ICC ନେଲା ବଡ଼ ଷ୍ଟେପ:ଡିଆରଏସ ଓ ତୃତୀୟ ଅମ୍ପେୟାରର ତିନୋଟି ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ। ପଢନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର।

ଭାରତ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ସିରିଜ ସମୟରେ ଅମ୍ପେୟାରର୍ସ କଲ ଉପରେ ବହୁତ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା ଓ ଡିଆରଏସର ଏହି ନିୟମ ଉପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ବିଚାର କରିବା ପାଇଁ ଜୋର ମଧ୍ୟ ଧରିଥିଲା। ଆଇସିସି କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ ଓ କ୍ରିକେଟ କମିଟି ଏହି ଘଟଣା ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କଲେ ଓ ଶେଷରେ ଏହାକୁ ସ୍ଥିର ରଖିବାର ନିର୍ଣ୍ଣୟ ଗ୍ରହଣ କଲେ। ଆଇସିସି କ୍ରିକେଟ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅନିଲ କୁମ୍ବଲେ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି କି ଅମ୍ପେୟାରର୍ସ କଲ ସ୍ଥିର ରହିବ।

Google

ଅନିଲ କୁମ୍ବଲେ ବୈଠକ ପରେ କହିଲେ,’ଅମ୍ପେୟାରର୍ସ କଲ ଉପରେ କ୍ରିକେଟ କମିଟିରେ ଭଲ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଲା। ଏଥିରେ ଏହା ପରିଣାମ ବାହାରିଲା କି ଡିଆରଏସର ଅର୍ଥ ବଡ଼ ଭୁଲକୁ ଠିକ କରିବା ଅଟେ ଓ ମୈଦାନ ଉପରେ ଅମ୍ପେୟାରଙ୍କର ଫଇସଲାକୁ ସର୍ଵ ପରି ରଖାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଅମ୍ପେୟାରଙ୍କ କଲକୁ ସ୍ଥିର ରଖିବା ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।’

ଡିଆରଏସ ଓ ତୃତୀୟ ଅମ୍ପେୟାରର୍ସଙ୍କ ନିୟମରେ ତିନୋଟି ଚେଞ୍ଜ: ଆଇସିସି କ୍ରିକେଟ କମିଟି ଓ ବୋର୍ଡ ଡିଆରଏସ ଓ ତୃତୀୟ ଅମ୍ପେୟାରର୍ସଙ୍କ ନିୟମରେ ତିନୋଟି ବଡ଼ ବଦଳ କରିଛି। ଡିଆରଏସରେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏହା ହୋଇଛି କି ଏବେ ୱିକେଟ ଜୋନର ଉଚ୍ଚତାକୁ ବଢ଼ାଇ ଷ୍ଟମ୍ପ ଉପର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଏବେ ଅମ୍ପେୟାର କଲ ୱିକେଟର ଉଚ୍ଚତା ଓ ଚଉଡା ଦୁହିଁରେ ଏକ ସମାନତା ରହିବ।

Google

ଦ୍ୱିତୀୟ ବଦଳ ଏହା ହୋଇଛି କି ଏବିଡବ୍ଲୁର ଫଇସଲା ପରେ ରିଭିୟୁ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଖେଳାଳୀ ଅମ୍ପେୟାରଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ପଚାରି ପାରିବ କି କଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ବଲକୁ ଖେଳିବାର ସଠିକ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲା।

ସେହିପରି ତୃତୀୟ ଅମ୍ପେୟାରକୁ ଆଇସିସି ଆଉ ଏକ ନୂଆ ଶକ୍ତି ଦେଇଛି। ତୃତୀୟ ଅମ୍ପେୟାର ଏବେ ଶର୍ଟ ରନର ଫଇସଲାକୁ ରିପ୍ଲେରେ ଯାଞ୍ଚ କରିବ। କହିଦେଉଛୁ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୦ ସମୟରେ ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସର ଏକ ରନକୁ ଶର୍ଟ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯାହାପରେ ମୁକାବିଲା ସୁପର ଓଭରକୁ ଯାଇଥିଲା ଓ ତାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲସର ହାତରୁ ପରାଜୟ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ପରାଜୟରୁ ପଞ୍ଜାଵକୁ ଆଗକୁ ଯାଇ ବହୁତ ଶକ୍ତି ହୋଇଥିଲା ଓ ସେ ପ୍ଲେ ଅଫରେ କ୍ୱାଲିଫାଏ କରିପାରିନଥିଲା।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.