ଜାଣିନିଅନ୍ତୁ ଶୀତଋତୁରେ ପିଜୁଳି ଖାଇବାର ଫାଇଦା, ପେଟର ସମସ୍ୟା ହେବ ଛୁମନ୍ତର ।

Health benefits Know the benefits of eating guava in winter stomach troubles will be reduced

ପେଟର ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ହେଲେ ସକାଳ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟା ଦୁଇ ସମୟରେ ପିଜୁଳି ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ।

ପିଜୁଳିର ନାମ ନେଲେ ହିଁ କେତେକ ଲୋକଙ୍କ ମୁହଁରେ ଲାଳ ଆସିଯାଏ । କ୍ୱଚିତ ଏମିତି କେହି ଥିବେ,ଯାହାକୁ ପିଜୁଳି ପସନ୍ଦ ହୋଇନଥିବ। ଖଟା-ମିଠା ପିଜୁଳି ନା କେବଳ ସ୍ଵାଦରେ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ବରଂ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ପିଜୁଳିର ମଞ୍ଜିକୁ ଗୁଣକାରୀ କୁହାଯାଇଛି । ପିଜୁଳିରେ ଭରପୂର ଭିଟାମିନ-ସି,କ୍ୟାଲସିୟମ, ଫସଫରସ୍ ଓ ଆଇରନ ଥାଏ।ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପିଜୁଳିର ଫାଇଦା ବିଷୟରେ ।

These are 10 benefits of eating guava in winter, if you know, you will eat  every
Google

ମାଇଁଉପଚାରର ଅନୁସାରେ,ପେଟ ଦରଜର ସମସ୍ୟା ଭୁଲ ଖାଦ୍ୟପେୟ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ ଏହା କୌଣସି ରୋଗ ନୁହେଁ, ବରଂ ଖାଦ୍ୟପେୟରେ ଅନିୟମିତତା ପାଇଁ ପେଟ ଦରଜର ସମସ୍ୟା ସାଧାରଣ ଅଟେ। ଏହାକୁ ଠିକ କରିବା ପାଇଁ ଲୁଣ ସହିତ ପାଚିଲା ଅମୃତଭଣ୍ଡାର ସେବନ କରିବା ଦରକାର, ଏହା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଦରଜ ଠିକ ହୋଇପାରେ। ଏହା ଛଡା ପିଜୁଳିର ମଞ୍ଜି ପେଟ ସଫା କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ।

ପେଟର ସମସ୍ୟା ଦୂର କରେ ପିଜୁଳି:

ଯେଉଁମାନଙ୍କର ବେଶି ପେଟର ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ ,ସେମାନଙ୍କୁ ଜଳଖିଆରେ ପ୍ରତିଦିନ ପିଜୁଳିର ସେବନ କରିବା ଦରକାର। ପେଟର ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ହେଲେ ସକାଳ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟା ଦୁଇ ସମୟରେ ପିଜୁଳି ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଇପାରେ।

ପେଚିଶ ରୋଗରେ ଲାଭଦାୟକ:

ପିଲାମାନଙ୍କରେ ପେଚିଶ ହେବା ଦ୍ୱାରା ପିଜୁଳିର ୧୫ ଗ୍ରାମ ଚେରକୁ ୧ ଗିଲାସ ପାଣିରେ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁଟାନ୍ତୁ,ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଅଧା ନ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହା ପରେ ଏହାକୁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅଳ୍ପ ଅଳ୍ପ ମାତ୍ରାରେ ଦିନକୁ ୨-୩ ଥର ପିଆନ୍ତୁ।ଏହା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କୁ ଫାଇଦା ହୋଇପାରେ। ଏହା ଛଡା ହଇଜା ହେଲେ ମଧ୍ୟ ପିଜୁଳିର ଛେଲି ଓ ଏହାର ପତ୍ରକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ କାଢ଼ା ବନାଇ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଉପଶମ ମିଳିପାରେ ।

Google
ହିମୋଗ୍ଲୋବିନ ବଢ଼ାଏ ପିଜୁଳି:

ପିଜୁଳିର ଆଇରନ ଏବଂ ଭିଟାମିନ-ସି ଦୁଇଟି ଯାକ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ। କାହିଁକିନା ଆଇରନ ହିମୋଗ୍ଲୋବିନ ବଢେଇବାରେ ଏବଂ ଭିଟାମିନ-ସି ଆଇରନକୁ ଶରୀରରେ ଅବଶୋଷିତ କରେଇବାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ,ଏଥିପାଇଁ ହିମୋଗ୍ଲୋବିନ ବଢିବା ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇଟି ତତ୍ତ୍ୱ ଦରକାର ଅଟେ। ଏହା କାରଣ ଅଟେ କି ଏନିମିୟାରେ ପୀଡ଼ିତ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ପିଜୁଳିର ସେବନ ନିଶ୍ଚୟ କରିବା ଦରକାର।

ଗ୍ୟାସ ଏସିଡିଟି ଦୂର କରିବାର କାରିଗରୀ ଔଷଧ:

ପିଜୁଳିର ମଞ୍ଜି ଏସିଡିଟି କମ କରେଇବାରେ ବହୁତ କାରିଗରୀ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ପାଇଁ ପିଜୁଳିର ମଞ୍ଜିକୁ କାଢି ଏଥିରେ ଗୋଲାପ ଜଳ,ମିଶ୍ରି ମିଶେଇକି ସେବନ କରନ୍ତୁ, ଏହା ଏସିଡିଟିରେ ଫାଇଦା ହୋଇଥାଏ । ହେଲେ ନିଶ୍ଚିତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଆଗ ପରାମର୍ଶ କରି ସେବନ କରନ୍ତୁ।

ରକ୍ତ ଅର୍ଶରେ ଲାଭଦାୟକ ପିଜୁଳିର ଛେଲି:

ରକ୍ତ ଅର୍ଶରେ ପିଜୁଳିର ଛେଲି ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ୫-୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଜୁଳିର ଛେଲି ଚୂରଣର କାଢ଼ା କରି ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ଅର୍ଶ ଠିକ ହୋଇପାରେ ।ଅର୍ଶର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏହି କାଢ଼ା ଲଗାତାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ରୂପେ ୧ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଇବା ଦରକାର।

6 Reasons For You To Have Guavas (Amrood) This Winter Season! - 1mg Capsules
Google
ଜ୍ୱର କମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ପିଜୁଳିର ପତ୍ର:

ମାଇଁ ଉପଚାର ଅନୁସାରେ ଯଦି ଜୋରରେ ଜ୍ୱର ହୋଇଥାଏ,ତେବେ ପିଜୁଳି ପତ୍ରର ଔଷଧିୟ ପ୍ରୟୋଗ ଲାଭକାରୀ ହୋଇଥାଏ। ପିଜୁଳି ପତ୍ରକୁ ଭଲ କି ବାଟି ଏହାର ରସ ବାହାର କରି ପିଇଲେ ଜ୍ଵର କମ ହୋଇଥାଏ।

ଏହି ଲେଖାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ନିୟମାବଳୀ କିଛି ଖାସ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ଥିତି ଓ ତା ସମ୍ଭାବିତ ଉପଚାର ପାଇଁ ଶିକ୍ଷଣୀୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଅଟେ। ଏହା କିଛି ଯୋଗ୍ୟ ଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉପଚାର ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପିଲାକୁ ଏହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରି ଏହି ଲେଖାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଉପଚାର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ହେଲା ମନେରଖନ୍ତୁ ପ୍ରଥମେ ଡ଼ାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.