IND vs AUS: ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ ରେ ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ବୋଲିଂ କରିବା ନେଇ ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ, ଏହି ନିୟମରୁ ଭାରତ ପାଇଲା ଫାଇଦା । ସମ୍ପୂର୍ଣ ଜଣାନ୍ତୁ ।

IND vs AUS Yuzvendra Chahal bowling in place of Ravindra Jadeja India got benefit from this rule

କାନବେରାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରଥମ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟିରେ ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ବୋଲିଂ କରିଛନ୍ତି ଯାହାକି ସେ ପ୍ଲେଇଂ ଏକାଦଶରେ ସ୍ଥାନ ପାଇନଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ବୋଲିଂ କରିବା ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ସେ ବୋଲିଂ କରି ୱିକେଟ୍ ମଧ୍ୟ ନେଇଛନ୍ତି । ଚହଳ ତାଙ୍କ ୪ ଓଭରରେ ୨୫ ରନ ଦେଇ ୩ ୱିକେଟ୍ ନେଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବ୍ୟାଟିଂ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଦେଇଥିଲେ ।

Watch: Yuzvendra Chahal Dismisses Aaron Finch as Concussion Replacement
Google

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଟି -୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ୭ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ ୧୬୧ ସ୍କୋର କରିଥିଲା । ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ୨୩ ବଲରୁ ୪୪ ରନ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ଯାଇ ନଥିଲେ । ଜାଡେଜାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଭାରତ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କୁ ଏକ କନକ୍ୟୁସନ ବଦଳ ଭାବରେ ବଦଳାଇଲା ଏବଂ ସେ ମଧ୍ୟ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ ।

ଶୁକ୍ରବାର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଟି -୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ୭ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ ୧୬୧ ସ୍କୋର କରିଛି । କେ ଏଲ ରାହୁଲ (୫୧) ଭାରତରୁ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ସେ ଏକମାତ୍ର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଯିଏକି ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟରୁ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ୨୩ ବଲରୁ ୪୪ ରନ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ଜାଡେଜା ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ଯାଇ ନଥିଲେ । ଭାରତୀୟ ଦଳ ଯୁଜେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କୁ ଜାଡେଜାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ କନକ୍ୟୁସନ ସବଷ୍ଟ୍ୟୁଟ ଭାବରେ ବଦଳାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ ମଧ୍ୟ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ ।

Ravindra Jadeja concussion substitute: Yuzvendra Chahal replaces Ravindra Jadeja as concussion substitute in 1st T20I against Australia | Cricket News
Google

 

କାନବେରାର ମନୁକା ଓଭାଲରେ ଭାରତ ଇନିଂସରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିବାବେଳେ ବାମହାତୀ ହେଲମେଟରେ ଧକ୍କା ହେବା ପରେ ଜାଡେଜାଙ୍କ କନସ୍ୟୁସନ ବଦଳାଇ ଚାହଲ ଫିଲ୍ଡ ନେଇଛନ୍ତି । ଜାଡେଜା ଭଲ ଫର୍ମରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଏକ ଚମତ୍କାର କ୍ୟାମୋ ଖେଳି ଭାରତକୁ ୨୦ ଓଭରରେ ମୋଟ ୧୬୧/୭ ପୋଷ୍ଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ମିଚେଲ ଷ୍ଟାର୍କଙ୍କ ବିଂଶତମ ଓଭରରେ ବାମହାତୀ ତାଙ୍କ ହେଲମେଟ ଉପରେ ଝଟକା ଦେଇଥିଲା । ଜାଡେଜାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ହାମଷ୍ଟ୍ରିଂ ସହିତ କିଛି ସମସ୍ୟା ଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଥିଲା ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଯାଉଥିଲା ।

