ୟୁପି ଜେଲରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଇଂଜିନିୟର ଏବଂ ପୋଷ୍ଟ ଗ୍ରାଜୁଏଟ କଏଦୀ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ।

Highest engineer and post-graduate in jail UP Maharashtra

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅପରାଧ ରେକର୍ଡ ବ୍ୟୁରୋ (NCRB) ର କ୍ରାଇମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ପରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନମ୍ବର ଆସୁଛି। ଯେଉଁଠି ଅଧିକ ପାଠ ପଢିଥିବା କଏଦୀ ବନ୍ଦ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଲିଷ୍ଟରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ନମ୍ବର ୩ରେ ଅଛି।

କୁହାଯାଏ ପାଠ ପଢିଥିବା ଲୋକ ଅପରାଧ କରିବା ପୂର୍ବରୁ କେତେ ଥର ଭାବିଥାଏ, ହେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅପରାଧ ରେକର୍ଡ ବ୍ୟୁରୋ (NCRB)ର କ୍ରାଇମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କିଛି ଅଲଗା ପରିଣାମ ଆସିଛି। ଏନସିଆରବି ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଜେଲରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପାଠ ପଢିଥିବା କଏଦୀ ମାନେ ଅଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଅଧିକତମ ଇଂଜିନିୟର ଏବଂ ପୋଷ୍ଟ ଗ୍ରାଜୁଏଟ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନମ୍ବର ଆସୁଛି ଏବଂ ତା ପରେ ୩ୟ ସ୍ଥାନରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଅଛି ।

Highest engineer and post-graduate in jail UP Maharashtra
Google

ଏନସିଆରବି ର କ୍ରାଇମ ଇନ ଇଣ୍ଡିଆ ର ୨୦୧୯ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏକ ଏପରି ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠି ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଇଂଜିନିୟର, ଡିପ୍ଲୋମା ଧାରକ କେନ୍ଦ୍ର ଅଟେ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଭାରତର ଜିଲ୍ଲା ମାନଙ୍କରେ ଟେକନିକାଲ ଡିଗ୍ରୀ ରଖୁଥିବା ପାଖା ପାଖି ୩ ହଜାର ୭୪୦ କଏଦୀ ବନ୍ଦ ଅଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ୟୁପି ଜିଲ୍ଲାରେ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଜିଲ୍ଲାରେ ୭୨୭ କଏଦୀ ଏମିତି ଅଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ପାଖରେ ଟେକନିକାଲ ଡିଗ୍ରୀ ଅଛି। ଏହା ଛଡା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୪୯୫ କଏଦୀଙ୍କ ପାଖରେ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୩୬୨ କଏଦୀଙ୍କ ପାଖରେ ଟେକନିକାଲ ଡିଗ୍ରୀ ଅଛି। ଭାରତ ଜେଲରେ ବନ୍ଦ ୫୨୮୨ କଏଦୀଙ୍କ ପାଖରେ ପୋଷ୍ଟ ଗ୍ରାଜୁଏଟ ଡିଗ୍ରୀ ଅଛି। ଏଥିରୁ ୨୦୧୦ କଏଦୀ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ଦ ଅଛନ୍ତି।

Highest engineer and post-graduate in jail UP Maharashtra
Google

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଜିଲ୍ଲା ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଡିଜି) ଆନନ୍ଦ କୁମାର କହିଲେ ଟେକନିକାଲ ଡିଗ୍ରୀ ରଖିଥିବା ଅଧିକ କଏଦୀ ବଳାତ୍କାର ଏବଂ ଦହେଜ ହତ୍ୟା ଅପରାଧରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ଛଡା କିଛି ଆର୍ଥିକ ଅପରାଧ ଯୋଗୁଁ ମଧ୍ୟ ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଭାରତର ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ଅପରାଧ ପାଇଁ ୩ଲକ୍ଷ ୩୦ ହଜାର ୪୮୭ କଏଦୀ ଜେଲରେ ବନ୍ଦ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ନିଜର ଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଛନ୍ତି। ଆନଂଦ କୁମାର କହିଲେ ଯେ ପାଠ ପଢିଥିବା କେନ୍ଦ୍ରିୟର କୌଶାଲ ଜେଲ ଭିତରେ ଅନ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଜିଲ୍ଲାର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଡିଜି) ଆନଂଦ କୁମାର କହିଲେ ଯେ ଜେଲରେ ବନ୍ଦ ଥିବା ଟେକନିକାଲ ଡିଗ୍ରୀ କଏଦୀ ଜେଲର ଇଜେଲର ପରିସର ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କଏଦୀ ମାନେ ଜେଲର ଇଂବେଣ୍ଟ୍ରି ସିଷ୍ଟମ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମାଧ୍ୟମରେ କରିଛନ୍ତି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଏହା ସହିତ କିଛି କଏଦୀ ମଧ୍ୟ ଜେଲ ଭିତରେ ଜେଲ ରେଡିଓ ର ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.