IND vs AUS: ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ଘଟିଲା ଏକ ନିଆରା ଘଟଣା, ନବଦୀପ ସାଇନି ରଚିଲେ ଇତିହାସ ।

Ind vs Aus Navdeep Saini created history by dismissing Will Pukowski a unique coincidence after Zaheer Khan in Test Cricket

IND vs AUS: ୱିଲ ପୁକୋସ୍କି ୧୧୦ ବଲରୁ ୬୨ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ୩୫ ତମ ଓଭରର ଦ୍ୱିତୀୟ ବଲରେ ନବଦୀପ ସାଇନି ତାଙ୍କୁ lbw କରିଥିଲେ । ପୁକୋସ୍କି ତାଙ୍କ ଇନିଂସ ସମୟରେ ୪ ଟି ଚୌକା ମାରିଥିଲେ । ସେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ୮୨ ତମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଯିଏକି ଏକ ଡେବ୍ୟୁ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

Debutant gets debutant! Navdeep Saini dismisses Will Pucovski for his first wicket in India vs Australia Sydney Test
Google

ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଚାରି ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜର ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଜାନୁଆରୀ ୭ ରୁ ସିଡନୀରେ ଖେଳାଯାଉଛି । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ନବଦୀପ ସାଇନି ଭାରତ ଏବଂ ଓପନର୍ ୱିଲ୍ ପୁକୋସ୍କି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପାଇଁ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ସାଇନି ଭାରତକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସଫଳତା ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ପୁକୋସ୍କିଙ୍କୁ ଆଉଟ କରିଥିଲେ । ଏହା ସହ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସମକକ୍ଷ ପାଲଟିଛି ଯେତେବେଳେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନକୁ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା ବୋଲର ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ।

ୱିଲ ପୁକୋସ୍କି ୧୧୦ ବଲରୁ ୬୨ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ୩୫ ତମ ଓଭରର ଦ୍ୱିତୀୟ ବଲରେ ନବଦୀପ ସାଇନି ତାଙ୍କୁ lbw କରିଥିଲେ । ପୁକୋସ୍କି ତାଙ୍କ ଇନିଂସ ସମୟରେ ୪ ଟି ଚୌକା ମାରିଥିଲେ । ସେ ଡେବ୍ୟୁ ମ୍ୟାଚରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିବାକୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ୮୨ ତମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଟନ୍ତି । ଏକ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା ବୋଲର, ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ୨୦୦୦/୦୧ ରେ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । ସେହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତର ଜହିର ଖାନ ବାଂଲାଦେଶର ମେହେରବ ହୁସେନ୍‌ଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଶିକାର କରିଥିଲେ । ଉଭୟ ଜହିର ଏବଂ ମେହେରାବ ଟେଷ୍ଟ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ ।

ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ୧୯୪୬ ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ଭାରତର ବିଜୟ ହଜାରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ଏଲେନ୍ ୱାଡସରଙ୍କୁ ଲର୍ଡସରେ ଆଉଟ କରିଥିଲେ । ସେହିଭଳି ମ୍ୟାଚରେ ଜ୍ୟାକ୍ ଇକିନଙ୍କୁ ସାଦାଶିଭ ଗଣପ ରାଓ ସିନ୍ଦେ ଆଉଟ କରିଥିଲେ । ୧୯୮୭/୮୮ ରେ, ଅର୍ଶଦ ଆୟୁବ ଦିଲ୍ଲୀର ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ର ୱିନଷ୍ଟନ୍ ବେଞ୍ଜାମିନ୍ଙ୍କୁ ପାଭିଲିଅନର ରାସ୍ତା ଦେଖାଇଲେ । ଦୁଇ ଖେଳାଳି ୧୦ ବର୍ଷ ପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପାଇଁ ଏକ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଛନ୍ତି । ପୁକୋସ୍କି ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ କ୍ୟାମେରନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୧/୧୨ ରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ମିଚେଲ ଷ୍ଟାର୍କ ଏବଂ ଜେମ୍ସ ପାଟିନ୍ସନ୍ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ ।

ସିଡନୀ ଟେଷ୍ଟର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୫୫ ଓଭରରେ ୨ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ୧୬୬ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା । ଖେଳ ଶେଷରେ, ମାର୍ନସ୍ ଲାବୁଶେନ୍ ୬୭ ଏବଂ ଷ୍ଟିଭ୍ ସ୍ମିଥ୍ ୩୧ ରେ ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ବର୍ଷା ହେତୁ ପ୍ରାୟ ୪ ଘଣ୍ଟା ଖେଳ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ୩୫ ଓଭର କମ୍ ବୋଲିଂ କରାଯାଇଥିଲା । ମାର୍ନୁସ୍ ଲାବୁଶେନ୍ ୪୩ ତମ ଓଭରରେ ନିଜର ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ପୂରଣ କରିଥିଲେ । ସିରାଜଙ୍କ ଓଭରର ତୃତୀୟ ବଲକୁ ମାରି ଲାବୁଶେନ୍ ନିଜର ପଚାଶ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିଥିଲେ ।

Aus vs Ind 3rd Test - India bring in Rohit Sharma and Navdeep Saini for SCG Test
Google

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୩୩୮ ରନ କରି ଅଲଆଉଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ତାପରେ ଭାରତ ବ୍ୟାଟିଂ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଆରମ୍ଭରୁ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଶୁବାମନ ଗିଲ ଭଲ ଖେଳିଥିଲେ । ଶୁବାମନ ଗିଲ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର ପ୍ରଥମ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ କରି ଆଉଟ ହୋଇଥିଲେ । ପୂଜାର ମଧ୍ୟ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ କରି ଆଉଟ ହୋଇଥିଲେ । ତୃତୀୟ ଦିନରେ ଭାରତ ୨୪୪ ରନରେ ଅଲଆଉଟ ହୋଇଯାଇଛି । ତୃତୀୟ ଦିନର ଖେଳ ଶେଷ ବେଳକୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୨ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ୧୦୩ ରନ କରିଛି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published.