ତଥାପି, ସେ ବ୍ୟାଟିଂ ଆରମ୍ଭ କରି ଭାରତକୁ ଏକ ଷ୍ଟଟର୍ ଷ୍ଟାର୍ଟରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାରେ ଏବଂ ବୋର୍ଡରେ ମୋଟ ଭଲ ରନ ପୋଷ୍ଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଏକ ଚମତ୍କାର ଖେଳିଥିଲେ । ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି କୌଣସି ଖେଳାଳୀ ଖେଳରେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥାଏ ତେବେ ଏକ ଦଳ ଏକ ସମାନ ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ଏକ କନ୍ସ୍ୟୁସନ୍ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ମାଗି ପାରିବେ । ଏହିପରି, ଜାଡେଜାଙ୍କ ବଦଳରେ ଭାରତ ଚାହଲଙ୍କ ପାଇଁ ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଜାଡେଜାଙ୍କ ରନ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ସ୍ପିନର ତାଙ୍କର ଚାରି ଓଭର ବୋଲିଂ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ ।

ବିସିସିଆଇ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସର ଅନ୍ତିମ ଓଭରରେ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କୁ ହେଲମେଟରେ ଧକ୍କା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ପଡ଼ିଆକୁ ଆସିବେ । ଜାଡେଜାଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିସିସିଆଇ ମେଡିକାଲ ଟିମ୍ ଆକଳନ କରୁଛି ।”

ଜାଡେଜାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ହାମଷ୍ଟ୍ରିଂକୁ ମଧ୍ୟ ଟାଣି ନେଇଥିଲେ ଯାହା ଭାରତକୁ ଏକ ସଂକୋଚନ ବିକଳ୍ପ ମାଗିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା । ତେବେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଜଷ୍ଟିନ ଲେଙ୍ଗର ମ୍ୟାଚ୍ ରେଫରିଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଖୁସି ନଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହ ଯୁକ୍ତିତର୍କ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅଧିନାୟକ ଆରୋନ ଫିଞ୍ଚ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗୋଡାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଛିଡା ହୋଇଥିଲେ ।

India vs Australia Live Score 1st T20: Maxwell departs as India strike back on Australia - cricket - Hindustan Times
Google

ଏହା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ଯେ ଜାଡେଜା ଭାରତର ଇନିଂସ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଡ୍ରେସିଂ ରୁମକୁ ଫେରିବା ପରେ ବିଳମ୍ବରେ ଅଧିକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପଡିଥିଲେ । ଚାଲୁଥିବା ମ୍ୟାଚରେ ସେ ଆଉ ଫିଲ୍ଡ ନେବେ ନାହିଁ । ଭାରତ ମନୁକା ଓଭାଲରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପାଇଁ ୧୬୧ ରନ୍ ସହ ଟି-୨୦ ସିରିଜରେ ବିଜୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ।

କନ୍ସ୍ୟୁସନ୍ ନିୟମ କ’ଣ?
ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆଇସିସି ଏହି ରିହାତି ନିୟମକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛି । ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥାଏ, ତେବେ ଏହା ବଦଳରେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଖେଳାଳି ଫିଲ୍ଡ ହୋଇପାରିବ । ଏକ ରିହାତି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଭାବରେ ଅବତରଣ କରିଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବୋଲିଂ, ବ୍ୟାଟିଂ, ୱିକେଟ୍ କିପିଂ କିମ୍ବା ଫିଲ୍ଡିଂ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ରିହାତି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ସର୍ତ୍ତ ହେଉଛି ଯେ କେବଳ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ବଦଳରେ ବୋଲର, ବୋଲରଙ୍କ ବଦଳରେ ବୋଲର ଏବଂ ଅଲରାଉଣ୍ଡରଙ୍କ ବଦଳରେ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଫିଲ୍ଡ କରାଯାଇପାରିବ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

About admin

Blog sharing Information & Tips about Travelling Tips, Health Tips, Daily Living Life, Life Style, Trends and more to help people to Enjoy the beautiful Life.

View all posts by admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *