ଆଇପିଏଲ୍ 2020 ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳର ଆସିଲା ଆଦର୍ଶ ୧୧ ଜଣିଆ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଲିଷ୍ଟ । ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ କିଏ ଖେଳିବେ ।

Here is an ideal starting XI for each 2020 IPL team, ଆଇପିଏଲ୍ 2020 ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳର ଆସିଲା ଆଦର୍ଶ ୧୧ ଜଣିଆ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଲିଷ୍ଟ । ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ କିଏ ଖେଳିବେ, IPL 2020, IPL, Cricket, Indian Cricket, IPL

ପୂର୍ବତନ ଭାରତ, କେକେଆର୍ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଆଇପିଏଲ୍ ରେ ରନ ଉପରେ ନଜର ରଖି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳ ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ଏକାଦଶ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି ।

ଡିଫେଣ୍ଡିଂ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ବୋଧହୁଏ ଏକମାତ୍ର ଦଳ ଯିଏକି ଚଳିତ ବର୍ଷ ନିଲାମ ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ବେସ୍ ଆବୃତ କରିଥିଲେ । ତଥାପି, ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଥିବା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦଳ ବ୍ୟତୀତ ସେମାନେ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଟ୍ରେଣ୍ଟ ବୋଲ୍ଟ ଏବଂ ଶେରଫେନ୍ ରାଉଟରଫୋର୍ଡଙ୍କୁ ନେଇଥିଲେ । କ୍ରିସ୍ ଲିନ୍ ଏବଂ ନାଥାନ୍ କୁଲଟର-ନାଇଲ୍ ମଧ୍ୟ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିଲେ । ମୁମ୍ବାଇର ସବୁ ବିଭାଗରେ ସର୍ବଦା ଗଭୀରତା ରହିଆସିଛି ଏବଂ ୟୁଏଇର ସର୍ତ୍ତକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍ପିନ୍ ବୋଲିଂରେ ଥିବା ଅଭିଜ୍ଞତା ପାଇଁ ବୋଧହୁଏ ଏହି ସିଜିନ ଭିନ୍ନ ହେବ ନାହିଁ । ଲାସିଥ୍ ମାଲିଙ୍ଗା ବିଳମ୍ବରେ ବାହାରିଯାଇଥିଲେ, ଏକ ସ୍ପିନରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବଦଳରେ ଯୋଡିବାର ଏକ ସୁଯୋଗ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଜେମ୍ସ ପାଟିନ୍ସନ୍ ଯୋଗଦାନ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଦ୍ରୁତ ବୋଲିଂକୁ ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଛନ୍ତି ।

a person standing on a stage: © ESPNcricinfo Ltd
ESPNcricinfo

ଯଦି ଆଇପିଏଲ୍ ପରି ଏକ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଭଲ କରିବାକୁ ଅଭିଜ୍ଞତା ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ତେବେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣ ଅଛି । ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଯେତେବେଳେ CSK ୨.୦ ସ୍କ୍ଡ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା, ସମାଲୋଚକମାନେ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ସାଧାରଣ ଧାରଣା ଥିଲା ଯେ ଏହିପରି ଏକ ପୁରୁଣା ଦଳ ଏକ ସିଜିନରୁ ଅଧିକ ସମୟ ରହିବାର ସମ୍ଭାବନା ନଥିଲା ଏବଂ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଘାତ ଏବଂ ଫର୍ମ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇପାରେ । ଏକ ସତ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଥିଲା ଯେ ଅନେକ CSK ଖେଳାଳି ବର୍ଷସାରା ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳୁ ନଥିଲେ, ଅତନ୍ତପକ୍ଷେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଯାହା ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ଦଳ ପରି ମନେ ହେଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଲଗାତାର ଦୁଇଟି ସଫଳ ସିଜିନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭୁଲ ପ୍ରମାଣିତ କଲା । ସମାନ ଚିନ୍ତାଧାରା ପୁଣିଥରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ହାଲୁକା ସ୍ୱରରେ । ସୁରେଶ ରାଇନା ଏବଂ ହରଭଜନ ସିଂଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ଏମଏସ ଧୋନିଙ୍କ ବିକଳ୍ପକୁ ସୀମିତ ରଖିଛି । ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି CSK ପ୍ରକୃତରେ ଉଭୟ ଫର୍ମ ହରାଇବା କିମ୍ବା ଅବଶିଷ୍ଟ କୌଣସି ପ୍ରମୁଖ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଆଘାତ ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ ।

a person in a costume: © ESPNcricinfo Ltd
ESPNcricinfo

ଯଦିଓ ଶେଷ ଭାଗରେ ବୋଲିଂ ଏବଂ ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ ଶେଷ କରିବା ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ, ସେମାନେ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଏବର୍ଷ ସାମାନ୍ୟ ଉର୍ନତ କରିପାରନ୍ତି । ଗ୍ରାଉଣ୍ଡଗୁଡିକ ବହୁତ ବଡ ଏବଂ କମ୍ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅନୁକୂଳ ପିଚ୍ ସେମାନଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ କାମ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଶିବମ୍ ଦୁବେ, ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ନବଦୀପ ସାଇନିଙ୍କ ଭଳି ବ୍ଲକରେ ଆଉ ନୂଆ ପିଲା ନାହାଁନ୍ତି – ସମସ୍ତେ ନିୟମିତ ଭାବେ ଟି -୨୦ ରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଖେଳୁଛନ୍ତି, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ବଡ଼ ଅବଦାନ ଆଶା କରିବା ଠିକ୍ । ମୋଏନ୍ ଅଲି, କ୍ରିସ୍ ମୋରିସ୍, ଦୁବେ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ଟି -୨୦ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଲୋଅର୍ଡର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦଶନ କରିନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହା ପୂର୍ବ ବର୍ଷର ଆରସିବି ଲୋ ଅର୍ଡର ଭଳି ଖରାପ ନୁହେଁ ।

a screenshot of a cell phone: © ESPNcricinfo Ltd
ESPNcricinfo

କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ ସେମାନଙ୍କ ଫ୍ରଣ୍ଟ-ଲାଇନ୍ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବେଲ୍ଟ ତଳେ କିଛି ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ କ୍ରିକେଟ୍ ନେଇ ଆଇପିଏଲକୁ ଆସିବାର ବିଶେଷ ସୁବିଧା ରହିଛି । ଏବଂ ଦଳର କିଛି ଯୁବ ଭାରତୀୟ ଦ୍ରୁତ ବୋଲରଙ୍କ ଫିଟନେସ୍ ଚିନ୍ତା କାରଣ ବୋଲି ମନେହୁଏ । ଏହି ଆଇପିଏଲ୍ ଶୁଭମ ଗିଲଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଅର୍ଡରକୁ ଶୀର୍ଷରେ ଥିବା ଏକ ସ୍ଥାନକୁ ପକା କରିବା ସହିତ ତାଙ୍କ ଭାରତର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ । ପୀୟୁଷ ଚାୱଲା ଆଉ ଦଳରେ ନଥିବାରୁ ସ୍ପିନ୍ ବୋଲିଂର ଭାର ସୁନୀଲ ନାରିନ ଏବଂ କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ ।

a person holding a sign: © ESPNcricinfo Ltd
ESPNcricinfo

ଗତ ବର୍ଷ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସବୁ ଦଳ ଉପରେ ଭାରୀ ପଡିଥିଲା ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଭାରୀ ପଡିବେ ବୋଲି ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି । ଯଦିଓ ସେମାନେ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି, ତଥାପି ଯଦି କୌଣସି ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ କ୍ରମରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ନକରନ୍ତି ତେବେ ସବୁକିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ । ୟୁଏଇରେ ଥିବା ପିଚ୍ ଏବଂ ବ୍ୟାଟିଂ ଅନୁପଯୋଗୀ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଆପଣଙ୍କୁ କେନ୍ ୱିଲିୟମ୍ସନ୍ ଙ୍କୁ ଖେଳିବାକୁ ପ୍ରଲୋଭିତ କରିପାରେ, ଯିଏ ବେଞ୍ଚକୁ ଗରମ କରିବା ପାଇଁ ଜଣେ ଭଲ ଖେଳାଳି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଜନି ବେୟାରଷ୍ଟୋ ଓ ଡେଭିଡ ୱାର୍ଣ୍ଣର ଆରମ୍ଭରୁ ଭଲ ରନ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, କାରଣ ରସିଦ ଖାନ ଜଣେ ଶୋ-ଇନ୍ । ସେମାନେ ମିଚେଲ ମାର୍ଶଙ୍କୁ ଅନେକ ଖେଳ ଦେବାରେ ସଫଳ ହେବେ କି ନାହିଁ ତାହା ଦେଖିବାକୁ କୌତୁହଳପ୍ରଦ ହେବ, କାରଣ ଏହାର ଅର୍ଥ ମହମ୍ମଦ ନବୀଙ୍କୁ ଖେଳିବେ ନାହିଁ, ଯିଏକି ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ସିପିଏଲରେ ଉଭୟ ବ୍ୟାଟ୍ ଏବଂ ବଲ୍ ସହିତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରଦଶନ କରିଥିଲେ ।

a person with a helmet on: © ESPNcricinfo Ltd
ESPNcricinfo

ଗୋଟିଏ ଦଳ ଯିଏ ଚାହିଁଲେ ଖୁସିରେ କେବଳ ତିନିଜଣ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ନେଇ ଖେଳିପାରିବେ ତାହା ହେଉଛି ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ । ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟିଂ ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକର ଗଭୀରତା ହୁଏତ ସେମାନଙ୍କର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିବ ଯଦିଓ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାନେ ବସିବେ । ଆର ଅଶ୍ୱିନ, ଆକ୍ସାର ପଟେଲ, ସନ୍ଦୀପ ଲାମିଚାନେ ଏବଂ ଅମିତ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ନେଇ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ପିନ୍ ବିଭାଗ CSK ସହିତ ସମାନ ଅଟେ । ସେହି ଚାରିଟି ମଧ୍ୟରୁ ଯେକୌଣସି ତିନି ଜଣ ସମସ୍ତ ଖେଳ ଖେଳିପାରେ । ଗତ ବର୍ଷ ଏକ ଅଭିଜ୍ଞ ନିମ୍ନ-ମଧ୍ୟମ କ୍ରମରେ ସେମାନଙ୍କର ସାମାନ୍ୟ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆଲେକ୍ସ କେରି, ଶିମ୍ରନ୍ ହେଟମିୟର ଏବଂ ମାର୍କସ ଷ୍ଟୋଇନିସଙ୍କ ଯୋଗଦାନ ସହିତ ଏହାର ଯତ୍ନ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଯଦି ଏହି ଦଳ ଏହାର ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ଭାବନାକୁ ଖେଳେ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଆଇପିଏଲ୍ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିବାର ସୁବର୍ନ ସୁଯୋଗ ଅଛି ।

a person holding a sign: © ESPNcricinfo Ltd
ESPNcricinfo

କିଙ୍ଗସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବର ଅଧିନାୟକ ଏବଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ଇତିହାସ ରହିଛି ଏବଂ ଏହି ସିଜନ ଭିନ୍ନ ନୁହେଁ । ଆଇପିଏଲ୍ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ଏବଂ ଅନିଲ କୁମ୍ବଲେ ନୂତନ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଅଟନ୍ତି । ରାହୁଲ, ନିକୋଲାସ୍ ପୁରାନ୍ ଏବଂ ଗ୍ଲେନ୍ ମ୍ୟାକ୍ସୱେଲ ପାଇଁ ଦଳ ପାଇଁ କିଛି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜେତା ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ଫାଙ୍କା ଅଛି । ଗତ ୧୨ ମାସରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲ ଯେପରି ଅଗ୍ରଗତି କରିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ତଥା ରାଜ୍ୟ ସାଥୀ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଓପନର୍ ଭାବରେ ଏହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସଫଳତା ବର୍ଷ ହେବା । କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ଆରମ୍ଭ ଇଲେଭେନରେ କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ । ଉଭୟ ସ୍ପିନ୍ ଏବଂ ପେସ୍ ବିଭାଗରେ ପଞ୍ଜାବର ବୋଲିଂ ଟିକେ ପତଳା ମନେହୁଏ ଏବଂ ଏହା ଅନ୍ତିମ ଚାରିଟି ସିଜନରେ ତଳ ସ୍ଥାନ ଦେଇଥିଲା ।

a baseball player holding a bat: © ESPNcricinfo Ltd
ESPNcricinfo

ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି – ଜୋସ୍ ବଟଲର୍, ଷ୍ଟିଭେନ୍ ସ୍ମିଥ୍, ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଏବଂ ଜୋଫ୍ରା ଆର୍ଚର – ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖେଳ ପାଇଁ ଭଲ ପ୍ରଦଶନ କରିବେ । ଯଦି ସେମାନେ ଫିଟ୍ ଏବଂ ଉପଲବ୍ଧ, ଏହି ଚାରି ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ଖେଳାଳି ଫର୍ମରେ ସାମାନ୍ୟ କମ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ବଦଳାଇବା କଷ୍ଟକର । କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ରୟାଲ୍ସର ମିଶ୍ରଣ ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବ ନାହିଁ, ଏବଂ କମ୍ ପ୍ରଶଂସିତ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିମାନେ ଅନ୍ୟ ସ୍ଲଟ୍ଗୁଡ଼ିକରେ ଫିଟ୍ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ସେମାନଙ୍କ ବୋଲିଂ ପରିମାଣ ଉପରେ ଭାରୀ କିନ୍ତୁ ଗୁଣବତ୍ତା ଉପରେ ଟିକେ କମ୍, ଅର୍ଚାର ଏବଂ ଶ୍ରେୟାସ ଗୋପାଳଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ । RR ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ସିଜନ ପାଇବା ପାଇଁ, ସେମାନଙ୍କର ବଡ ଚାରି ଖେଳାଳି ନିଜେ ଅଧିକାଂଶ ଖେଳରେ ନିଜ ପ୍ରଦଶନ ସହିତ ଜିତିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

RR © ESPNcricinfo Ltd
ESPNcricinfo

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

 

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.