ବଢ଼ିଲା ଚାଇନାର ଟେନ୍ସନ, ଭାରତ ବାୟୁସେନାର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି । ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ଆସିଲା ଆଉ ୩ ରାଫେଲ ବିମାନ ।

Increased strength of Air Force second consignment of Rafale aircraft reached India, Rafale aircraft, Indian Air Force, India, Nitidina

ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ଆଉ ତିନୋଟି ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଜି (ବୁଧବାର) ଗୁଜୁରାଟର ଜାମନଗର ଏୟାରବେସରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଦେଶ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଠଟି ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଶକ୍ତି ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

Three Rafale aircraft reached India by traveling non-stop from France, fuel was filled 3 times during the flight
Google

ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାଞ୍ଚଟି ରାଫାଲ ବିମାନର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ ୨୯ ଜୁଲାଇରେ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ପ୍ରାୟ ଚାରି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଭାରତ ଫ୍ରାନ୍ସ ସରକାରଙ୍କ ସହ ୫୯,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ୩୬ ଟି ରାଫାଲ ବିମାନ କ୍ରୟ ପାଇଁ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା ।

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ପରେ ୪ ନଭେମ୍ବର, ୨୦୨୦ ରେ ରାତି ୮:୧୪ ରେ ରାଫେଲ ବିମାନର ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ୟାଚ ଭାରତରେ ପହଁଚିଛି ।

ଫ୍ରାନ୍ସର ଏରୋସ୍ପେସ୍ କମ୍ପାନୀ ଡାସଲ୍ଟ ଆଭିଏସନ୍ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ରାଫାଲ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ସର୍ବ ବୃହତ ବିମାନ କ୍ରୟ ଅଟେ । ୨୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଭାରତ ରୁଷରୁ ସୁଖୋଇ ବିମାନ କିଣିଥିଲା ​​। ସମ୍ପ୍ରତି ବାୟୁସେନା ରାଫାଲ ବିମାନ ଏବେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଅଛି ।

Increased strength of Air Force, second consignment of Rafale aircraft reached India
Google

ବାୟୁସେନା ଏହାର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଯଥା ସୁଖୋଇ 30 MKI, ଜାଗୁଆର ଏବଂ ମିରାଜ୍ ୨୦୦୦ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ବିଭିନ୍ନ ଏୟାରବେସରେ ଏବଂ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରେ ନିୟୋଜିତ କରିଛି । ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚର ରାଫାଲ ବିମାନକୁ ୧୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ବାୟୁସେନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ।

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ମୁଖ୍ୟ, ବାୟୁସେନା ମାର୍ଶଲ ଆର କେ ଏସ ଭଦୋରିଆ ଅକ୍ଟୋବର ୫ ରେ କହିଥିଲେ ଯେ ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ୩୬ ଟି ରାଫେଲ ବିମାନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ପରେ ଜାନୁଆରୀରେ ତିନୋଟି ରାଫାଲ ବିମାନ ଏବଂ ପରେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ତିନୋଟି ରାଫାଲ ବିମାନ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲରେ ସାତୋଟି ରାଫାଲ ବିମାନ ଭାରତକୁ ଆସିବ । ଏହିପରି, ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ରାଫାଲ ବିମାନର ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା ୨୧ ହେବ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୮ ଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଗୋଲଡେନ୍ ଏରୋ ସ୍କ୍ୱାଡ୍ରନରେ ଯୋଗଦେବେ ।

Increased strength of Air Force, second consignment of Rafale aircraft reached India
Google

ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବହନ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି । ରାଫାଲ ବିମାନର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ ହରିୟାଣାର ଅମ୍ବାଲା ଏୟାରବେସରେ ଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ୟାଚ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ହାସିମାରା ଏୟାରବେସରେ ରହିବେ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *