା ଥିଲା । ତାଙ୍କ ପଛରେ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଘରୋଇ କ୍ୟାରିୟର ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ୱିକେଟ୍ କିପରଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଲଟ୍ ଉପଲବ୍ଧ ନଥିବାରୁ ସେ ଭାରତ ପାଇଁ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇନଥିଲେ ।

କିନ୍ତୁ ଏହା ତାଙ୍କର ସୁଯୋଗ ଥିଲା, ସେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ମୋତେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଫିଲ୍ମ “ଏମଏସ ଧୋନି – ଦ ଅନଟୋଲ୍ଡ ଷ୍ଟୋରୀ” କୁ ପ୍ରମୋସନ କରୁଥିଲେ ଯେ ସେ ଚିନ୍ତିତ ନୁହଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଯଦି ସେ ଏହି ସିରିଜରେ ସ୍କୋର ନକରନ୍ତି ତେବେ କଣ ହେବ ସେ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଜାଣିଛନ୍ତି । “ସେମାନେ (ବିସିସିଆଇ) ଅତିରିକ୍ତ ପରି ୱିକେଟ୍ କିପର ବଦଳାଉଥିଲେ ଏବଂ ମୋ ସହ ମୋର ଏହି ଗୋଟିଏ ସୁଯୋଗ ଥିଲା । ମୁଁ ସେଠାରେ ବିଫଳ ହେବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲି ।”

ଏହା ଏକ ବିଶେଷ ଦିନ ଥିଲା । ଶ୍ରୀଲଙ୍କାବାସୀ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ବିଜୟ ଖୋଜୁଥିଲେ ଏବଂ ୧୪୭ ବଲରୁ ସାଙ୍ଗାକରାଙ୍କ ୧୩୮ ରନ୍ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁକିଛି ଠିକ୍ କରିଥିଲା । ଜୟୱାର୍ଡେନ ୭୦ ରୁ ୭୧ ରନ୍ କରି ଲଙ୍କାନ୍ସ ସ୍କୋରବୋର୍ଡରେ ୨୯୮ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ।

ଜୟପୁରର ସାୱାଇ ମାନସିଂହ ଷ୍ଟାଡିୟମ ଭିଡ଼ରେ ଭରପୂର ଥିଲା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଓପନର୍ ବିରେନ୍ଦର ସେହୱାଗ ଏବଂ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଟିଭି ସେଟରେ ଲାଗିଥିଲେ । ୨୯୮ ଏକ ସହଜ ସାଧ୍ୟ ପରି ଦେଖାଯାଉଥିଲା, ଯେହେତୁ ‘ମାଷ୍ଟର ବ୍ଲାଷ୍ଟର’ ଏବଂ ‘ମୁଲତାନ୍ କା ସୁଲତାନ୍’ ପିଚ୍ ଉପରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ । ଆମେ ଭାବୁଥିଲୁ ସଚିନ୍ ଆଜି ଆଉ ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ସ୍କୋର କରିବେ କିନ୍ତୁ ସେ କରିନାହାଁନ୍ତି । ଭାସ୍ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଦ୍ରୁତ ଗତିଶୀଳ ଆଉଟସ୍ୱିଙ୍ଗର୍ ଭାବରେ ନାମିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସାଙ୍ଗକକାର ଷ୍ଟମ୍ପ୍ ପଛରେ ଭୁଲ୍ କରିନଥିଲେ । ସଚିନ ପ୍ୟାଭିଲିୟନକୁ ଫେରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ ପୁରା ଷ୍ଟାଡିୟମ ହତାଶ ହୋଇ ଠିଆ ହେଲା, ସତେ ଯେପରି ଏହା ମ୍ୟାଚର ଶେଷ ।

MS Dhoni revered by fans on Twitter for completing 15 years in ...
Google

ଏହା ଏକ ଖରାଦିନ ଥିଲା ଏବଂ ଆମେ ଆମର ଟେଲିଭିଜନରେ ଏହି ପୁରା ଘଟଣା ଦେଖୁଥିଲୁ । ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ଏବଂ ଆମେ ଜାଣିଥିଲୁ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅଗ୍ରଗତି କରିବ କିନ୍ତୁ ରାହୁଲ ଆସି ନାହାଁନ୍ତି, ଅନ୍ୟ କେହି ଭିତରକୁ ଗଲେ, ଏହା ଥିଲେ ଧୋନି!

ମୋ ବାପା ବଡ ପାଟି କରି କହିଥିଲେ, “ଇସ୍କୋ କାହାଁ ଭେଜ ଦିୟା (ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ କାହିଁକି ପଠାଇଲେ)?

ସେ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ଅଳ୍ପ କିଛି ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇ ନଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ପାଇଁ ତିନି ନମ୍ବର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ଆସୁଥିଲେ । ସେ ସେହି ଭୂମିକା ରେ ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କଲାବେଳେ କେହି ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କଲେ ନାହିଁ । ସେହୱାଗ ତାଙ୍କୁ କିଛି କହି ନଥିଲେ, ସେ ଭିତରକୁ ଆସି ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଏବଂ ମୋ ମନକୁ ଆସିଲା ଯେ ସେ ଅଧିକ ଦିନ ରହିବେ ନାହିଁ ।

ତାଙ୍କର ପୁରା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି ସେହି ଲମ୍ବା ତରଙ୍ଗୀ କେଶ ଲୁକ । ଏହି ପ୍ରକାର ହେୟାରଡୋ ସହିତ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ କେହି ଦେଖି ନଥିଲେ । ସମାଲୋଚକମାନେ ତାଙ୍କ ହେୟାର ଷ୍ଟାଇଲ ବିଷୟରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ କାରଣ ତାଙ୍କ କ୍ରିକେଟ୍ ଶିଳ୍ପ ବିଷୟରେ ସେମାନଙ୍କର କିଛି କହିବାର ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ପରେ ଏହା ଘଟିଲା । ଏହା ଏକ ରନ୍ ଝଡ ଥିଲା ଯାହାକି ସାୱାଇ ମାନସିଂହ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମାନଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା । ଧୋନି ଏକକ ହାତରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବୋଲିଂର ଭୟଙ୍କର ଆକ୍ରମଣକୁ ବ୍ଲାଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ।

ସେ ୧୪୫ ବଲରୁ ୧୮୩ ର ବିଶାଳ ଇନିଂସ ସମୟରେ ୧୫ ଟି ଚୌକା ଏବଂ ୧୦ ଟି ବିଶାଳ ଛକା ମାରିଥିଲେ । ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବୋଲରମାନେ ତାଙ୍କ ଚରିତ୍ରବାଦୀ ବ୍ୟାଟିଂ ସାମ୍ନାରେ ଛୋଟ ଦେଖାଯାଉଥିଲେ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସମର୍ଥକମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ମୋର ସେଦିନ ବହୁତ ସ୍ପଷ୍ଟ ମନେ ଅଛି । ଧୋନି ସେହୱାଗ, ଦ୍ରାବିଡ ଏବଂ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ପରି ସ୍ପଟ୍ ଲାଇଟ୍ ଚୋରି କରି ଭାରତକୁ ବିଜୟରେ ନେଇଥିଲେ ।

MS Dhoni unavailable for selection until November | Cricket – Gulf ...
Google

ଏହା ଏକ ସହଜ ମ୍ୟାଚ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ସେ ଏହାକୁ ସହଜ କରିଦେଲେ । ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏକ କଠିନ ଦଳ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେଦିନ ସେମାନେ ଏକ ଉତ୍ସାହୀ ଦଳ ପରି ଦେଖାଯାଉଥିଲେ ।

ସେଦିନ, ଭାରତୀୟ ଦଳର ପରବର୍ତ୍ତୀ ୱିକେଟ୍ କିପର ପାଇଁ ଭାରତର ସନ୍ଧାନ ସମାପ୍ତ ହେଲା ଏବଂ ମୋ ବାପା ଏଥର ଦୃଢ ଭାବରେ କହିଥିଲେ, “ୟେ ଲେଡ଼କା କୁଚ କରଗା (ଏହି ବାଳକ କିଛି କରିବ)!”

ସେହି ‘ଲେଡ଼କା’ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଧିନାୟକ ହୋଇପାରିଥିଲା ଏବଂ ଆମେ ୨୦୧୧ ରେ ଆମର ଦ୍ୱିତୀୟ ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ୍ ଜିତିଥିଲୁ, ଯାହାକି ଦୀର୍ଘ ୨୮ ବର୍ଷର ମରୁଡ଼ି ସମାପ୍ତ କରିଥିଲା ।

ତାଙ୍କର ୩୯ ତମ ଜନ୍ମଦିନରେ, ଆମେ ସମସ୍ତେ ସେହି ଦିନକୁ ଭଲଭାବେ ମନେ ରଖିଛୁ । କିନ୍ତୁ ଏକ ଗୌରବମୟ କ୍ୟାରିୟର ପରେ ସେ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ସେ ଏହାକୁ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଡାକିବେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ସମସ୍ତ ମହାନଙ୍କ ପରି ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟକୁ ଯିବେ । କିନ୍ତୁ ମୁଁ ସେହି ଦିନକୁ ସର୍ବଦା ମନେ ରଖିବି ଯେତେବେଳେ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହେଲା – ଏହା ଏକ ଖରାଦିନ ଥିଲା ଏବଂ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଭାବୁଥିଲୁ – “ୟେ ଲେଡ଼କା କନ୍ ହେ?”

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏମିତି ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମର ଏହି ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଏହି ଖବର ଟି ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କୁ ଶେୟର କରନ୍ତୁ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.