କିପରି ଧୋନୀଙ୍କୁ ମିଳିଥିଲା ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର କ୍ୟାପଟେନସି। ପୂର୍ବ ବିସିସିଆଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଖୁଲାସା କଲେ।

ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦୀ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି(ଏନସିପି) ର ପ୍ରମୁଖ ତଥା ବିସିସିଆଇ ର ପୂର୍ବ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶରଦ ପବାର ରବିବାର ଦିନ କହିଲେ କି ମାଷ୍ଟର ବ୍ଲାଷ୍ଟର ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ୨୦୦୭ ବିଶ୍ୱ କପ ପରେ ଧୋନୀଙ୍କୁ କ୍ୟାପଟେନ ବନେଇବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ପବାର ଗୋଟେ ରାଲିକୁ ଲକ୍ଷସାଧ୍ୟ କରି ୭ ମାର୍ଚ୍ଚ କୁ କହିଲେ କିପରି ରାହୁଲ ଦ୍ରାଭିଡ କ୍ୟାପଟେନସି ଛାଡିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଆଉ ୨୦୦୭ ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ନ୍ୟାସନାଲ ଟିମ ଲିଡ଼ କରିବା ପାଇଁ ଜଣେ ନୂତନ ନାମ ତଲାସ କରୁଥିଲେ।

Google

ଶରଦ ପଵାର ୨୦୦୫ ରୁ ୨୦୦୮ ଯାଏ ବିସିସିଆଇ ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିଲେ। ସେ କହିଲେ କି , ” ମୋତେ ମନେ ଅଛି କି ଭାରତ ୨୦୦୭ରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲା ଆଉ ମୁଁ ସେତେବେଳେ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଥିଲି। ଏହାପରେ ସେ କହିଲେ କି ମୋତେ ମନେ ଅଛି କିପରି ରାହୁଲ ଦ୍ରାଭିଡ ମୋ ପାଖକୁ ଆସିଲେ ଆଉ କହିଲେ କି ସେ ଅଧିନାୟକ ପଦବୀ ଛାଡିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ଆଉ କ୍ୟାପଟେନସି ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି। ସେ କହିଲେ କି କ୍ୟାପଟେନସିରୁ ତାଙ୍କୁ ଆରାମ ମିଳିବା ଦରକାର। ମୁଁ ସେତେବେଳେ ସଚିନଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକ ବନିବାକୁ କହିଲି ମାତ୍ର ସେ ଖାରଜ କଲେ।”

ପଵାର କହିଲେ ,” ଯଦି ଆପଣ ଆଉ ରାହୁଲ ଦ୍ରାଭିଡ ଦୁଇ ଜଣ ହିଁ ଦେଶର ନେତୃତ୍ତ୍ୱ କରିବାକୁ ମନା କରିବେ ତ ଦେଶର ନେତୃତ୍ତ୍ୱ କରିବ କିଏ? ଏହାପରେ ସଚିନ କହିଲେ କି ଆମ ପାଖରେ ଆହୁରି ଜଣେ ଖେଳାଳି ଅଛି ଯିଏ କି ଦେଶର ନେତୃତ୍ତ୍ୱ କରିପାରିବ ଆଉ ତାହାର ନାମ ଆଉ କେହି ନୁହଁ ବରଂ ଏମଏସ ଧୋନୀ। ଏହାପରେ ଆମେ ଦେଶର ନେତୃତ୍ତ୍ୱ ଧୋନୀଙ୍କୁ ଦେଇ ଦେଲୁ।” ଦ୍ରାଭିଡଙ୍କର ନେତୃତ୍ତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ଟିମ ବିଶ୍ୱ କପ ୨୦୦୭ରେ ଗ୍ରୁପ ଷ୍ଟେଜରୁ ହିଁ ବାହାରିଗଲା।

Google

ଧୋନୀଙ୍କର କ୍ୟାପଟେନସିରେ ଭାରତ ୨୦୦୭ ଟି ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱ କପ ତଥା ୨୦୧୧ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବାର ସକ୍ଷମ ରହିଲା। ଧୋନୀ ଭାରତକୁ ୬୦ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ନେତୃତ୍ତ୍ୱ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଭିତରେ ଭାରତ ୨୭ଟିରେ ବିଜୟ ହାସିଲ କରିଛି ଆଉ ୧୮ଟି ପରାଜୟର ସାମ୍ନା। ୧୫ଟି ମ୍ୟାଚ ଡ୍ର କରା ଯାଇଛି। ଧୋନୀ ଭାରତ ପାଇଁ ୯୦ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ୧୪୪ ଇନିଂଗ୍ସରେ ୩୮.୦୯ ହାରରେ ୪୮୭୬ ରନ ବନେଇଛନ୍ତି। ସେ ୩୫୦ ଓଡ଼ିଆଇ ମ୍ୟାଚରେ ୨୯୭ ଇନିଂସରେ ୫୦.୫୭ ହାରରେ ୧୦୭୭୩ ରନ ବନେଇଛନ୍ତି। ଦିନିକିଆରେ ତାଙ୍କର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍କୋର ୧୮୩ ନଟ ଆଉଟ ଅଟେ। ଧୋନୀ ୯୮ ଟି ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ମ୍ୟାଚରେ ୩୭.୬୦ ହାରରେ ୧୬୧୭ ରନ ବନେଇଛନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.