ଚୀନ୍ ର ହାଇବ୍ରିଡ୍ ୱାର୍ ! ଚୀନ୍ ହାତରେ ଭାରତର ୧୦ ହଜାର ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଡାଟା ।

Hybrid warfare Ten thousand Indian important person data China is watching, ଚୀନ୍ ର ହାଇବ୍ରିଡ୍ ୱାର୍ ! ଚୀନ୍ ହାତରେ ଭାରତର ୧୦ ହଜାର ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଡାଟା, India, China, China Hybrid warfare, Narendra Modi, Nitidina, Cyber Crime

ଚୀନ୍ ସବୁ ଦେଖୁଛି, ଚୀନ୍ ର ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଯୁଦ୍ଧ । ସେମାନେ କେଉଁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି ଓ କାହିଁକି ଏବେ ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ ଚିନ୍ତାର କାରଣ । ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଚୀନ୍ ର ଏହା ହେଉଛି ସାଙ୍ଘାତିକ ଚାଲ୍ । ଚୀନ୍ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ୱାର୍ ପାଇଁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରୁଛି । ଏନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଚୀନ୍ ହାତରେ ଦେଶର ୧୦ ହଜାର ଗୁରୁତ୍ଵପୁର୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଡାଟା । ହେଲେ ଏଯାଏଁ କଳିଛି ଜଣ ପଡି ନାହିଁ ଯେ ଚୀନ୍ କଣ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଡାଟା ସଂଗହ କରୁଛି ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ସେନାମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ଟ୍ରକ୍ କରୁଛି ଚୀନ୍ । ‘ଜେନହୁଆ’ ଡାଟାବେସରେ ୨୫ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ୩୫୦ ସାଂସଦଙ୍କ ଡାଟା । ଦେଶର ୧୦ ହଜାର ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆଇଟି ଫାର୍ମ ‘ଜେନହୁଆ’ ର ଟ୍ରାକିଙ୍ଗ ।

China is watching — Political Establishment: 5 PMs, two dozen CMs, 350 MPs across all parties dominate key influencers tracked | Express Exclusive News,The Indian Express
Google

ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ, ବିଦେଶୀ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିବା କମ୍ପାନୀ “ଜେନହୁଆ” ଡାଟା ଇନଫରମେସନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କୋ ର କେବଳ ଚାଇନିଜ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଏହାକୁ ମନ୍ତବ୍ୟ ପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ନିକଟକୁ ଆସିବା ପରେ ଏହାକୁ ଟାଣି ନିଆଯାଇଥିଲା । ଟାର୍ଗେଟରେ ଏହା କି ପ୍ରକାର ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି, ଯେତେବେଳେ ଏହା ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜଡିତ ଅଛି ଏହାର ଅର୍ଥ କ’ଣ, ଚିନ୍ତାର କାରଣ କ’ଣ? ଏଠାରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକର ଉତ୍ତର ଦିଆଯାଇଛି:

ଜେନହୁଆ ଡାଟା କ’ଣ କରେ?

ରାଜନୀତି, ସରକାରୀ, ବ୍ୟବସାୟ, ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବଂ ନାଗରିକ ସମାଜରେ ଏହା ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରେ । ଚାଇନାର ଗୁପ୍ତଚର, ସାମରିକ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଥିବା ଜେନହୁଆ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ସମସ୍ତ ଡିଜିଟାଲ ପାଦଚିହ୍ନ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି, ଏକ “ସୂଚନା ଲାଇବ୍ରେରୀ” ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା କେବଳ ସମ୍ବାଦ ଉତ୍ସ, ଫୋରମ୍ ନୁହେଁ, କାଗଜପତ୍ର, ପେଟେଣ୍ଟ, ବିଡିଂ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରେ, ଏପରିକି ନିଯୁକ୍ତି ପଦବୀ ମଧ୍ୟ । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ, ଏହା ଏକ “ସମ୍ପର୍କୀୟ ଡାଟାବେସ୍” ନିର୍ମାଣ କରେ, ଯାହା ବ୍ୟକ୍ତି, ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ସୂଚନା ମଧ୍ୟରେ ଆସୋସିଏସନକୁ ରେକର୍ଡ ଏବଂ ବର୍ଣ୍ଣନା କରେ । ଏହି ବୃହତ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଏବଂ ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟଗୁଡିକର ଚାରିପାଖରେ ସର୍ବସାଧାରଣ କିମ୍ବା ଭାବନା ବିଶ୍ଳେଷଣରେ ବୁଣା, ଜେନହୁଆ “ବିପଦ ଗୁପ୍ତଚର ସେବା” ପ୍ରଦାନ କରେ ।

ଏହି ସାର୍ବଜନୀନ ଭାବରେ ତଥ୍ୟର ଅଧିକ ଉପଲବ୍ଧ ନୁହେଁ, ତେବେ ଚିନ୍ତା କ’ଣ?

