ଶୀତଋତୁରେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ମଜଭୂତ କରିବ ଏହି ୧୦ଟି ଜିନିଷ, ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବି କମ ହେବ ।

ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ନିଜର ଇମ୍ୟୁନିଟି ବଢେଇବା ପାଇଁ ଯୋଗ ଏବଂ ଆୟୁର୍ବେଦିକ କାଢାକୁ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ସାମିଲ କରୁଛନ୍ତି । କାଢା ବ୍ୟତୀତ ଏପରି କିଛି ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ଅଛି, ଯାହାର ନିୟମିତ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ମଜଭୂତ ହେବ । ଏହିପରି ଋତୁ ବଦଳୁଥିବା ଯାଗାରେ ମଧ୍ୟ ଶରୀରକୁ ମଜଭୂତ କରିବା ପାଇଁ ଅଭ୍ୟାସଗତ ଖାଦ୍ୟରେ କିଛି ଖାସ ଜିନିଷକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସାମିଲ କରିବା ଦରକାର ।

Google
ଗ୍ରୀନ ଟି କିମ୍ବା ବ୍ଲାକ ଟି:

ଗ୍ରୀନ ଟି କିମ୍ବା ବ୍ଲାକ ଟି, ଦୁଇଟି ଯାକ ଇମ୍ୟୁନି ସିଷ୍ଟମ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଏହାକୁ ୧ ରୁ ୨ କପ ହିଁ ପିଅନ୍ତୁ । ଏହାର ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ଭୋକ ମରିଯାଇପାରେ କିମ୍ବା ଖାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା ନ ହୋଇପାରେ ।

କଞ୍ଚା ରସୁଣ:

ଆପଣଙ୍କର ଯଦି ଆଣ୍ଠୁ ଗଣ୍ଠିରେ ବିନ୍ଧାବିନ୍ଧିର ଅସୁବିଧା ରହୁଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଅଭ୍ୟାସଗତ ଖାଦ୍ୟରେ କଞ୍ଚା ରସୁଣକୁ ସାମିଲ କରିବା ଦରକାର, କଞ୍ଚା ରସୁଣ ବି ଆପଣଙ୍କର ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିରେ ଉଚିତ ମାତ୍ରାରେ କ୍ୟାଲସିୟମ, ଜ଼ିଙ୍କ, ସଲଫର ଏବଂ ଭିଟାମିନ ଏ ବି ଇ ମିଳିଥାଏ ।

ଦହି:

ବହୁତ ଲୋକଙ୍କୁ ଦୁଧ ପସନ୍ଦ ହୋଇନଥାଏ କିମ୍ବା ଦୁଧ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ବହୁତ ପ୍ରକାରର ଫଳାଫଳ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଦହି ଏକ ଏପରି ଆହାର ଅଟେ,ଯାହା ପାଖାପାଖି ସବୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ପେଟ କିମ୍ବା ତଳି ପେଟରେ ଗ୍ୟାଷ୍ଟିକର ଅସୁବିଧା ହେଉଛି, ତେବେ ଆପଣ ଦହି ଖାଇପାରିବେ । ଦହି ଖାଇବାଦ୍ୱାରା ଇମ୍ୟୁନ ପାୱାର ବଢ଼େଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ ବି ଏହା ପାଚନ ତନ୍ତ୍ରକୁ ଭଲ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

Google
ଜଅ :

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରାତଃଭୋଜନ କରିବା ପାଇଁ ସମୟ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଜଅର ପ୍ୟାକେଟ ଘରେ ଆଣିକି ରଖିପାରିବେ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଆପଣଙ୍କର ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବନାହିଁ ଵଂର ଜଅରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ମାତ୍ରାରେ ଫାଇବର ମିଳିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ମାଇକ୍ରୋବୀୟଲ ଗୁଣ ରହିଥାଏ । ସବୁଦିନ ଜଅ ଖାଇବାଦ୍ୱାରା ଇମ୍ୟୁନି ସିଷ୍ଟମ ମଜଭୂତ ହୋଇଥାଏ ।

ଭିଟାମିନ ସି:

ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗରୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଭିଟାମିନ ସିକୁ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ପସନ୍ଦ ମାନାଯାଇଥାଏ । ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ଆମ୍ବୁଲରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ମାତ୍ରାରେ ଭିଟାମିନ ସି ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତାକୁ ମଜଭୂତ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ଛଡା ଆପଣ କମଳା,ବନ୍ଧାକୋବି, ପୋଇକୁ ବି ଅଭ୍ୟାସଗତ ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ କରିପାରିବେ ।

ଡିମିରି:

ଡିମିରି ପୋଟାସୀୟମ,ମାଙ୍ଗାନିଜ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟରେ ଉଚିତ ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ । ଏହା ଶରୀରର ପିଏଚ ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏଥିରେ ଥିବା ଫାଇବର ରକ୍ତରେ ସୁଗାରର ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଖସା:

କେତେକ ଲୋକ ଏପରି ହୋଇଥାନ୍ତି,ଯାହାଙ୍କୁ ଖସା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜଣା ନାହିଁ । ଏହା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ନ ଜାଣିବା ଦ୍ୱାରା ଏହାକୁ ନିମ୍ନର ଦରରେ ମନାଯାଉଛି ଯେତେବେଳେ କି ଖସାରେ ଓମେଗା-୩ ଏବଂ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ ମିଳିଥାଏ। ନିରାମିଷ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଓମେଗା-୩ ଏବଂ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ସ୍ରୋତ ଅଟେ ।

ଛତୁ:

ଛତୁର ବ୍ୟବହାର କେତେକ ହାଲକା ଭୋଜନରେ କରାଯାଇଥାଏ । ଛତୁ ଖାଇବାଦ୍ୱାରା କେବଳ ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ମଜଭୂତ ହୋଇନଥାଏ ଵଂର ଏହା ଧଳା ରକ୍ତ କୋଷର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବଢ଼େଇ ଶରୀରର ଇମ୍ୟୁନିଟି ସିଷ୍ଟମକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । କ୍ୟାନସରରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ବି ଛତୁର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ ।

Google
ଗାଜର:

ଗାଜରର କାମ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ବଢେଇବା ସହ କେତେକ ହାନିକାରକ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିୟା ସହିତ ଲଢ଼ିଥାଏ । ଗାଜର ଭିଟାମିନ ଏ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟର ସ୍ରୋତ ଅଟେ । ଗାଜର ଖାଇବାଦ୍ୱାରା ଲୋକଙ୍କର କ୍ୟାନସର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ ହୋଇଥାଏ । ମୋତିଆବିନ୍ଦୁର ଶିକାର ହେବା କିମ୍ବା ଆଖିର ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଗାଜରର ସେବନ କରିବା ଦରକାର ।

Google
ଟମାଟୋ:

ଟମାଟର ଏପରି ଫଳ ଅଟେ,ଯାହା ପାଖାପାଖି ସବୁ ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ ଏଥିପାଇଁ ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ଘରେ ସହଜରେ ମିଳିଯାଇଥାଏ । ଟମାଟର ଏଲଡିଏଲ(ଖରାପ କୋଲଷ୍ଟ୍ରୋଲ)ର ମାତ୍ରା କମ କରିବାରେ ବି ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିରେ ଲାଇକୋପେନ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଶରୀରରେ ଥିବା ମୁକ୍ତ ମୌଳିକକୁ ନ୍ୟୁଟ୍ରାଲାଇଜ କରିଦେଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ମୁକ୍ତ ମୌଳିକ ଆମର ଶରୀରକୁ ଅସୁବିଧା ପହଞ୍ଚେଇପାରେନାହିଁ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.