ଏହା ପ୍ରତି ଡାଟା ନୁହେଁ ବରଂ ଏହାର ପରିସର ଏବଂ ବ୍ୟବହାର ଯାହା ଲାଲ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରି ବିପଦକୁ ଡାକିବା । ତେଣୁ ଜେନହୁଆର 24 x 7 ଘଣ୍ଟା ସମସ୍ତ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟାର୍ଗେଟରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ କରେ । ଲକ୍ଷ୍ୟର ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖେ; ସାଙ୍ଗ ଏବଂ ଅନୁସରଣକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୋଷ୍ଟ, ପସନ୍ଦ ଏବଂ ମନ୍ତବ୍ୟ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରେ; କୃତ୍ରିମ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଉପକରଣ ମାଧ୍ୟମରେ ଭୌଗଳିକ ଅବସ୍ଥାନ ପରି ଗତିବିଧି ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ କରେ ।

ଘରୋଇ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକ ଆଇନ ତଥା ଅର୍ଡର ପ୍ରୟୋଗଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଏପରି ତଥ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ଯେପରିକି ବିରୋଧର ଟ୍ରାକିଂ କିନ୍ତୁ କୌଣସି ତଦାରଖ କିମ୍ବା ତଦାରଖ ବିନା ବିଦେଶୀ ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କ ହାତରେ ଏହିପରି ତଥ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସେବା କରିପାରିବ । ମନଇଚ୍ଛା କୌଶଳୀକ ମନିଭର୍ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟାପକ ଫ୍ରେମୱର୍କରେ ଏକତ୍ରିତ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ଗ୍ରାନୁଲାର୍ ସୂଚନା ଏକତ୍ର କରାଯାଇପାରେ । ଜେନହୁଆ ନିଜେ “ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଯୁଦ୍ଧ” ରେ ଏହାର ଭୂମିକା ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ, ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଯୁଦ୍ଧ କ’ଣ?

୧୯୯୯ ମସିହାରୁ, ଚାଇନାର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଅବରୋଧିତ ଯୁଦ୍ଧ, ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଯୁଦ୍ଧର ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ମ୍ୟାପ୍ କରିଥିଲା, ହିଂସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜନୈତିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲା । ଲେଖକ କର୍ଣ୍ଣେଲ କିଆଓ ଲିଆଙ୍ଗ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣେଲ ୱାଙ୍ଗ ଜିଆଙ୍ଗସୁଇ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ନୂତନ ଅସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ଥିଲା ଏବଂ ଦିନେ ସକାଳେ “ଲୋକମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ଆବିଷ୍କାର କରିବେ ଯେ ବହୁତ ଭଦ୍ର ଏବଂ ଦୟାଳୁ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଆପତ୍ତିଜନକ ଏବଂ ସାଂଘାତିକ ବୈଶିଷ୍ଟ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ।

a screenshot of a cell phone
© The Indian Express

ବାସ୍ତବରେ, ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏହି ସମାନ ଉପକରଣ ମାଧ୍ୟମରେ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରନ୍ତି ।

“୨୦୧୪-୧୫ ରେ ରୁଷର ସଫଳତା (କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ଆନେ୍ଦାଳନ ଏବଂ ପୂର୍ବ ୟୁକ୍ରେନରେ ଘୋଷିତ ବିବାଦ) ପରଠାରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦେଶ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଯୁଦ୍ଧକୁ ଏକ ସୁଟ୍ ଦେଉଛି । କିନ୍ତୁ ଗତ ବର୍ଷ ହଂକଂ ବିରୋଧ ସମୟରେ ଆମେ ଦେଖିଥିବା ପରି ଚୀନ୍‌ର ସାମର୍ଥ୍ୟ ସହିତ ଖୁବ୍ କମ୍ ମେଳ ଖାଉଛି ବୋଲି ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ମନିଟରିଂ ଭାରତରେ କୌଣସି ନିୟମକୁ ଖଣ୍ଡନ କରୁଛି କି?

ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ନିୟମ, ୨୦୧୧ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇଟି ଆକ୍ଟ, ୨୦୦୦ ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ହେଉଛି “ଜଣେ ପ୍ରାକୃତିକ ବ୍ୟକ୍ତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଯେକୌଣସି ସୂଚନା, ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କିମ୍ବା ପରୋକ୍ଷ ଭାବରେ, ଅନ୍ୟ ସୂଚନା ସହିତ ମିଳିତ କିମ୍ବା ଉପଲବ୍ଧ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟେ । ” ଏହା ତଥାପି, ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ଉପଲବ୍ଧ କିମ୍ବା ସର୍ବସାଧାରଣ ଡୋମେନରେ ଉପଲବ୍ଧ ସୂଚନା ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରେ ନାହିଁ ।

ସିଧାସଳଖ ମାର୍କେଟିଂ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସର୍ତ୍ତ ଧାରଣ କରେ ନାହିଁ । ଯେତେବେଳେ ଏହା ତୃତୀୟ-ପକ୍ଷ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହକୁ ଆସେ (ଯେପରି ଜେନହୁଆ କରନ୍ତି), ଏହା ସାମାନ୍ୟ ଜଟିଳ । ନୂତନ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ବିଲ୍ ଡ୍ରାଫ୍ଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିବା ଜଣେ ଡାଟା ଗୋପନୀୟତା ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି, “ଏଠାରେ ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ କମ୍ପାନୀ ବିନା ଅନୁମତିରେ ଏହା କରୁଛି, ଏକ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ସାଇଟରୁ ଆପଣଙ୍କ ଜିଇଓ-ଅବସ୍ଥାନକୁ ସ୍କ୍ରାପ୍ କରି ଏହାକୁ ଅଂଶୀଦାର କରୁଛି । ଅତନ୍ତପକ୍ଷେ କେତେକ ଉନ୍ନତ ପ୍ରାଧିକରଣରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଦେଶର ଗୁପ୍ତଚର ବେଆଇନ ଦେଖାଯିବ । ” କିନ୍ତୁ ଗୋପନୀୟତା ନିୟମ ଏକ ବିଦେଶୀ ପ୍ରାଧିକରଣରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପ୍ରାୟ ଅସମ୍ଭବ କାରଣ ସେମାନେ ଦେଶଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଅଟନ୍ତି । ତାହା ଶୀଘ୍ର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ।

a screenshot of a cell phone screen with text
© The Indian Express
ଜେନହୁଆର ମନିଟରିଂକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା କ’ଣ?

ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ସହିତ ଫ୍ଲେର୍ ଅପ୍ ତୀବ୍ର ହେବାପରେ ଜୁନ୍ ଠାରୁ ଭାରତ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ “ଭାରତର ସାର୍ଵଭୌମତ୍ୱ ତଥା ଅଖଣ୍ଡତା, ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ରାଜ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସାଧାରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସୁରକ୍ଷା” ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହିପରି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ଜେନହୁଆଙ୍କ ପରି ଏକ ଅପରେସନ୍ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଜରିଆରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସାମରିକ, ଗୁପ୍ତଚର କିମ୍ବା ଅର୍ଥନୈତିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସମ୍ପତ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ନେଇ ନିକଟରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି ।

“କାହିଁକି ଏହି କମ୍ପାନୀ (ଜେନହୁଆ) ଏତେ ଦେଶରେ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ଆବଶ୍ୟକ କରେ? ଯଦି ଆପଣ ବହୁ ସ୍କ୍ରାପିଂ କରୁଥିବା ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡିକରୁ ଧ୍ୟାନ ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ କେବଳ ପ୍ରକ୍ସି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ବୋଲି ଡାଟା ପ୍ରାମାଣିକରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିବା କାନବ୍ରା ଭିତ୍ତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ରବର୍ଟ ପୋଟର କହିଛନ୍ତି । “ଏକମାତ୍ର ଯଥାର୍ଥ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ତଥ୍ୟକୁ ଅନୁସରଣ କରିବା ପାଇଁ କ୍ଷମତା ଗଠନ କରିବା ।”

ଜେନହୁଆ ଖୋଲା ସୂଚନା ପରିବେଶକୁ ଉଦାରବାଦୀ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ର ତଥା ବ୍ୟକ୍ତି ତଥା ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ବୋଲି ପୁଟ୍ଟର କହିଛନ୍ତି । ଜଣେ କ୍ଷମତାସୀନ ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ବିଦେଶୀ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ତଦାରଖ ଏବଂ ମନିଟରିଂର ଧମକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବାସ୍ତବ ଅଟେ । ”

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.